Jump to content

Prodaja nasljeđene kuće i pravo doživotnog uživanja


marya210

Preporučene objave

Pozdrav svima,

molila bih pomoć. Naime, iza pok. oca nasljedili smo kuću svatko u 1/3 (brat, majka i ja), s tim da baka ima pravo doživotnog uživanja koje je uknjiženo kad je moj otac nasljedio kuću od svog oca, temeljem pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju. On je bio vlasnik nekretnine 1/1. Baka ima 98 godina i nepokretna je i pitanje je dana kada ćemo ju morati smjestiti u dom za starije i nemoćne. Koliko vidim to njeno pravo je preneseno i na naše suvlasničke udjele nakon pok. oca. Tako piše na izvatku iz zemljišne knjige, vlastovnici.

Zanima me priječi li nas njeno pravo doživotnog uzdržavanja u prodaji kuće, obzirom na okolnosti i njenu duboku starost i stanje. Molim da mi odgovori netko tko to sigurno zna.

Hvala puno.

uređeno: od marya210
nadopuna točnih informacija
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • marya210 je promijenio naziv u Prodaja nasljeđene kuće i pravo doživotnog uživanja
prije 6 sati , marya210 je napisao:

Zanima me priječi li nas njeno pravo doživotnog uzdržavanja u prodaji kuće, obzirom na okolnosti i njenu duboku starost i stanje.

Pravo doživotnog uživanja je služnost (teret) i prati nekretninu, bez obzira tko je vlasnik. Dakle, kuća se može prodati i s tom upisanom služnošću.

No, to bi vam moglo pričiniti probleme kod prodaje pa predlažem da prije toga pravo uživanja brišete na način da se s time suglasi baka, ako joj nije oduzeta poslovna sposobnost ili njen skrbnik (uz obavješćivanje CZSS i poštovanje procedure) ako joj je poslovna sposobnost oduzeta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 05. 09. 2023. u 17:14, lawbydesign je napisao:

Pravo doživotnog uživanja je služnost (teret) i prati nekretninu, bez obzira tko je vlasnik. Dakle, kuća se može prodati i s tom upisanom služnošću.

No, to bi vam moglo pričiniti probleme kod prodaje pa predlažem da prije toga pravo uživanja brišete na način da se s time suglasi baka, ako joj nije oduzeta poslovna sposobnost ili njen skrbnik (uz obavješćivanje CZSS i poštovanje procedure) ako joj je poslovna sposobnost oduzeta.

Hvala na odgovoru. Gdje se briše ta služnost. Što trebam učiniti i gdje otići? Hvala puno unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako sam vam napisala: pravo uživanja brišete na način da se s time suglasi baka, ako joj nije oduzeta poslovna sposobnost ili njen skrbnik (uz obavješćivanje CZSS i poštovanje procedure) ako joj je poslovna sposobnost oduzeta.

Dakle, suglasnost morate imati pisanu i potpisanu i rješava se tako da sve predate preko javnog bilježnika ili možete preko odvjetnika. 

uređeno: od lawbydesign
dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potpisala je izjavu da se odriče tog prava, međutim kad je odvjetnik rekao da treba potpisati i suglasnost da on to može odnijeti na katastar onda to nije htjela. Jako je stara, ima 98 godina i nije mi jasno kakvo pravo doživotnog uživanja kad ona treba tuđu pomoć i njegu, ona de facto to svoje pravo uopće ne konzumira više. Osim toga, zanima me može li to biti zapreka pri prodaji i što učiniti u tom slučaju. Hvala puno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija