Jump to content

Tijek otkaznog roka (od strane radnika) na bolovanju


Vanda66

Preporučene objave

Poštovani,

Trebala bih uručiti otkaz poslodavcu, a trenutno se nalazim na bolovanju, zbog stresa i mobinga od strane nadređene osobe kod poslodavca. Imam daljnje planove, te bih što prije trebala raskinuti ovaj radni odnos.

Također bih napomenula da sam prije otvaranja bolovanja 28.08.2023, uputila poslodavcu zahtjev za radom od kuće ( temeljem čl.68 (3,4,5)), no do današnjeg dana nisam zaprimila povratan odgovor, niti me itko iz firme kontaktirao. Nakon par dana ignoriranja, otvorila sam B.O. temeljem stresa i cjelokupne situacije na poslu i od tada traje ova situacija. 

- zanima me imam li temelja uručiti redoviti otkaz, a bez da odradim otkazni rok od 30 dana (jer mi zaista ta radna okolina radi nevjerojatan stres i ne mogu tamo više kročiti nogom)?

- mogu li tražiti da otkazni rok odradim od kuće ( s obzirom da priroda posla to i dopušta?

- kako bi još mogla pravno upotrijebiti činjenicu gdje mi uopće nije odgovoreno na upućen zahtjev, a na koji su imali zakonski rok od 15 dana, uputiti bilo kakav odgovor?

Unaprijed  hvala svima na pomoći!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Vanda66 je napisao:

- zanima me imam li temelja uručiti redoviti otkaz, a bez da odradim otkazni rok od 30 dana (jer mi zaista ta radna okolina radi nevjerojatan stres i ne mogu tamo više kročiti nogom)?

Da, jer nitko Vas ne može prisiliti da odrađujete otkazni rok.

prije 1 sat, Vanda66 je napisao:

- mogu li tražiti da otkazni rok odradim od kuće ( s obzirom da priroda posla to i dopušta?

Možete, ali ne mora Vam se udovoljiti.

prije 1 sat, Vanda66 je napisao:

- kako bi još mogla pravno upotrijebiti činjenicu gdje mi uopće nije odgovoreno na upućen zahtjev, a na koji su imali zakonski rok od 15 dana, uputiti bilo kakav odgovor?

Nikako, jer ste na bolovanju, pa Vam ni ne mogu uručiti odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 minuta, Borbena7 je napisao:

Da, jer nitko Vas ne može prisiliti da odrađujete otkazni rok.

Puno hvala na odgovoru. Nastavno na to, ima li neki članak zakona na koji se mogu pozvati, da nisam to dužna odraditi? Već sam krenula pisati odluku o redovitom otkazu, koja uključuje taj otkazni rok, pa me zanima kako bi to trebala sročiti da to ne obuhvatim? Također, moram li prekidati bolovanje, kako bi uručila otkaz ili mogu cijelo vrijeme do prestanka radnog odnosa biti na bolovanju?

Hvalaa!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Vanda66 je napisao:

Nastavno na to, ima li neki članak zakona na koji se mogu pozvati, da nisam to dužna odraditi?

Niste dužni, ako se radi o izvanrednom otkazu ugovora o radu. U protivnom poslodavac može tražiti naknadu štete. Imate li takvo što ugovoreno u svom ugovoru ili pravilniku o radu?

prije 1 sat, Vanda66 je napisao:

Već sam krenula pisati odluku o redovitom otkazu, koja uključuje taj otkazni rok, pa me zanima kako bi to trebala sročiti da to ne obuhvatim?

Nemojte ga ni spominjati.

prije 1 sat, Vanda66 je napisao:

Također, moram li prekidati bolovanje, kako bi uručila otkaz ili mogu cijelo vrijeme do prestanka radnog odnosa biti na bolovanju?

Za vrijeme bolovanja ne teče otkazni rok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Borbena7 je napisao:

Niste dužni, ako se radi o izvanrednom otkazu ugovora o radu. U protivnom poslodavac može tražiti naknadu štete. Imate li takvo što ugovoreno u svom ugovoru ili pravilniku o radu?

Citiraj

2.Radnik se obvezuje izvršavati svoje poslove i zadatke u skladu s (i) dobrom vjerom u ugovornim odnosima, (ii) primjenjivim zakonima i propisima,U slučaju povrede, pored disciplinske odgovornosti Radnika, uključujući otkaz, Društvo ima pravo na naknadu za bilo koju štetu koju prouzroči Radnik. 

Ovaj Ugovor može se otkazati redovnim ili izvanrednim otkazom u skladu s odredbama Zakona o radu i Pravilnika o radu Poslodavca i/ili drugog odgovarajućeg internog akta Društva. 

Ugovorne strane su izričito suglasne da svako pojedinačno i zasebno nepostupanje sukladno obvezama iz članaka 2, 7, ovog Ugovora predstavlja ozbiljnu i namjernu povredu koja je dostatan razlog za izvanredan otkaz. 

Ugovorne strane su suglasne o otkaznom roku u trajanju od 30 (trideset) dana koji se primjenjuje u slučaju redovnog otkaza od strane Poslodavca ili Radnika. 

Evo iskopirala sam djelove iz ugovora koji se odnose na otkaz. Jedino gdje piše za nadoknadu štete je članak koji ima opis posla i sl. Ne znam da li bi se to odnosilo na izvandredni otkaz?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema apsolutno nigdje takav podatak. A i kolege koje su odlazili prije, su potpisivali sporazumni, bez obaveze odrađivanja otkaznog roka, tako da moguće da bi i ja tako mogla proći.

Imate li možda neku šprancu tog Izvanrednog otkaza? Koliko sam sad proučavala zakon i kaže :

Citiraj

(1) Poslodavac i radnik imaju opravdani razlog za otkaz ugovora o radu sklopljenog na neodređeno ili određeno vrijeme, bez obveze poštivanja propisanog ili ugovorenog otkaznoga roka (izvanredni otkaz), ako zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć.
(2) Ugovor o radu može se izvanredno otkazati samo u roku od petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji

S obzirom da sam više od mjesec dana na bolovanju, kakva bi to činjenica mogla biti a da sam je u roku zadnjih 15 dana saznala :), te da dajem otkaz?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija