Jump to content

mobbing i slučaj u Rijeci


anonimno

Preporučene objave

Slučaj na riječkom Općinskom sudu (bez namjere da branim bilo koga) ukazuje na problem kojem su sve češće izloženi nadređeni u državnim službama. Naime, danas je u modi mobbing što pogoduje neradnicima i folirantima a svaki pokušaj uvođenja reda znači da sebe izložiš tužbi ili razapinjanju u javnosti. Što drugi misle o ovoj temi? :-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate pravo donekle. Naime u drugim zemljama(primjerice SAD-u), dovoljan je i malo "duži" pogled pa Vam "opale" tužbu za seksualno uznemiravanje,naročito ako gledate zgodnu ženu,one malo manje lijepe,tj.zgodne,neće Vas tužiti,budite uvjereni. Gdje povući granicu u svemu tome, pitanje je,vjerujte koja nema lagan a ponajmanje jednostavan odgovor. Naime, zakonodavstva se razlikuju od države do države,pa tako i naše,Bogu hvala, spada u one malo "tolerantnije". Naše zakonodavstvo,doduše relativno mlado,zapravo ne poznaje velik dio kaz.djela kojih ima u SAD-u, neću Vam nabrajati neke apsurde iz pojedinih država,jer su to pomalo "izopačeni" ili u najmanju ruku "čudni" zakoni,ali što se može, zakone treba poštovati,uz napomenu da uvijek treba razlikovati pravo od pravičnosti,ljudi ih često brkaju kao sinonime,ali to nipošto nije tako.

Što se tiče mobbinga,on naravno postoji i kod nas,postojao je i davno prije,nego što se uopće znalo za taj pojam. Biti šef nije lako,ali dobar šef uz određene kvalitete/karakteristike koje mora imati, mora pomalo biti i diplomatičan,pravedan,autoritativan,odrješit i raditi više od svojih zaposlenika,te svojim radom,zalaganjem, pružati primjer,te mora postojati red. Zvati se šefom, ne znači zapovijedati, a onda sjediti i ništa ne raditi(kako rade velika većina šefova,govorim o drugim strukama,ne o pravu).

"Svako civilizirano društvo koje teži cjelokupnom razvitku podvrgava se redu, pravilima ponašanja kao temeljnom uvjetu za opći sklad. U svim civiliziranim društvima red nije teret, nego nužnost za događanje zajedničkog rada i života na demokratskim načelima". J.F.K.

:amen:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se da bi šef trebao sličiti Markovom opisu, no malo ih tome sliči, a većina šefova državnih službi dolazi iz "starog" sistema i vlada autoritativno, jer je bitno postaviti granice tko je šef, a tko šljaker. Kod mog šefa vrijedi da mu je najbolji onaj tko podupire njegov ego i podilazi mu sa da šefe, kako vi kažete šefe. Najviše me smeta što on nikog od nas iz kolektiva ne sasluša. Bitno mu je da njegova bude zadnja, pa makar ta solucija bila i 100 posto debilna i štetna. Šef je uvijek u pravu i ono što kaže to je amen. Ako zbog njegove gluposti i nastane greška nikom ništa, eventualno nekakva stega, odbije se 10 posto od plaće i to bi bilo to. Možda se na kratko makne sa vodeće pozicije i premjesti na neko manje vidljivo čak i manje zahtjevno, ali bolje plaćeno mjesto. Onaj tko je u toj priči zaradio zdravstvene probleme za čitav život još se proglašava neradnikom i folirantom razapinje se u javnosti, čeka ishod našeg vrlog pravnog sustava godinama. Radni sporovi koji su zbog nezakonitih otkaza riješeni u korist otpuštenih radnika(bio ih je u gradu Rijeci, pa su uslijedile ovrhe gradskog proračuna) vukli su se po deset godina, građani su platili greške rukovodstva koji je dao otkaze, a tom rukovodstvu nije taknuta ni dlaka na glavi, još su se bolje uglavili u svojim foteljama i izborili za bolje plaće. Radnik koji je deset godina bio bez prihoda, koga briga.

 

Što se tiče ovog slučaja u Rijeci, na žalost nije jedini, a sigurno niti posljednji. Tek u posljednje vrijeme su se ljudi odvažili priznati da i kod nas postoji zlostavljanje na poslu. Nažalost ono što sam vidjela na TV-u oni koji su zašli u javnost ostali su bez posla i jedina ima satisfakcija može biti ta što je javnost saznala a taj problem. Dokazati mobing je sizifov posao.

 

Mislim da daktilografica iz Rijeke nije neki folirant, obzirom da su stranke i odvjetnici u više navrata bili svjedocima sutkinjinih ispada.

 

Sagledavajući stajalište da je daktilografica žena, srednjih godina (prema kriterijima većine hrvatskih poslodavaca metuzalem jer je prešla 40-ui, kojoj bi sigurno bio problem naći drugo zaposlenje, vjerovatno je trpila do granicekoje je mogla i pukla.

 

Mislim da kakav god neradnik netko bio da si šef ni u kojem slučaju prilikom rješavanja nesuglasica ne bi smio dozvoliti da probleme rješava šakama, batinjanjem, vikanjem, urlanjem uvredama i na sličan način.

 

Ako mene moji roditelji nisu tukli i izderavali se na mene onda to zasigurno neću dozvoliti ni svom šefu bez obzira koju titulu ili zaleđe on imao, pa ni pod cijenu otkaza. Kaže se da uvijek postoji pop nad popom.

 

Dinosauri su izumrli jer nisu bili spremni na promjene, a to čeka i sve one šefove koji nemaju namjere promijeniti se.

 

Nadam se samo da će i u ovom slučaju pravda pobijediti ma kako dugo vremena trebalo. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se apsolutno s Vama. Naime, većina šefova smatra svoj posao i ovlasti koje imaju "svojim osobnim", po malo ironično rečeno, njima od Boga(čitaj-politike), dane i nitko im ga ne može uzeti.

Nedodirljivi su, bahati, i u krajnjem slučaju, ako ništa drugo, neprofesionalni. Kako jedan sudac ili još eklatantniji primjer(slučaj u SAD-u), naš diplomat,točnije član diplomatskog osoblja može biti upleten u međunarodnu trgovinu drogom!!!???

Prvenstveno smatram(iako većina "puka" tako govori,ali iz pogrešnih razloga,najčešće zbog nepoznavanja problematike), da je problem kao i uvijek u vladajućima,odnosno u onima koji su ih izabrali,tj.narodu.

Hrvati kao narod nemaju razvijene neke "opće" navike zapadnih naroda, tako npr.pravo na štrajk, neka Renault u Francuskoj otpusti 1000 radnika, radnici prosvjeduju,blokiraju se ceste, okupira se parlament, intervenira se kod predsjednika,dolazi do općenitog kolapsa sistema,zato jer narod ima moć,jer to je ljudi moji vladavina prava(barem veća nego kod nas,u svakom slučaju). Identična je situacija primjerice i u G.B., ili u SAD-u.

Način na koji naši vladajući, bilo prošli, bilo sadašnji vladaju spada u kombinaciju, politikanstva, amaterizma, i korupcije.

Recimo smjene pojedinaca koje se rade prije izbora(vladajući), u smislu,tj.pod parolom "kako oni vode računa" o obračunavanju s mitom, korupcijom,kriminalom i kako zagovaraju "pravnu državu" je smiješno(pogledajte nam samo ministra unutarnjih poslova,treba li komentar ikakav?). Smijene dva,tri dužnosnika i to je to. Kad rade tzv. čistke??

Prije izbora naravno,ali to je politika,a u nju se ne želim miješati(apolitičan sam).

Sljedeća stvar(znam da sam skrenuo s teme,ali moram dovršiti), koja po mom skromnom mišljenju predstavlja veliki problem je neobrazovanost ljudi i "zadrtost" mladih ljudi(o starima nećemo ni govoriti), primjerice klinci od 15,16 godina nose kape,zastave sa simbolom NDH,pjevaju pjesme o Anti Paveliću, a s druge strane mrze recimo naciste(prije neki dan članak u jednim dnevnim novinama). Velika većina njih ni ne zna tko je Ante Pavelić, tko su bili nacisti, što je svastika, itd.,da ne nabrajam.

Obrazovanje je ključ za budućnost mladim ljudima, jer to je (kako kaže jedan naš poznati sociolog), jedini legalan način za sigurnu i koliko toliko obećavajuću budućnost. Hrvatska ima 7% visoko obrazovanih ljudi, a to je priznat ćete nedopustivo.

Zato nam i je ovako kako jest, vladaju svakojaki filistri,mediokriteti i sitni kriminalci. Zvučat će utopijski znam,nije mi to namjera, ali treba težiti stihovima iz jedne pjesme TBF-a:".. još uvik virujen da će na ovoj planeti,

jednog dana svi ljudi moći živit sretni,

razum, ljubav I znanje izgradit će raj

I znaj, neće biti ironije za kraj...

Sapienti sat :amen:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija