Jump to content

Dugotrajni razvod


Lunaria24

Preporučene objave

Molim vas savjet, jer više ne znam što učiniti, odvjetnik je prilično inertan osim kada treba uspostaviti račun.

15.09.2021. napustila sam bračnu zajednicu, točnije pobjegla od zlostavljača nakon 31 godinu braka (uporedo se vodi i kazneni postupak zbog nasilja u obitelji. Doduše potvrđena optužnica stoji na sudu godinu i pol). Podigla sam tužbu za razvod nakon dva mjeseca. Tek u 12. mjesecu 2022. je konačno donesena presuda o razvodu na općinskom sudu na koju se bivši žalio, naravno da produži proces tražeći od mene alimentaciju iako ima duplo veću mirovinu od mene. U međuvremenu me uhodi i prijeti što prijavljujem policiji i centru za socijalni rad. Znači, bojim se izaći iz stana. Budući kao hrvi ne plaća sudske troškove podigao je još dvije tužbe protiv mene (traži polovicu moje roditeljske kuće pošto sam sa majkom imala ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, sklopljen da bi se izbjegla moja sestra i sada to koristi iako nije ni u čemu sudjelovao). Žalba je dospjela na viši sud u Šibeniku i tamo stoji od siječnja 2023. bez ikakog pomaka. 

Što mogu učiniti, ovo je već suludo. Postoji li ikakav razuman rok za rješavanje žalbe. Ako se ne varam po zakonu Republike Hrvatske nakon godinu dana od napuštanja bračne zajednice trebao se razvesti brak, a mene se više od dvije godine razvlači po sudovima. Hvala na svakom odgovoru.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Borbena7 je napisao:

Ne, nemojte.

Zbog čega mi savjetujete da požurnicu ne pišem, plaća se? Mislim postoji li neki razumni rok za rješavanje žalbe? Što je s onim ne živite godinu dana na istoj adresi, pa se brak razvodi po sili zakona?  On u žalbi čak traži da se proces vrati na prvostupanjski sud jer je u gornjem tekstu omaškom zapisničara upisan pogrešan iznos dijela njegove mirovine, a u konačnici ispravno zbrojeni prihodi. Hoću li ikakvu informaciju dobiti telefonski, npr u kojoj je fazi. Odvjetnik bi rado napisao požurnicu, ali bi mi uzeo 200 eura. Ja to više ne mogu  plaćati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 58 minuta, Lunaria24 je napisao:

Zbog čega mi savjetujete da požurnicu ne pišem, plaća se?

Ništa nećete požuriti, samo Vam može naškoditi.

prije 59 minuta, Lunaria24 je napisao:

Mislim postoji li neki razumni rok za rješavanje žalbe?

Ne.

prije 59 minuta, Lunaria24 je napisao:

Što je s onim ne živite godinu dana na istoj adresi, pa se brak razvodi po sili zakona?

To ne postoji. Prestane bračna zajednica, ali ne i brak i tako sve dok nemate pravomoćnu sudsku odluku.

prije 1 sat, Lunaria24 je napisao:

On u žalbi čak traži da se proces vrati na prvostupanjski sud jer je u gornjem tekstu omaškom zapisničara upisan pogrešan iznos dijela njegove mirovine, a u konačnici ispravno zbrojeni prihodi.

Zbog očite omaške u pisanju brojeva se ne ukidaju presude i postupci se ne vraćaju na ponovno suđenje.

prije 1 sat, Lunaria24 je napisao:

Hoću li ikakvu informaciju dobiti telefonski, npr u kojoj je fazi.

Možete ih zvati, reći će Vam da je dodijeljen i da se čeka na odluku.

prije 1 sat, Lunaria24 je napisao:

Odvjetnik bi rado napisao požurnicu, ali bi mi uzeo 200 eura.

Ne plaćajte to.

prije 18 sati , Lunaria24 je napisao:

Uzdržavanje traži od mene, ima 74 godine, 500eura mirovinu, dok moja mirovina iznosi 380 eura.

I što je sud odlučio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Borbena7 je napisao:

Ništa nećete požuriti, samo Vam može naškoditi.

Ne.

To ne postoji. Prestane bračna zajednica, ali ne i brak i tako sve dok nemate pravomoćnu sudsku odluku.

Zbog očite omaške u pisanju brojeva se ne ukidaju presude i postupci se ne vraćaju na ponovno suđenje.

Možete ih zvati, reći će Vam da je dodijeljen i da se čeka na odluku.

Ne plaćajte to.

I što je sud odlučio?

Da nema osnova za tako što. On je izjavio da ne pristaje na razvod dok ne dobije"svojih 1.000 kuna mjesečno". Nije uopće upitna odluka sutkinje , brak je razveden, ali je na presudu uložio žalbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Lunaria24 je napisao:

Da nema osnova za tako što.

Slažem se.

prije 12 sati , Lunaria24 je napisao:

On je izjavio da ne pristaje na razvod dok ne dobije"svojih 1.000 kuna mjesečno".

Nitko ga ni ne pita, da li pristaje. Ne možeš osobu protivno njenoj volji zadržavati u braku. A o ovakvom uvjetovanju sa uzdržavanjem da ni ne govorim.

prije 12 sati , Lunaria24 je napisao:

brak je razveden, ali je na presudu uložio žalbu.

Brak je razveden tek po pravomoćnosti prvostupanjske presude, a što zbog pravovremeno uložene žalbe kod Vas nije slučaj. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 21. 10. 2023. u 12:58, Borbena7 je napisao:

Slažem se.

Nitko ga ni ne pita, da li pristaje. Ne možeš osobu protivno njenoj volji zadržavati u braku. A o ovakvom uvjetovanju sa uzdržavanjem da ni ne govorim.

Brak je razveden tek po pravomoćnosti prvostupanjske presude, a što zbog pravovremeno uložene žalbe kod Vas nije slučaj. 

Hvala na odgovorima. Obzirom na brzinu i efikasnost pravosuđa, nekako počinjem sumnjati da ću doživjeti pravomoćnu presudu. Ima li on pravo žaliti se na odluku Županijskog suda, u slučaju da njegova žalba bude odbijena (ne vidim razlog zbog čega ne bi bila, ali u Hrvatskom pravosuđu ništa nije nemoguće).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija