Jump to content

polog ili kapara


bing03

Preporučene objave

Dao sam polog za kupnju stana u iznosu 5% agenciji. Na potvrdi piše da je to "polog s kupoprodajnog predugovora za kupnju stana" i navodi se moje ime kao kuca  i ime prodavatelja, te piše da je za stan. Ne navodi se koji stan, koliko novca niti bilo šta drugo. Također nije niti predugovor potpisan.

Sad me traže veći iznos od dogovorenog. Imam predugovor nepotpisani u kojem se navodi cijena.

Imam li pravnu osnovu za potraživanja duple kaparu nazad?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , bing03 je napisao:

Dao sam polog za kupnju stana u iznosu 5% agenciji. Na potvrdi piše da je to "polog s kupoprodajnog predugovora za kupnju stana" i navodi se moje ime kao kuca  i ime prodavatelja, te piše da je za stan. Ne navodi se koji stan, koliko novca niti bilo šta drugo. Također nije niti predugovor potpisan.

Sad me traže veći iznos od dogovorenog. Imam predugovor nepotpisani u kojem se navodi cijena.

Imam li pravnu osnovu za potraživanja duple kaparu nazad?

Polog nije kapara. Kapara je 10% i ima zakon o kapari koj regulira otkaz ot kupnje od kupca ili prodavatelja. Ovdje samo povrat 5% ako nije navedena neka kazna, kao naprimjer isplata provizije agencije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Dana 20. 10. 2023. u 22:40, Julinka je napisao:

Polog nije kapara. Kapara je 10% i ima zakon o kapari koj regulira otkaz ot kupnje od kupca ili prodavatelja. Ovdje samo povrat 5% ako nije navedena neka kazna, kao naprimjer isplata provizije agencije.

Kapara ne mora biti 10%, ali po sudskoj praksi ne bi generalno smjela prelaziti 10%, ovisno o konkretnim okolnostima slucaja. Bitno je samo da je navedeno da se radi o kapari

Dana 09. 12. 2023. u 19:29, Pandax je napisao:

Može stvarni primjer forme kapare za kupnju nekretnine? Ima netko?

Hvala puno!

Ako mislite izricaj odredbe kojom se regulira kapara, moze se npr ovako:

“Članak X. 

(1) Ugovorne strane suglasno utvrđuju ukupnu kupoprodajnu cijenu za nekretninu iz članka 1. stavka 1. ovog Predugovora u iznosu od xxxxxx EUR (slovima: xxxxxx eura).

(2)Kupoprodajna cijena nekretnine iz stavka 1. ovog članka je konačna, fiksna i nepromjenjiva.

 

Članak Y.

(1)Ugovorne strane suglasno utvrđuju da iznos od xx.xxx,00 EUR (slovima: xxxxx eura) Kupci isplaćuju Prodavatelju prilikom potpisa predmetnog Predugovora na ime kapare te Prodavatelj potpisom ovog Predugovora potvrđuje da je primio od Kupaca navedeni iznos, a koji iznos se smatra kaparom.”

 

Možete urediti i da će se kapara uplatiti u roku od X dana na račun prodavatelja na IBAN taj i taj itd. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Ivo Kermartin je napisao:

Kapara ne mora biti 10%, ali po sudskoj praksi ne bi generalno smjela prelaziti 10%, ovisno o konkretnim okolnostima slucaja. Bitno je samo da je navedeno da se radi o kapari

Ako mislite izricaj odredbe kojom se regulira kapara, moze se npr ovako:

“Članak X. 

(1) Ugovorne strane suglasno utvrđuju ukupnu kupoprodajnu cijenu za nekretninu iz članka 1. stavka 1. ovog Predugovora u iznosu od xxxxxx EUR (slovima: xxxxxx eura).

(2)Kupoprodajna cijena nekretnine iz stavka 1. ovog članka je konačna, fiksna i nepromjenjiva.

 

Članak Y.

(1)Ugovorne strane suglasno utvrđuju da iznos od xx.xxx,00 EUR (slovima: xxxxx eura) Kupci isplaćuju Prodavatelju prilikom potpisa predmetnog Predugovora na ime kapare te Prodavatelj potpisom ovog Predugovora potvrđuje da je primio od Kupaca navedeni iznos, a koji iznos se smatra kaparom.”

 

Možete urediti i da će se kapara uplatiti u roku od X dana na račun prodavatelja na IBAN taj i taj itd. 

Ivo hvala, ja imam predugovor šprancu, no problem je što stranka koja prodaje nekretninu ne želi potpisivati Predugovor ( jer nema povjerenja u preduguovore iz prošlih iskustava, tako kaže). Hoće primiti kaparu i dati potvrdu o primitku kapare. E to me zanima kako izgleda takva potvrda jer kupac neće davati kaparu ako nema obostrane obveze. Forma potvrde mi treba.

Zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija