Jump to content

Naplata odvoza smeća


Anđelko Osijek

Preporučene objave

Štovani! Zanima me dali je moguće odnosno pravno utemeljena odluka Branjske čistoče da vrši naplatu odvoza smeća a da tu usluga nije odradila. 

Naime Baranjska čistoča je prije nekog vremena pozivala stanovnike jednog vikend naselja da dođu u tvrtku Baranjska čistoča da se dogovore o količini godišnjeg odvoza kučnog smeća(koliko puta mjesečno). S obzirom da večina korisnika vikendica  odnosi svoje smeće u svoja mjesta boravka i tamo plačaju po količini odvoza smeća,ovakav ugovor ili dogovor nisu htijeli potpisati.

 No Baranjska čistoča je poslala na kučne adrese SVIMA uplatnice  za odvoz kučnog smeća   sa upozorenjem o prisilnoj naplati. 

Dali je ovakav postupak Baranjske čistoče u skladu sa zakonom i dali je ovakav način prisilne naplate u skladu sa zakonom i dali je provediv od strane Baranjske čistoće? 

Hvala LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,ja imam isti problem kao i Vi.I ja sam dobila uplatnicu za studeni od Baranjske čistoce na iznos paušala od šest eura. Kontaktirala sam ih vec nekoliko puta i ono što sam zaključila da je to jednostavno legalna krađa.Kantu od 120 litara naravno da nisam ni dobila niti ću  dobiti.Njihov odgovor je da s tim  iznosom plaćam održivost sustava gospodarenja  odvozom .Mislim da je jedino rješenje obratiti se udruzi za zaštitu potrošača ili pokrenuti tužbu  protiv njih.Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 24. 11. 2023. u 10:52, Anđelko Osijek je napisao:

Štovani! Zanima me dali je moguće odnosno pravno utemeljena odluka Branjske čistoče da vrši naplatu odvoza smeća a da tu usluga nije odradila. 

Naime Baranjska čistoča je prije nekog vremena pozivala stanovnike jednog vikend naselja da dođu u tvrtku Baranjska čistoča da se dogovore o količini godišnjeg odvoza kučnog smeća(koliko puta mjesečno). S obzirom da večina korisnika vikendica  odnosi svoje smeće u svoja mjesta boravka i tamo plačaju po količini odvoza smeća,ovakav ugovor ili dogovor nisu htijeli potpisati.

 No Baranjska čistoča je poslala na kučne adrese SVIMA uplatnice  za odvoz kučnog smeća   sa upozorenjem o prisilnoj naplati. 

Dali je ovakav postupak Baranjske čistoče u skladu sa zakonom i dali je ovakav način prisilne naplate u skladu sa zakonom i dali je provediv od strane Baranjske čistoće? 

Hvala LP

Ovisi o tome što vam naplaćuju, samo fiksni ili i varijabilni dio.

Ako naplaćuju samo fiksni dio, to je zakonito.

U primjenjivoj pravnoj situaciji Vrhovni sud RH u odluci Rev 101/2023 naveo je:

"Moraju li cijenu obvezne minimalne usluge (tzv. "fiksni dio cijene") plaćati vlasnici nekretnine za sve mjesece tijekom kalendarske godine unatoč činjenici što nekretninu ne koriste svaki mjesec?".

"Vlasnici nekretnine moraju plaćati cijenu obvezne minimalne usluge, tzv. "fiksni dio cijene" za sve mjesece tijekom kalendarske godine unatoč činjenici što nekretninu ne koriste svaki mjesec."

https://sudskapraksa.csp.vsrh.hr/decisionPdf?id=090216ba80e25eb9

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, imam djelomično slični slučaj u Hrvatskom zagorju - s tvrtkom 'Ekoflor' iz grpacije CIOS. Naime, neke su mi se životne okolnosti promijenile, pa 6 mjeseci godišnje (minimalno) živim u inozemstvu. A kad sam tu, živim sam, nemam nešto puno otpada - pa sam pomislio, sortirati ću (ima dovoljno prostora u dvorištu i gospodarskoj zgradi) - metal posebno, pa ga jednom mjesečno odvezem u otkupnu stanicu. Boce, plastične i staklene također. Organski otpad ide u komposter ionako. Papirom ložim... Onu jednu najlon vrećicu tjedno, ili svaka dva tjedna, u kojoj se nakupi ostalog, uzmem u auto i bacim u kontejner ili javnu kantu za smeće. Zvao sam i pitao mogu li raskinuti ugovor s njima (to je privatna firma) - odgovor je - ne možete! Osim u dva slučaja: ako se potpuno odjavite s adrese i donesete potvrde da ste raskinuli s HEP-om, Vodovodom i Plinarom ili ako umrete. Je li to točno?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija