Jump to content

pozdrav


kidu

Preporučene objave

svima...prvi put sam ovdje...pa me nemojte kao macica bacit u vodu... ;-) ...imam par pitanja...pa ako je tko od volje pomoci mi...zahvaljujem unaprijed...od 1.1.ove godine sam u invalidskoj mirovini zbog profesionalne nesposobnosti za rad i odreden mi je predujam u iznosu od 2700k...u meduvremenu su rijesili i donijeli konacno rijesenje...iznos mirovine ce iznosit 2730 k i nesto sitno lipa...e sad...inace sam hrvi 20% i imam nalaz sekvele ptsp-a...ali nista od navedenog mi nije uzeto u obzir izuzev oboljenja stitnjace koja je krajnja posljedica svega prozivljenog...bila sam pripadnik gbr (dvo)...i odlucila sam se na mirovinu 6a...po cinu sam nadnarednik...u pocetku sam imala status dragovoljca(postoji i pisana rijec i dokaz o tome) ali se s novijim zakonima to ponistilo...jer nisam bila nazocna u prvih 100 trazenih dana...zanima me...oprostite na glupim pitanjima...da li je ova mirovina , mirovina 6a ili nesto drugo jer iz rijesenja ne mogu to dokuciti i da li mogu i ako mogu kako mogu preinaciti ju u hrvi mirovinu...i da li bi iznos mirovine u tom slucaju bio veci...nemojte me krivo shvatiti...ne trazim iznad kruha pogacu...jer nakon ranjavanja u "oluji" ostala sam raditi i odbila sam tada mogucnost odlaska u mirovinu...a sada kad trazim samo ono sto mi pripada...ne priznaje mi se...

...malo-puno sam otisla u pricu...nadam se da ce me se ipak razumjeti i pomoci...hvala :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi jasno kako si si mogla dozvoliti da potpišeš tu 6a mirovinu. Za nas koji smo toliko dali u Hv je to ponižavajuće. U svakom slučaju ti možeš iz 6a u invalidsku mirovinu li je to postupak koji će trajati. Za početak idi u Ured za obranu i izvadi potvrdu da si dragovoljac Domovinskog rata a jesi jer za žene ne važi 100 dana. Redovno se liječi i kada završi postupak umirovljenja po 6a traži novo vještačenje. To ti se radi preko obrasca 1-IN kod svog liječnika opće prakse. Drži se i ne popuštaj to su naša prava!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hmmm.. Ja bih jako volio da je britt u pravu, samo... Znam da u mirovinskom prihvaćaju promjenu invalidnosti, novi izračun mirovine, pa čak i promjenu profesionalne u opću, premda malo teže, ali da bi promijenili osnov s kojeg si otišla u mirovinu, e to ne vjerujem da će biti baš oduševljeni, ukoliko je to zakonski uopće moguće. Ukoliko ti ovdje nitko konkretno ne potkrijepi pravo na to, mislim da je najbolje otići u hvidru kod pravnika ili naći neko poznanstvo u mirovinskom pa se raspitati. Naravno, nikakve službene informacije u mirovinskom ne moraš tražiti jer će te zasigurno otpiliti...

 

Ono što sam siguran da možeš napraviti je ići na ponovnu procjenu invalidnosti temeljem pogoršanja stanja (ukoliko je isto nastupilo) pa eventualno dobiti višu invalidnost. E, sad, koliko će to značiti u mirovinskom i hoće li ti to pomoći, to ne bih znao....

 

A još jedna stvar mi nije baš.... Kažeš 20% hrvi trajno ptsp, a kasnije spominješ i ranjavanje u Oluji? A nisi dobila ili nisi tražila invalidnost za ranjavanje? Jer ako nisi tražila, možeš. Zahtjevi za priznavanje invalidnosti od ranjavanja i ozljeda ne zastarijevaju nikad..... Naravno, ako imaš ili možeš dobiti potvrdu o stradavanju i ako imaš liječničku dokumentaciju....

 

Anyway, sretno.... :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A koja je mirovina, to ti mora pisati u rješenju, ne izrijekom nego po kojem zakonu i kojem članku si otišla u mirovinu.... Ako ne možeš sama dokučiti, postaj zaglavlje rješenja pa će ti netko već pojasniti.... Moja pratpostavka je da je 6a, jer da si išla po ZOPHBRD morala bi imati veću mirovinu (osim ako nisi baš ništa predala u mirovinski predmet, ni rješenje o invalidnosti ni ukaz o činu...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znam sigurno da se može promjeniti osnov iz 6a u onu temeljem čl. 14 do 21 Zakona o pravima branitelja ali apsolutno si u pravu da to ide teško. Treba računati na sezibilitet s obzirom da se radi o ženi iz 91 koja je k tome i ranjena. Sa svim ostalim se slažem u potpunosti. Iako psihič čeka napeto da to spomenemo, idi pribavi novu medicinsku dokumentaciju, potkrijepi dokazima i PTSP i ranjavanje pa novi 1-IN...BEZ PREDAJE

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...hvala na odgovorima...na temelju ranjavanja sam dobila 40% ali mi je na reviziji nakon god. dana smanjen postotak na 19 i nesto %...ishodovala sam 20%trajno...za ptsp nisam pokrenula ni trazila dodatnu invalidnost (ako uopce imam tu mogucnost)...zasto sam odabrala 6a...zato jer me uhvatila panika kad sam dobila rjesenje od zdra. komisije u kojoj uopce i ne spominju , a kamoli priznaju moj status i ptsp vec samo bolest stitnjace...suma sumarum to je cista profesionalna mirovina i po glasinama niza od 6a...jedino sto bih voljela je da ostvarim moja prava...ni vise od toga,niti manje...i jos jedno...nazalost nisam dragovoljac iz 91 vec iz 2.mj.92.g. zato mislim da ne mogu dobiti status dragovoljca ...e da i ako sam na bilo koji nacin povrijedila pravila ovog foruma...ispricavam se... :thankyou:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e da i ako sam na bilo koji nacin povrijedila pravila ovog foruma

 

ne vjerujem, ti si samo kolateralna zrtva mahnite urednice, a jedini grijeh ti je sto si bila u blizini mog posta... ili to, ili se po novom vise ne smije napisati da si ranjen...

 

al ajd ti za svaki slucaj popljuj partizane, proglasi se zasluznom i pitaj kako stoji zagrebacka burza - to se sigurno ne brise! ;-)

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

SVAKA ČAST UREDNICI!!!

I TREBA TE BRISAT! :clap: :clap: :clap: :clap:

 

A zašto bi trebalo brisati što ovaj čovjek piše?

Što on to piše, a da ne spada u ovaj - nazovi forum prava branitelja?

Čitam postavljena pitanja i odgovore i ne mogu vjerovati da ću do kraja svog radnog staža i ja između ostalog i ostalih, crnčiti da bi vas 90% koji ovdje "'ladite jaja" i mlatite praznu slamu, imali pun novčanik, a moj će unatoč VSS biti uvijek prazan

:-x

to je strašno dragi moji, koliko god se vama to tako ne čini :-x

 

i zato mi nije jasno kome smeta što ovaj čovjek piše?

ne kaže ništa što nije istina, ali..

očigledno vama istina smeta i boli vas.

 

a urednici što će drugo nego njega da brišu, a vama glade jaja, da im se ne bi slučajno, kako reće ovaj gore - dogodio narod na forumu

8-)

 

urednici - možete i mene slobodno obrisati - knjiga i znanje ne može protiv primitivizma i sile..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A zašto bi trebalo brisati što ovaj čovjek piše?

Što on to piše, a da ne spada u ovaj - nazovi forum prava branitelja?

Čitam postavljena pitanja i odgovore i ne mogu vjerovati da ću do kraja svog radnog staža i ja između ostalog i ostalih, crnčiti da bi vas 90% koji ovdje "'ladite jaja" i mlatite praznu slamu, imali pun novčanik, a moj će unatoč VSS biti uvijek prazan

:-x

to je strašno dragi moji, koliko god se vama to tako ne čini :-x

 

i zato mi nije jasno kome smeta što ovaj čovjek piše?

ne kaže ništa što nije istina, ali..

očigledno vama istina smeta i boli vas.

 

a urednici što će drugo nego njega da brišu, a vama glade jaja, da im se ne bi slučajno, kako reće ovaj gore - dogodio narod na forumu

8-)

 

urednici - možete i mene slobodno obrisati - knjiga i znanje ne može protiv primitivizma i sile..

 

trla baba (narikača) lan, da joj prođe dan! :lol2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trla baba (narikača) lan, da joj prođe dan!

 

tako je, zato se ti nemoj ugledati na nas nego ucini nesto konkretno - odi psihijatru "jacat" papire pa mozda dobijes i 30% ratnog udjela.

 

nemoj mu zaboraviti ispricati kako se sjajno zabavljas na internetskim forumima, kako koncentrirano pratis raspravu i kako si sav vrckast i podjebavas - sve nekarakteristicno za dijagnozu koje si nositelj i zbog koje si na teretu drzavnog proracuna, pa tako i onih koje podjebavas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Šta ti misliš da branitelji nemaju VSS?

 

imaju iznimno rijetki...ali neke je i rat prekinuo u skolovanju...

 

sad bi ti neko drugi ladijo jaja da nas nije bilo....

 

pazi, nemoj se zabrijavati da ste "vi" stvorili vecini gradjana rh neki lagodan zivot... rezultat svega ovoga ti je valjda jasan - uzivaju todorici, kutle, zagorci i raici, a velika vecina gradjana rh krpa kraj sa krajem

 

zato ne pucaj u prazno, nismo djeca... (ne kazem da si ti za to kriv)

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nemam ja nikakvu bolest, samo sam za razliku od vas vidio rata i to jako puno.

 

i neće mi neki mlatimudani pljuvati po suborcima.

 

a nismo se mi borili za todorića, nego da ti moš širit tu svoju demokraciju po forumima. todorić se izborio sam plašući oko tuđmana dok sam ja pleso po rovu.

 

i nemoj ti meni da nisi dijete. ti se beba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i neće mi neki mlatimudani pljuvati po suborcima.

 

je, nego ces ti uvodit demokraciju po svom ukusu...

 

(ja ipak mislim da si ti kamuflirani ptsp-ovac koji glumi "javno mijenje" - mozda bas onaj koji pred komisiju ide u maskirnoj jakni, recimo tom "tvom suborcu", kako sam priznaje, sjajno ide glumatanje)

 

i btw znam ja da se ti nisi borio za todorica vec da se todoric sam za sebe izborio - nista drugo ti nisam ni rekao.

 

al ako je vanjski dug rh nakon rata 4 puta veci nego sto je bio prije rata onda ne seri da je netko od prosjecnih gradjana u ovom ratu nesto "dobio" izuzev drzave. osim toga, preko 60% zrtava rata nisu vojnici nego civili (to sam danas cuo na 2meti") , pa ni tu nemas nikakvo uporiste za onakva klepetanja...

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav i opet...zao mi je sto se prepucavate...evo sad "pucajte" po meni...i jedni i drugi na svoj nacin imate pravo...svatko od nas ima svoju istinu...i videnje stvari...osobno...smatram da smo svi koji smo invalidi bilo koje skupine pogrijesili kad od samog pocetka nismo prijavili lazne...ali tada se to radilo o nasim kumovima,prijanima,frendovima,legama i ostalima...neki su bili "jaci" od nas pa im nisi smio nista a drugi...ma bilo pa proslo...nego...o ptsp-u...kad su mi prijetili i ucjenjivali i maltretirali da odem 96. u mirovinu,tada je moje ranjavanje bilo dostatno da odem preko noci i ne razbijam glavu hocu ili necu prehraniti svoju obitelj i pruziti sigurnu buducnost i kilo voca svakog dana svojoj djeci...a sad kad sam zeljela 11g. poslije otici po istoj dijagnozi e ne moze...moram imati registrirani ptsp...i to me vrijeda...svi imamo ptsp u raznim varijantama...jer je to posttraumatski sindrom izazvan traumom...a u ratu ih je bilo na pretek...ja ne zelim jacati papire...zelim ostvariti moje pravo ako mogu...ako ne...prezivjet cu... :thumbs:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo sad "pucajte" po meni...i jedni i drugi

 

nitko nece "pucati" po tebi, ti si ranjena na 1 liniji (i jos si uz to zena) a o ranjavanjima nitko ne spori, ona se naime ne mogu simulirati.

 

ovdje ako se spori, spori se sa onima koji su pokupili ptsp tocno u dan sinhronizirano sa novim zakonom, a 10 godina poslije bilo kakvog rata i kojih ima gotovo 40.000 sto do sada u svijetu nije vidjeno.

 

ja osobno bih svakome tko je ranjen automatizmom dao najvisi stupanj ptsp-a bez obzira na posljedice samog ranjavanja jer bez imalo zahebancije, kako se ovo odvija ispada da vi koji ste ranjeni, da ste jos imali i ludu srecu - evo vidis, ti npr nemas invalidsku mirovinu, a imas kisu gelera, kako je to moguce i je li to pravedno pored ovih 40.000?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

i neće mi neki mlatimudani pljuvati po suborcima.

 

je, nego ces ti uvodit demokraciju po svom ukusu...

 

(ja ipak mislim da si ti kamuflirani ptsp-ovac koji glumi "javno mijenje" - mozda bas onaj koji pred komisiju ide u maskirnoj jakni, recimo tom "tvom suborcu", kako sam priznaje, sjajno ide glumatanje)

 

i btw znam ja da se ti nisi borio za todorica vec da se todoric sam za sebe izborio - nista drugo ti nisam ni rekao.

 

al ako je vanjski dug rh nakon rata 4 puta veci nego sto je bio prije rata onda ne seri da je netko od prosjecnih gradjana u ovom ratu nesto "dobio" izuzev drzave. osim toga, preko 60% zrtava rata nisu vojnici nego civili (to sam danas cuo na 2meti") , pa ni tu nemas nikakvo uporiste za onakva klepetanja...

 

 

ma nego češ ti biti hrvatski narod? ajde ne seri.

 

prosječni građani su dobili "samo" državu i slobodu, a ako to tebi nije dosta onda si jadan. ljudi kojima su granate padala na kuče misle da je to puno.

 

nađi nekog da ti da maskirnu janu pa ti glumi bolest. ionak osu svi muljatori i lažovi osim tebe. a i dobro biti ti bilo da vidiš kako izgledaš u uniformi. kad već nisi imao prilike u Minkenu nosit maskirno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prosječni građani su dobili "samo" državu i slobodu, a ako to tebi nije dosta onda si jadan

 

a je li "drzava i sloboda" dosta onima poput tebe koji se vole pohvaliti kako su "nam" je dali?

 

vidis li ti na ovom forumu da se pored drzave i slobode i te kako hoce i sto je moguce veca invalidnost=sto je visa moguca mirovina i pretres svakog moguceg pravilnika iz kojeg bi proizlazilo jos nesto opipljivo?

 

vidis da drzava i sloboda bas i nisu dosta, treba nesto i pojesti, a nije lose i obuci se...

 

pa ako kreces sa domoljubnom galamom, pocni od onih u ciju obranu navodno stajes, kojih 2005 ima 40.000 i na koje se svi mi "ostali" moramo ugledati.

 

i slusaj ti mene - patetika ti je ispod svakog nivoa, a ni ja nisam puno bolji sto ti uopce odgovaram:

 

teze s kojima nastupas ovdje, a koje se u bitnom svode na prikazivanje situacije u stilu da kao dok su branitelji muku mucili, cijeli narod je valjda ljetovao u inozemstvu, a sada kad je sve proslo, isti taj narod zivi u blagostanju i razbacuje se novcem koji curi na sve strane, su nakaradne i neistinite i s njima mozes jedino otici na vrata luki raicu, eno upravo je prodao dukat koji je kupio dok si ti ratovao, a otkud mu pare, buduci da je prije rata bio vozac u istom tom dukatu, nitko ne zna.

 

ostatak gradjana rh je dijelio sudbinu vlastite vojske, pocevsi od rintanja za 100 dem mjesecno kako bi se od ostatka placao rat pa sve do preko 60% stradalnika rata u redovima civila ukljucivo 306 djece (sve podaci sa jucerasnje mete i btw, nitko od civilnih stradalnika rata - nema ptsp).

 

i hvala na pitanju, uniforma mi odlicno stoji, a osim uniforme i za razliku od tebe imam i ratni raspored pa cu istu navuci opet samo ako bude trebalo tebe braniti jer na komisije sa psihijatrijskim papirima ne idem - ne mora svatko na koga su pucali i promasili ga odmah i prolupati.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Očitovanje MORH-a po tom pitanju:

 

1. Navodimo u svezi invalidskih mirovina da nije točno da po prestanku djelatne vojne službe zbog ostvarivanja prava na invalidsku mirovinu po čl. 6.a., osobe odmah pokreću postupak pred HZMO za promjenu osnova umirovljenja po čl. 11. citiranog Zakona, budući se pravo na ostvarivanje prava na mirovinu po jednoj od osnova utvrđuje rješenjem Ministarstva obrane o prestanku djelatne vojne službe, kojeg u ostvarivanju prava na mirovinu provodi HZMO, te prestanak djelatne vojne službe radi ostvarivanja prava na mirovinu po jednoj osnovi isključuje pravo na ostvarivanje mirovine po drugoj osnovi po rješenju HZMO.

 

2. Također, nije upitna zakonska mogućnost da djelatne vojne osobe kojima je djelatna vojna služba prestala s pravom na invalidsku mirovinu u skladu s odredbama Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba, a koje ujedno ostvaruju status hrvatskih branitelja i HRVI-a, u zasebnom postupku prema odredbama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji («NN» broj: 174/04) ostvare pravo na invalidsku mirovinu u skladu s čl. 15. citiranog Zakona, ukoliko je trajni gubitak radne sposobnosti ili nastanak profesionalne nesposobnosti za rad nastao zbog posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u logoru, bolesti, pogoršanja ili pojave bolesti u svezi sa sudjelovanjem u obrani suvereniteta Republike Hrvatske. Međutim, pravo na mirovinu i ta kategorija osoba može ostvariti samo po jednoj, povoljnijoj osnovi, te takav postupak ne predstavlja nikakvu zloporabu Zakona, već zakonsku mogućnost izbora povoljnije mirovine.

 

Ovo je reakcija pravne službe MORH-a na tekst u jednim novinama o simultanom vođenju postupka za odlazak u 6.a i u invalidsku mirovinu. Očito se simultano ne mogu voditi dva postupka. Ali moguće je i zakonski utemeljeno ostvariti 6a a zatim nakon liječenja,pogoršanja bolesti, stjecanja privremenog ili trajnog statusa HRVI ili nečeg sl. pokrenuti postupak za ostvarivanje mirovine po nekoj drugoj osnovi. Otpremnina nije upitna (provjereno).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija