Jump to content

Etažiranje ili raskid suvlasništva geometrijskom diobom?


dada22

Preporučene objave

Stan u stambenoj zgradi u suvlasništvu 1/2 .

Fizički podijeljen na 2 stambene jedinice ,

obje stambene jedinice imaju zasebne ulaze ,kupaonicu, sanitarni čvor.

Legalizacija je odrađena, 2018. u zakonskom  roku.

Legalizirane su izmjene u oba stana , Stan 58 kvadrata, sada fizički podijeljen na 2 dijela.

Stan je otplaćen, u ugovoru stoji 58 kvadrata.  

Legalizirana terasa .preko koje se ulazi u stan, (zaseban ulaz,)

se nalazi na zemljištu u vlasništvu grada/općine, te po mome mišljenju ,terasa ne ulazi u podjelu  kroz raskid suvlasništva ?

 

Legalizacijom nismo postali i vlasnici legaliziranog na tuđem zemljištu ili.. ?

Znači li navedeno da bi se moglo pokrenuti raskid suvlasništva ,geometrijski?

Molim vas Vaše mišljenje o ovome.

Hvala 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Legalizacija ne utječe na pravo vlasništva. Dakle, legalizacijom niste stekli ništa više od onoga što ste ranije imali. Geometrijska dioba samo tog stana nije moguća jer se radi o stanu (zasebnoj etaži) u stambenoj zgradi. Jedino što možete napraviti je ponovno etažiranje cijele zgrade, da se vaša etaža podijeli na dvije etaže. 

Ipak, ovo što ste napisali da se terasa nalazi na tuđem zemljištu, može predstavljati problem jer (ako sam dobro shvatio) jedan stan nema pristup iz same stambene zgrade, nego sa druge zemljišnoknjižne čestice. To bi moglo predstavljati problem kod potvrde etažnog elaborata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 01. 02. 2024. u 22:39, LjuboZG je napisao:

stan nema pristup iz same stambene zgrade, nego sa druge zemljišnoknjižne čestice. To bi moglo predstavljati problem kod potvrde etažnog elaborata.

Hvala na odgovoru i pojašnjenju u vezi etažiranja , znači to otpada !

Preostaje mi pokušati  sa suvlasnicom sklopiti vansudski sporazum o razvrgnuću isplatom .

Koja bi tu bila procedura ?

Sljedeće sam pročitala :

U slučaju sudskog razvrgnuća isplatom ( čl. 51. ZV ), suvlasnik ima pravo na razvrgnuće ako je to posebno određeno zakonom ili pravnim poslom ili ako učini vjerojatnim da za isplatu postoji osobito ozbiljan razlog.

 

Stan je fizički podijeljen ali imamo zajedničko brojilo struje i vodomjer. I podmirenje računa zna biti problem.

Mislite li ,ako ipak ne bi bio moguć vansudski sporazum,

da bi to bio "osobito ozbiljan razlog" za sudsko razvrgnuće isplatom ?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vansudski sporazum bi u biti bio ugovor o kupoprodaji kojim biste kupili drugu polovicu etaže (odnosno drugi stan). 

''Osobito ozbiljan razlog'' utvrđuje sud u svakom pojedinačnom postupku, ali moje mišljenje je da vaša situacija ne predstavlja osobito ozbiljan razlog. Naime, suvlasnici ste u 1/2 dijela i svatko koristi jedan fizički odijeljeni stan. Ako vi imate osobito ozbiljan razlog za razvrgnuće isplatom, onda isti taj razlog ima i drugi suvlasnik. U slučaju pokretanja sudskog postupka razvrgnuća suvlasničke zajednice kao jedinu moguću opciju vidim civilnu diobu, odnosno prodaju cijele etaže (oba stana) na javnoj dražbi i podjelu novca ostvarenog prodajom između suvlasnika, razmjerno njihovim suvlasničkim udjelima.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , LjuboZG je napisao:

U slučaju pokretanja sudskog postupka razvrgnuća suvlasničke zajednice kao jedinu moguću opciju vidim civilnu diobu, odnosno prodaju cijele etaže (oba stana) na javnoj dražbi i podjelu novca ostvarenog prodajom između suvlasnika, razmjerno njihovim suvlasničkim udjelima.  

Da, mogu pokušati i se nadati dogovoru .

A  ne znam kome ,zdrave glave ,bi se isplatila civilna dioba / prodaja na dražbi.

Tu svi gube + troškovi sudski ...

Jedino po onoj  Nek mi crkne krava ako če suvlasniku crknut dvije !

Hvala za odgovor !

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 7 sati , LjuboZG je napisao:

Ako vi imate osobito ozbiljan razlog za razvrgnuće isplatom, onda isti taj razlog ima i drugi suvlasnik. U

Ako bi ipak došlo do javne dražbe , postoji li mogućnost prava prvokupa , od strane suvlasnika ?

Nejasno sam bila napisala , isplatu bih ja ponudila suvlasnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija