Jump to content

problem sa hzsr


robertino27

Preporučene objave

Pozdrav

Opet imam problem sa hrvatskim zavodom za socijalni rad. Naime polubrat mi je njihov štičenik te nakon smrti oca nastala je pozitivna (vozilo) i negativna imovina (kredit) i sada hzsr ne želi priznati negativnu imovinu. Da li zakonski hzsr ima to pravo s obzirom da u zakonu o nasljeđivanju jasno piše 

Članak 139.

(1) Nas­­ljednik odgovara za ostavite­­ljeve dugove.

(4) Kad ima više nas­­ljednika, oni odgovaraju solidarno za ostavite­­ljeve dugove, i to svaki do visine vrijednosti svoga nas­­ljednog dijela, bez obzira je li izvršena dioba nas­­ljedstva.

(5) Među nas­­ljednicima dugovi se dijele razmjerno ­­njihovim nas­­ljednim dijelovima, ako oporukom nije drukčije određeno.... 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Super, jer ovako je lakše komentirati.

1. Pokretnine pod a,b,c i d su bile kolike novčane vrijednosti?

2. Što je s tim vozilom - je li prodano i koliko vrijedi?

3. Koliki je iznos duga po tom kreditu?

4. Da li Vas je netko potraživao da platite dug, odnosno kako ste došli do toga da potražujete plaćanje od brata?

Eto, trebali bi mi svi odgovori za točan komentar Vašeg upita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, Borbena7 je napisao:

 1. Pokretnine pod a,b,c i d su bile kolike novčane vrijednosti? 

pod a - podijeljeno, cca 3-400eura ukupno 

b i c - kredit više od vrijednosti vozila,

d - cca 1200 eura ukupno, 

2. Što je s tim vozilom - je li prodano i koliko vrijedi? vozilo nije prodano jer ne želim prodati, niti isplatiti brata dok se ne riješi pitanje dugovanja, cca 2-3000 eura vrijednosti 

3. Koliki je iznos duga po tom kreditu? - cca 50.000 kn

4. Da li Vas je netko potraživao da platite dug, odnosno kako ste došli do toga da potražujete plaćanje od brata? - da banke, zbog jamstva, prijetnje ovrhom

Od brata potražujem iz razloga što nije uplatio ni jednu ratu kredita

 

evo napisao sam ovako

uređeno: od robertino27
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Banka ovdje može ovršiti svi troje, a ne samo Vas dvojicu.

Zatim, Vi kao ovršenici možete uložiti prigovor na takvu odluku i pozvati se da visina duga prelazi visinu vrijednosti naslijeđene imovine, te da ste dužni podmiriti samo dio tražbine.

Također, već sada dobrovoljno možete podmiriti "svoj dio" ovako naprijed navedenog duga. Nerijetko se vjerovnici sporazume sa dužnikom da će ga izuzeti iz ovrhe, ako dobrovoljno podmiri "svoj dio" duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, Borbena7 je napisao:

Banka ovdje može ovršiti svi troje, a ne samo Vas dvojicu.

Zatim, Vi kao ovršenici možete uložiti prigovor na takvu odluku i pozvati se da visina duga prelazi visinu vrijednosti naslijeđene imovine, te da ste dužni podmiriti samo dio tražbine.

Također, već sada dobrovoljno možete podmiriti "svoj dio" ovako naprijed navedenog duga. Nerijetko se vjerovnici sporazume sa dužnikom da će ga izuzeti iz ovrhe, ako dobrovoljno podmiri "svoj dio" duga.

Sve je podmireno prema banci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 minuta, robertino27 je napisao:

Napisao sam, ja, polubrat nije ništa podmirivao. 

Niste napisali, ali zato od početka pišete posve konfuzno.

prije 17 minuta, robertino27 je napisao:

Vjerojatno ću pokrenuti zahtjev za regresno potraživanje. 

Njega kao nasljednika se može obvezati samo na isplatu iznosa koji ne prelazi vrijednost njegove naslijeđene imovine. Zato Vas CZSS i odbija isplatiti, jer ste dug dobrovoljno pretplatili. 

prije 17 minuta, robertino27 je napisao:

Pošto nisam dobio nikakav odgovor, tema se može zaključati 

Malo zahvalnosti i pristojnosti Vas ne bi ubilo. I teme se ne zaključavaju kao da Vam se ispunjavaju glazbene želje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija