Jump to content

Stjecanje hrvatskog drzavljanstva


marza96

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Imam pitanje u vezi zahtjeva za stjecanje hrvatskog drzavljanstva po osnovi pripadnosti hrvatskom narodu. Naime, punoljetna sam osoba (starija od 21) gdje je jedan roditelj (otac) Hrvat, drzavljanin RH, sa prebivalistem u BiH. Osoblje iz veleposlanstva u BiH mi je reklo da uz osnovne isprave i dokaze o mom izjasnjavanju o pripadnosti hrvatskom narodu, trebam priloziti neku ispravu kojom se utvrdjuje pripadnost moga oca ili njegovih roditelja hrvatskom narodu. Dokumente koje smo nasli u medjuvremenu je

- Ovjerena kopija (u RH) rjesenja o primitku oca u drzavljanstvo RH, po osnovi pripadnosti hrvatskom narodu (cl. 16, st 1. zakona o hrvatskom drzavljanstvu 53/91 28/92)
- Dokaz o politickoj aktivnosti oca u vidu clanske iskaznice jedne od hrvatskih nacionalnih stranaka u BiH

- Vojna knjizica oca iz OSRH (sluzio nakon Domovinskog rata)

 

Prije ponovnog odlaska u veleposlanstvo zelio bih cuti vase misljenje da li je navedeno dovoljno ili trebam traziti jos dokumenata od Bake i Djeda? Nazalost, otac nije imao nekih prilika da se etnicki/nacionalno deklarise poslije rata u BiH sluzbenim ispravama (nije bio student, u srednju skolu je isao u prije i u toku rata).

 

Unaprijed zahvalan na pomoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Okej, hvala na odgovoru @sivko! Pretrazio sam sve dokumente kojima raspolazemo doma i stanje je sljedece:

- Ja rodjen 1996. godine

- Otac hrvatski drzavljanin na osnovu pripadnosti hrvatskom narodu od 1997. godine

- Majka nije Hrvatica

 

Uz osnovne dokumente takodjer imam:

- Domovnice brace, oca, bake i djeda.

- Rjesenje o primitku oca po osnovi pripadnosti hrvatskom narodu (cl. 16, st 1. zakona o hrvatskom drzavljanstvu 53/91 28/92)

- Knjizicu predvojnog obrazovanja djeda (ocevog oca) gdje se izjasnjava kao Hrvat

- Semestralne listove sa studija gdje se izjasnjavam kao Hrvat

- Rodni list gdje se izjasnjavam kao Hrvat

- Potvrdu da mi je otac politicki aktivan (Iskaznica jedne od hrvatskih stranaka)

- Krsne listove oca i bake

- Vojna knjizica oca iz OSRH

- Zivotopis

 

Uz to pradjed je zrtva jednog od ratnih zlocina u periodu 1993-1994, gdje postoje presude i izvjestaji u javnim dokumentima. (nisam siguran koliko je ova cinjenica bitna za ovaj postupak)

Da li je ovo sto trenutno imam dovoljno da podnesem zahtjev?

 

 

 

uređeno: od marza96
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala!

Imam jos jedno pitanje tehnicke prirode. Trenutno prebivaliste (zbog studija) mi je u jednoj od susjednih EU zemalja i Zagreb mi je blize nego prvi grad u drzavi u kojoj boravim a koji ima hrvatsko diplomatsko predstavnistvo. Postoji li nacin da zahtjev podnesem u RH ili moram ici u veleposlanstvo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija