Jump to content

Upis vlasništva na nekretninu u nasljedstvu


ElioDemirovic

Preporučene objave

Pozdrav, 

Prije 7 godina mi je preminuo otac i njegov stan mi je ostao u naslijeđe pod uvjetom da moram doživotno uzdržavati majku, tj. da ona može koristiti taj stan doživotno. 

Zanima me kada mogu upisati vlasništvo na tu nekretninu, sada ili nakon što i moja majka više ne bude u stanu (znate na što mislim)? 

Ukoliko je odgovor sada, postoji li krajnji vremenski rok za upis, jer već je prošlo cca 7 godina otkad sam ostvario pravo na vlasništvo (postoji li mogućnost da ostanem bez tog stana, tj. da se država ubilježi u vlasništvo)? 

Živim u inozemstvu, stoga nisam još uvijek učinio upis, a putem emaila iz ZKOa mi nisu dali nikakav konkretan odgovor. 

Unaprijed hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na koji način vam je ostavio stan? Jeste li potpisali ugovor o doživotnom uzdržavanju ili je doneseno rješenje o nasljeđivanju iza oca? 

Ako se radi o rješenju o nasljeđivanju, možete se upisati na stan ako je rješenje pravomoćno. 

Ako se radi o ugovoru, treba vidjeti kako je isti sastavljen. Naime, u praksi je bilo slučajeva da su kao primatelji uzdržavanja navedene dvije osobe, a samo jedna je vlasnik nekretnine. Kad bi ta osoba koja je vlasnik nekretnine preminula, davatelj uzdržavanja se nije mogao upisati kao vlasnik sve do smrti i drugog primatelja uzdržavanja, jer je u ugovoru bilo definirano da se vlasništvo stječe smrću (oba) primatelja uzdržavanja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija