Jump to content

Inkluzivni dodatak


Stevo961

Preporučene objave

Pošt0ovani,imam 100 % oštećenje organizma i 4%funkionalnog funkcionalnog oštećenja uz to još i aritmiju srca.Zanima me koliko bih mogao dobiti Inkluzimnog dodatatka,sada primam 232 eura invalidnine,bio sam na ablacije srca i plućnih vena što komisija neznam jer su mi kada sam dobio konačno rješenje iz Tvrtkove napisali da ne moram više nikakve papire slati,napominjem da sam ablaciju imao kasnije od riješenje.Dali bih morao sada poslati te nove papire u CZSR.Hvala,nadam se da ćete mi odgovoriti.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Bitan je stupanj funkcionalne sposobnosi (invalidnost). Imate IV stupanj, bez obzira na druge bolesti nema više od IV stupnja (osim kod psihički bolesnih osoba se uzima kao otežavajuć okolnost. Osobe s osobnom invalidninom se svrstavaju u prve 3 razine, e sad je bitno dali ste kronični bolesnik ili imate fizičko oštećenje, iako u Uredbi o vještačenju stoji da kronične bolesti spadaju u vrstu tjelesnog oštećenjea. Po meni u Zakonu o inkluzivnom dodatku mješaju kronični bolesnik i tjelesno oštećenje, dok je jedno vrsta invaliditeta a drugo vrsta oštećenja. Predpostavljam da ste srčani bolesnik. Ako ste kronični bolesnik spadate u 3 razinu potpore, a ako ste osoba s tjelesnim oštećenjem može biti 1,2,3 ovisi o Barthelovom indexu, koji će od Vas tražiti CZSR, ako im treba. Osobno zam zvao CZSR i odgovor je čekati na red. Inaće od nedugo se u registar invaliditeta upisuje samo jedan, najveći stupanj funkcionalne sposobnosti. Provjerite, ako niste, Vaš status osobe s invaliditetom, da nebi bilo zabune

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

u potvrdi HZJZ stoji "Osoba ima 80% oštećenja organizma, 80% oštećenja donjih ekstremiteta i 3. stupanj funkcionalnog oštećenja". S obzirom na navedeno u koju kategoriju bi trebao spadati. 

Invaliditet mi je od rođenja te trenutno primam tudju pomoc i njegu. 

Lijep pozdrav,

uređeno: od ivan01
Nepotpunost
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
prije 2 sati , cvrtila je napisao:

IV stupanj invalidnosti je najveći stupanj, prema tome morali bi dobiti u svakom slučaju daleko više. IV stupanj je bivša osobna invalidnina a sada bi to bila 1,2 ili 3 razina potpore. Obrnuto je IV je bilo najviše a sada je 1. najviša

Što znači 100 +79 EUR

 

Ne pricam o 4 stupnju vec o 4 kategoriji. Jos nije dobiveno rjesenje ali sudeci po iskustvu drugih koji su potpisali rjesenje a imaju istu dijagnozu, to ce bit 4 kategorija ID.

Nema cifre od 179 vec 168 € za 4 kategoriju

Radi se o mom djetetu kojem je vjestacenjem odreden 3 stupanj ostecenja jos prije godinu i pol.

Dobivao je 110 + 79 + 50 € (od grada Zagreba, odnosno ureda za invaliditet).

Posto je nova informacija da je ta cifra od 50€ po novom unutar cifre ID koji ce biti dodijeljen, a njega svrstaju u 4 kategoriju, dobivat ce 70 € manje, ono sto me zanima jest da li cu ja onda morat tu razliku njima vracat obzirom da je zakon na snazi od 1.1.2024.?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 47 minuta, cvrtila je napisao:

ne razumijem "kategorija", znam za stupanj invalidnosti i razinu potpore

Postoje 4 stupnja invaliditeta koje dodjeljuje zavod za vjestacenje.

Sad, po novome, postoje kategorije tj razine i to 5 njih i iskljucivo su one te koje odreduju visinu ID. 

Za razinu 1 se dobije najveci iznos (u tu kategoriju se svrstavaju skoro svi sa 4 i 3 stupnjem invaliditeta),

U razinu 2 ide isto 4 i 3 stupanj invaliditeta.

Razina 3 je 3 stupanj ali ovisi o razini funkcionalnosti unutar dijagnoze.

Razina 4 je isto 3 stupanj.

Razina 5 je 2 stupanj uglavnom.

Tako je nekako otprilike

Oni odreduju tko je koja kategorija po razini funkcioniranja unutar odredene dijagnoze, ako sam dobro shvatila.

Imate sve objasnjeno o tim kategorijama na stranici narodne novine, ja sam to sad po sjecanju vise manje napisala pa nije sve bas detaljno.

Medutim, govorilo se i pisalo da ce svi imati veci ID nego do sad ali to nije na kraju istina jer ako se dio iz 3 stupnja stavlja pod 4 kategoriju, ID ce biti itekako znatno manji.

Obzirom da ce svima, kojima povecaju ID isplatit razliku do kraja godine, zanima me da li ce svima kojima smanje ID naplatiti razliku koju su dobivali dok nisu potpisali rjesenje o ID.

Edit, evo link https://www.zakon.hr/z/3670/Zakon-o-inkluzivnom-dodatku

uređeno: od Juna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani

Malo mi je jasnije Vi poistovječujete 4. razinu potpore sa 4. kategorijom

 

- ni u kojem slučaju Vas nitko neće tažiti povrat

-mješate invaliditet i invalidnost, invaliditet je postotak oštečenja (%) a invalidnost stupanj oštečenja (I-IV)

-razina potpore (kako Vi kažete karegorija) za dijete ovisi od starosti dijeteta, vrsti oštećenja, Barthelovom indexu

-djeca sa III stupnjem uglavnom se svrstavaju u 1.2. ili 3 razinu ("kategoriju" koliko sam svatio po Vašem pisanju), u razini 4. nisu       predviđena djeca sa III stupnjem invalidnosti

-da, razlika se isplaćuje od 01.01.2024. po primanju rješenja a koje ide po službenoj dužnosti u roku od 1 godine

-sve osobe s invaliditetom će imati puno veće potpore u odnosu na prije, svi vještačeni od 2015. neće morati ići na vještaćenje,     osim možda dostaviti novu medicinsku dokumentaciju i Barthelov index

-ne znam kako je to u gradu Zagrebu bilo do sada, no 79 eur je pravo na pomoć i njegu, 50 eura je potpora županije a za 110 eura    neznam

Na kraju, potrebno je puno strpljena do dolaska novog rješenja ili poziva CZSR, a kako će postupati županija i grad poslije novog zakona neznam, jer se sada radi o puno većim primanjima iz CZSR.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , cvrtila je napisao:

Poštovani

Malo mi je jasnije Vi poistovječujete 4. razinu potpore sa 4. kategorijom

 

- ni u kojem slučaju Vas nitko neće tažiti povrat

-mješate invaliditet i invalidnost, invaliditet je postotak oštečenja (%) a invalidnost stupanj oštečenja (I-IV)

-razina potpore (kako Vi kažete karegorija) za dijete ovisi od starosti dijeteta, vrsti oštećenja, Barthelovom indexu

-djeca sa III stupnjem uglavnom se svrstavaju u 1.2. ili 3 razinu ("kategoriju" koliko sam svatio po Vašem pisanju), u razini 4. nisu       predviđena djeca sa III stupnjem invalidnosti

-da, razlika se isplaćuje od 01.01.2024. po primanju rješenja a koje ide po službenoj dužnosti u roku od 1 godine

-sve osobe s invaliditetom će imati puno veće potpore u odnosu na prije, svi vještačeni od 2015. neće morati ići na vještaćenje,     osim možda dostaviti novu medicinsku dokumentaciju i Barthelov index

-ne znam kako je to u gradu Zagrebu bilo do sada, no 79 eur je pravo na pomoć i njegu, 50 eura je potpora županije a za 110 eura    neznam

Na kraju, potrebno je puno strpljena do dolaska novog rješenja ili poziva CZSR, a kako će postupati županija i grad poslije novog zakona neznam, jer se sada radi o puno većim primanjima iz CZSR.

 

 

Da, nespretno sam se izrazila, kategorija odnosno razina.

Na zalost, niste u pravu, dosta djece sa teskocom govora i jezika koja su do sad bila 3 stupanj su smjestena u 4 razinu tako da ce njima svakako biti manji inkluzivni. Pise Vam u linku "razina 3 osobe sa poremecajem glasa, jezika i govora IV stupnja)" "razina 4 osobe sa poremecajem glasa, jezika i govora III stupnja)

S time sam se vec pomirila, bitan mi je bio info da li cu im morati vracati razliku cisto da se psihicki pripremim.

79 € je bilo od czss, 110 € od mirovinskog a 50 € od Grada

uređeno: od Juna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, ja cijelo vrijeme mislim da dijete ima neku kroničnu bolest, ali tek sada  ste iznjeli oštećenje. To je onda 4. razina 168 eura (opet više od 79 eura). Sad je pitanje dali će potporu ostaviti grad i mirovinsko. Ako ne dobijete rješenje od njih o ukidanju, potpore ostaju, što i ja mislim iz razloga što do sada to nije bila zapreka za pravo na pomoć i njegu III stupnja. Pravo iz mirovinskog je vjerojatno dječji doplatak koji ostaje po meni do 18 godine djeteta, a  sa 50 eur od grada nisam upoznat.

 O vračanju nema spomena, ni u kojem slučaju nebi bilo korektno, sretno Vam bilo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija