Jump to content

Lažno svjedočenje- krivokletstvo!


anonimno

Preporučene objave

Sa susjedom sam u lošim odnosima, nakon verbalnih "razgovora" došlo je do fizičkog sukoba.

Susjed me tuži da sam ga napao sjekirom iako to nije istina, on je mene udario to nigdje ne spominje.

Napominjem da ne postoje svjedoci osim moje i njegove supruge.a koliko znam srodnici nisu valjane osobe koje mogu svjedočiti u postupku

 

Dali se može izvršiti presuda onako..bez svjedoka dok svako od nas vuče na svoju stranu.

Unaprijed hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Davanje lažnog iskaza iz čl.303. Kaznenog zakona dolazi u obzir za vaše supruge i za onoga koji vas je prijavio. U zabludi ste ako mislite da srodnici nisu valjani svjedoci. Oni mogu bez problema biti svjedoci, a samo je stvar suda kome će povjerovati.

 

Ipak postoji jedno specijalnije djelo, a to je lažno prijavljivanje kaznenog djela iz čl. 302. Kaznenog zakona. To dolazi o obzir ako je osoba znala da niste počinili djelo, a ipak vas prijavila policiji ili državnom odvjetništvu.

 

Suzdržavajte se fizičkih (pa i verbalnih) obračuna i svoje odnose rješavajte tamo gdje je predviđeno da se rješavaju (sudovi, državna tijela i slično)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali se može izvršiti presuda onako..bez svjedoka dok svako od nas vuče na svoju stranu.

 

moze.

 

sud slobodnom procjenom ocjenjuje i vrednuje dokaze - ako je jedini dokaz iskaz ost. i to, ovisno o situaciji moze biti dovoljno za osudjujuce.

 

supruga ti ne mora svjedociti, pitat ce ju sudac buduci da uziva blagodat nesvjedocenja.

 

ali ako odluci svjedociti, za nju vrijede sve(prvenstveno 303-jka koju je spomenuo utjerivac) sto vrjedi i za "obicnog" svjedoka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ipak postoji jedno specijalnije djelo, a to je lažno prijavljivanje kaznenog djela iz čl. 302. Kaznenog zakona. To dolazi o obzir ako je osoba znala da niste počinili djelo, a ipak vas prijavila policiji ili državnom odvjetništvu.

 

samo mala nadopuna, 302-jka nije uvjetovana formalnom prijavom kd, svaka radnja koja je dovela do progona je podlozna istoj 302-jki.

 

u praksi, ako laze policiji, pa policija podnese prijavu, pa do stavi istrzni zahtjev - to je to (naravno, ako se lagalo jos policiji)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija