Jump to content

Dali se na ostavinskoj treba navest prava vrijednost stana?


Sandra01

Preporučene objave

Dobro jutro. Imam više pitanja u vezi ostavinske i određivanja vrijednosti stana pa bi zamolila  ako mi netko moze malo pojasniti šta bi trebala napravit da se zaštitim da mi se pošteno isplati moj dio 

Ubrzo se bliži ostavinska i kako sam ja jedna od nasljednica zanima me dali se na ostavinskoj treba navesti prava vrijednost stana?

Pretpostavljam da nema oporuke i da ću naslijediti svoj dio koji namjeravam prodat većinskom suvlasniku po tržišnoj vrijednosti stana i ne želim da me isplati manje od toga i zato me zanima dali se onda uzima vrijednost stana koja je navedena na ostavinskoj za isplatu mojeg dijela?

Ako se na ostavinskoj navede manja vrijednost stana dali mi poslije većinski suvlasnik isplaćuje moj dio po toj vrijednosti koja je navedena na ostavinskoj?

Ako se navede realna tržišna vrijednost stana dali se onda ta vrijednost stana uzima za moju isplatu?

Dali imam pravo poslije okončanja ostavinske da ne prihvatim da mi isplati dio po manjoj vrijednosti stana koja je navedena na ostavinskoj ili to moram reći na ostavinskoj da se ne slažem s tom vrijednosti stana?

Šta moram onda poduzet da mi isplati dio po tržišnoj vrijednosti stana?

Neznam šta je najbolje u mom interesu da se navede za vrijednosti stana na ostavinskoj kako bi imao što manje problema kod isplate?

Zahvaljujem na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još me zanima ako na ostavinskoj naslijedim dio i odredi se vrijednost nekretnine dali se tu odredi i rok za isplatu mog dijela?

Ako se ta vrijednost može dogovorit između nas koji je rok da me isplati?

Kako da se zaštitim da me isplati u nekom roku?

Ako se ne ispoštuje rok za isplatu onda bi trebao pokrenut novi postupak razvrgavanja suvlasničke zajednice?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrijednost stana nije sastavni dio rješenja o nasljeđivanju. Dakle, naslijedit ćete dio koji vam pripada i nakon toga ćete dogovarati kupoprodaju tog dijela. 

Znači, bit ćete upisani kao vlasnik npr. 1/3 stana i onda ćete tu 1/3 stana prodati drugom nasljedniku po cijeni koju ugovorite klasičnim kupoprodajnim ugovorom. Osigurat ćete se da vas isplati time što mu nećete dati tabularnu ispravu da se upiše na vaš suvlasnički udio dok vam cjelokupna kupoprodajna cijena ne bude isplaćena. 

Ako se ne budete mogli dogovoriti oko cijene, uvijek se možete dogovoriti da zajednički platite vještaka koji će procijeniti vrijednost tog suvlasničkog udjela. Ako ni to ne bude išlo, onda ćete pokrenuti postupak radi razvrgnuća suvlasništva. 

Ali, za početak, odnosno za ostavinsku raspravu, vrijednost stana je nebitna (osim za određivanje ukupne vrijednosti ostavine prema kojoj se obračunava javnobilježnička nagrada).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 38 minuta, LjuboZG je napisao:

Vrijednost stana nije sastavni dio rješenja o nasljeđivanju. Dakle, naslijedit ćete dio koji vam pripada i nakon toga ćete dogovarati kupoprodaju tog dijela. 

Znači, bit ćete upisani kao vlasnik npr. 1/3 stana i onda ćete tu 1/3 stana prodati drugom nasljedniku po cijeni koju ugovorite klasičnim kupoprodajnim ugovorom. Osigurat ćete se da vas isplati time što mu nećete dati tabularnu ispravu da se upiše na vaš suvlasnički udio dok vam cjelokupna kupoprodajna cijena ne bude isplaćena. 

Ako se ne budete mogli dogovoriti oko cijene, uvijek se možete dogovoriti da zajednički platite vještaka koji će procijeniti vrijednost tog suvlasničkog udjela. Ako ni to ne bude išlo, onda ćete pokrenuti postupak radi razvrgnuća suvlasništva. 

Ali, za početak, odnosno za ostavinsku raspravu, vrijednost stana je nebitna (osim za određivanje ukupne vrijednosti ostavine prema kojoj se obračunava javnobilježnička nagrada).

Puno hvala na odgovoru 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija