Jump to content

Ovrha i bolovanje


Mario M zg

Preporučene objave

Poštovani

Može mi netko objasniti što točno znači "Naknada plaće za bolovanje na teret poslodavca (kao i naknada plaće za bolovanje na teret HZZO-a) izuzeta je od ovrhe što znači da se u punom iznosu isplaćuje na zaštićeni račun radnika."

Naime ja imam ovrhu i na zaštićeni račun dobijem 754 eur (max koliko je dozvoljeno plus prijevoz) ostatak ide na finu pa me zanima ako odem na bolovanje  npr. tjedan dana da li normalno dobijem 754 eur na zaštićeni a od ostatka plaće se uzima dio za bolovanje a dio ide na finu jer su meni u računovodstvu rekli da dobijem 85 % plaće zbog bolovanja

 

lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema plaće već naknade plaće, a koja ne može biti niža od 70 posto osnovice za naknadu.

Osnovicu za naknadu plaće čini prosječan iznos plaća koje su Vam isplaćene u posljednjih 6. mjeseci prije mjeseca u kojem ste otvorili bolovanje. 

I radi se o sredstvima koja su izuzeta od ovrhe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Nema plaće već naknade plaće, a koja ne može biti niža od 70 posto osnovice za naknadu.

Osnovicu za naknadu plaće čini prosječan iznos plaća koje su Vam isplaćene u posljednjih 6. mjeseci prije mjeseca u kojem ste otvorili bolovanje. 

I radi se o sredstvima koja su izuzeta od ovrhe.

Znači ako sam dobro shvatio meni je prosjek zadnjih 6 mjeseci  oko 1200 eur i onda se to gleda kao osnovica i prema tome meni i dalje ide na zaštićeni 754 eur + prijevoz a sve ostalo ide na finu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 54 minuta, Borbena7 je napisao:

Naknada plaće tijekom privremene nesposobnosti za rad Vam se isplaćuje na zaštićeni račun i to je to.

Prije 2-3 godine da li ste odgovor forumašu koji vas je pitao isto

Poštovani nakon upita u računovodstvo vezano za gornji post stiže mi odgovor:

"Ako je neto plaća zaposlenika / ovršenika veća od 6.724,00 kn, od ovrhe je izuzet iznos u visini 2/3 prosječne neto plaće u RH, što znači da mu se može plijeniti sve iznad 4.482,67 kn.

Kada Vam se od neto plaće isplaćene za 11/2021 oduzme iznos naknade za bolovanje, taj iznos i dalje prelazi 6.724,00 kn pa se stoga primjenjuje gore navedeno pravilo ovrhe na plaći, odnosno ovrhovoditeljima ide sve iznad iznosa od 4.482,67 kn."

Zanima me: Ima li ovaj odgovor smisla i pravo uporište vezano za ovršni zakon?

Vi ste odgovorili:

"Ima, jer su oni prije svog postupanja po Ovršnom zakonu oduzeli iznos naknade za bolovanje"

Po tome i moj slučaj je isti jer ako meni poslodavac isto kaže da mi nakon odbitka bolovanja ostane osnovica 1200 eur-a pa od toga 2/3 plaće tj. 754 eur ide meni a ostalo na Finu

Sad sam se sav pogubio 🤔

 

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija