Jump to content

Rjesenje o ovrsi/ prijedlog ovrhe


uproblemu111

Preporučene objave

Dana 15. 04. 2024. u 15:34, Borbena7 je napisao:

A što je to točno "ovrha" po Vašem tumačenju?

Možda ja ne bih trebala odgovarati jer Vi na ovom forumu stručno odgovarate, ali vjerujte da narod ima pogrešnu predodžbu o ovrsi. Nemam nikakvo znanje, samo na temelju iskustva govorim jer sam i sama zaprimala puno Prijedloga i Rješenja o ovrsi. Ali ipak nisam ovršena. Mi laici ne znamo kako ide taj proces ovrhe, mi mislimo da se računi blokiraju isti tren. I mene je zbunjivalo to dvoje na istom papiru, kasnije sam shvatila da se predlaže da se donese Rješenje. Rješenje obično bude nakon otprilike mjesec dana. I ja kad sam dobila Prijedlog, mislila sam da je to ovrha, da je gotovo. Ali kasnije sam shvatila da taj Prijedlog i nije tako strašan jer sam jako puno vremena dobila do Rješenja, i inače mi ovrhovoditelj sam ponudi otplatu na rate.

Borbena, možete vi nastaviti objasniti koliko vremena treba da Rješenje postane pravomoćno i nakon koliko se blokiraju računi.

Ne želim se praviti pametna, i meni ste pomagali s odgovorima i savjetima, i sama sam sve to pitala u strahu od ovrhe (blokade). Samo suosjećam s ljudima koji su zbunjeni i ne razumiju se u to, kao što sam i sama bila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , ZlatkaM je napisao:

Možda ja ne bih trebala odgovarati jer Vi na ovom forumu stručno odgovarate, ali vjerujte da narod ima pogrešnu predodžbu o ovrsi.

Dapače, svi sa dobrim namjerama smo pozvani komentirati.

prije 20 sati , ZlatkaM je napisao:

jer sam i sama zaprimala puno Prijedloga i Rješenja o ovrsi. Ali ipak nisam ovršena.

Ovi ovršni postupci pred JB se pokreću prije svega radi prekidanja zastarnog roka i ishođenja ovršne isprave. Za pokušaj prisilne naplate imaju rok od 10. godina računajući od pravomoćnosti rješenja o ovrsi, tako da ne mora nužno odmah i sada doći do blokade računa.

prije 20 sati , ZlatkaM je napisao:

I ja kad sam dobila Prijedlog, mislila sam da je to ovrha, da je gotovo.

Prijedlog za ovrhu je zapravo ovrha, jer se s njim pokreće ovršni postupka. Ali ovršni postupak pred JB ne znači da on po službenoj dužnosti predlaže izravnu naplatu na FINA-i tj. blokadu računa ovršenika, jer to radi sam ovrhovoditelj i to samo i kada on to poželi.

prije 20 sati , ZlatkaM je napisao:

Borbena, možete vi nastaviti objasniti koliko vremena treba da Rješenje postane pravomoćno i nakon koliko se blokiraju računi.

Nema pravila. Ni za rok od podnošenja prijedloga do donošenja  rješenje, kao ni za rok u kojem će rješenje postati pravomoćno, a bome ni za rok od pravomoćnosti do pokušaja prisilne naplate preko FINA-e.

Sve ovisi od slučaj do slučaj, a zavisi o urednosti prijedloga, ažurnosti JB, ažurnosti suda, ako je prijedlog bio neuredan, prijavljenim adresama ovršenika itd. Može se raditi o mjesecima, ali nažalost i o godinama.

prije 21 sati , ZlatkaM je napisao:

Ne želim se praviti pametna, i meni ste pomagali s odgovorima i savjetima, i sama sam sve to pitala u strahu od ovrhe (blokade). Samo suosjećam s ljudima koji su zbunjeni i ne razumiju se u to, kao što sam i sama bila.

Samo naprijed sa komentarima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija