Jump to content

Razlika izmedu terena i katastra/zemljisnih knjiga


Draga737

Preporučene objave

Postovani , molim Vas pomozite nam savjetom sto nam je ciniti .

Nasljedili smo jednu staru dvojnu kucu putem darovnog ugovora kojoj treba kompletna adaptacija . Cijelokupna dvojna kuca nalazi se na jednoj katastarskoj cestici .

U zavisnosti od ekonomske isplativosti svoj dio kuce zelimo ili prodati ili obnoviti .

Prvi problem je sto nije odredena granica naseg dijela na izvodu iz katastarskog plana . Sve se svodi na pokazivanju granice od strane vlasnika drugog dijela kuce .

S obzirom da proces adaptacije ili obnove zelimo zapoceti cim prije , zelimo i ovo pitanje rijesiti odmah da se ne dovedemo u neku neugodnu situaciju sa susjedom koja bi nas kocila .

Poslali smo upit i na kastar . Katastar je odgovorio sljedece :

 ( ne znam da li ste upoznati sa situacijom na terenu i da li ste ikada bili u tom objektu ali na katastarskoj čestici  nalaze se dva objekta ( kućni broj 15 i kućni broj 16 - dvojni objekti ). Iz toga proizlazi da situacija na terenu ne odgovara situaciji upisanoj u zemljišnim knjigama i katastru, odnosno da je u stvarnosti netko drugi vlasnik pola kat. čestice . Svakako Vam savjetujem da prije svega napravite uvid na terenu 

 Mi uopce ne negiramo vlasnistvo drugog dijela kuce po nama je tu sve cisto ali ipak bilo bi dobro da se tocno zna gdje je tocna granica te katastarske cestice i gdje je stvarno nas dio . Dvojna kuca je jako stara i koncipirana je tako da su ulazi u oba dijela smjesteni odmah jedan do drugog .

Ali sa pravne strane  , sto ovo objasnjenje katastra znaci za nasi  za nasu investiciju ? Da li nas ovo moze kociti ?

U donesenom rjesenju od strane odjela za katastar , nakon sto su upisane promjene zbog darovnog ugovora , vidljivo je da samo mi imamo posjedovni list za tu katastarsku cesticu . Posjedovni listovi vlasnika drugog dijela kuce su nestali .

To sve proizlazi iz obrazlozenja katastra koji govori da je utvrdeno da temeljem zaprimljene dokumentacije pravni prednik upisan u posjedovnim listovima ( za kat. cesticu gdje je dvojna kuca ) ne odgovara pravnim prednicima upisanim u zemljisnu knjigu .

Nadalje  . odredbom clanka 97. Stavka 4 Zakona propisano je da se odgovarajucom ispravom smatra izvadak iz zemljisne knjige ( u njemu smo zapisani samo mi )

 

Hvala unaprijed na objasnjenu i pravnoj pomoci kako da rijesimo ovaj problem da sve bude cisto kako bi zapoceli nas projekt .   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bez obzira na razvoj rješenja u postupku utvrđivanje međe koju vi sada negirate jer susjed daje svoje mišljenje o tome, mislim da je određivanje te linije jedino moguće na način da ista prolazi sredinom postojećih dvojnih  vrata koja imaju neovisan ulaz u pojedini objekat i da produžena linija bude spojni zid.

 Vezano uz podatke iz vlasničkog lista morati ćete susjedu priznati pravo na dio koji on stvarno koristi. Imam prijedlog: pokušajte se dogovoriti sa susjedom i angažirajte ovlaštenog geometra koji će po vašem i susjedovom suglasju i naravno sa katastrom napraviti geodetski elaborat sa kojim ćete moći dovesti u pravo stanje katastar i stanje na terenu. 

Ako uđete u parnični postupak mislim da nećete baš brzo započeti renoviranje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani , 

hvala Vam puno na savjetu . Ni na kraj pameti nam nije ulaziti u sukob ni parnicni postupak sa susjedom koji je nastanjen u drugom dijelu kuce . Cak nemamo nista protiv ni granice koju nam susjed pokazuje . Iskreno susjed u tom dijelu kuce zivi godinama a mi smo to tek sad nasljedili . Plan nam je ici u adaptaciju samo ako se ona koliko toliko isplati . A ako ne , probat cemo kucu kao takvu prodati . 

Zbog gore navedenih cinjenica  , uopce ne negiramo susjedovo pravo na dio koji on koristi . Ali svakako cemo prihvatiti Vas savjet . Jer zelimo sprijeciti probleme koji mogu nastati prilikom moguce prodaje naseg dijela nekretnine . 

Ali opet , nije mi jasno kako oni nisu zapisani u zemljisne knjige nego samo mi ,  a zive u toj kuci vec dugi niz godina , taj dio kuce je pripadao njihovoj obitelji od pamtivijeka 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Draga737 je napisao:

taj dio kuce je pripadao njihovoj obitelji od pamtivijeka 

Koliko sam shvatila ipak se radi o jednoj građevinskoj cjelini - u tom slučaju nema oformljenja nove građevinske čestice po zajedničkom zidu, niti će vam katastar ovjeriti takvu parcelaciju bez izdanog rješenja o utvrđivanju građevinske čestice. Da se ne ponavljam, pogledajte u slijedećoj temi, s obzirom da ako se ne može oformiti nova građevinska čestica, da vam još uvijek preostaje mogućnost etažiranja sukladno odrebama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U prethodnom odgovoru nisam navela, a bilo bi uputno za navesti, da predmet etažiranja mogu biti kao pripak dva parkirarilišna mjesta po posebnom dijelu nekretnine, te da se preostali dio parcele ne može etažirati u smislu vlasništva, nego samo kao dogovoreni način korištenja (pri tom ostaje u statusu zajedničkog vlasništva). Nakon što bude izrađen etažni elaborat, upravno tijelo graditeljstva treba izdati potvrdu u smislu članka 71. ZVSTP (da pojedini stanovi predstavljaju posebne dijelove zgrade, odnosno uporabne cjeline), na temelju elaborata etažiranja sklapa se međuvlasnički ugovor, te se predmetna dvojna kuća može upisati u konkrenom vlasništvu pojedinih uporabnih cjelina (stanova), pa ti stanovi mogu biti predmet pravnog prometa.

U cilju rješavanja pitanja od zajedničkog interesa, probajte sugerirati susjedima da pronađu dokumentaciju koja bi dokazivala njihovo suvlasnišvo kuće budući da je posjedovanje dokumentacije za omogućavanje upisa suvlasništva (i u katastru i u zemljišnim knjigama) preduvjet za započinjanje bilo kakvog sređivanja međusobnih odnosa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Draga737 je napisao:

Ali opet , nije mi jasno kako oni nisu zapisani u zemljisne knjige nego samo mi ,  a zive u toj kuci vec dugi niz godina , taj dio kuce je pripadao njihovoj obitelji od pamtivijeka

Jer ljude u prošlosti nije baš bilo briga za vlasništvo kad se znalo čije je šta. Posljedice toga vidimo danas da imamo upise od prije 100 godina. Ili su se ljudi samo upisivali u katastar da izbjegnu plaćanje poreza na promet nekretnina. Ima svega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 18 sati , Draga737 je napisao:

Cijelokupna dvojna kuca nalazi se na jednoj katastarskoj cestici .

Prije se je još i mogla (barem u katastru) oformiti zasebna građevinska čestica u svrhu rješavanja imovinsko pravnih odnosa, ali u današnje vrijeme je to gotovo, pa nemoguće bez nekog akta iz članka 160. Zakona o prostornom uređenju (najčešće rješenja o utvrđivanju građevne čestice za postojeće građevine donešenog u upravnom postupku sukladno odredbama  ZPU) ili neposredne provebe sudskog rješenja / presude.

prije 18 sati , Draga737 je napisao:

U donesenom rjesenju od strane odjela za katastar , nakon sto su upisane promjene zbog darovnog ugovora , vidljivo je da samo mi imamo posjedovni list za tu katastarsku cesticu . Posjedovni listovi vlasnika drugog dijela kuce su nestali .

Vjerojatno je katastar riješio prijenos sa bivših vlasnika u svom rješenju na vas, a suvlasnički udio sadašnjih vlasnika se nije razmatrao u rješenju - to ne znači da su "posjedovni listovi vlasnika drugog dijela kuce nestali". A ako su posjedovni listovi vlasnika drugog dijela kuće stvarno nestali, u tom slučaju imate malo veći problem i sa katastarskim i zemljišno knjižnim upisom zgrade, koja se u katastru vodi kao dvojna zgrada s kbr. 15 i kbr. 16.

prije 11 sati , Draga737 je napisao:

Plan nam je ici u adaptaciju samo ako se ona koliko toliko isplati . A ako ne , probat cemo kucu kao takvu prodati . 

prije 11 sati , Draga737 je napisao:

Jer zelimo sprijeciti probleme koji mogu nastati prilikom moguce prodaje naseg dijela nekretnine . 

U krajnjoj liniji, možete vi i prodati dio kuće u idealnom suvlasničkom omjeru, samo je pitanje koji razuman kupac će htjeti preuzeti sudjelovanje (i rješavanje) u tako nedorečenom činjeničnom stanju i katastarskog i zemljišnoknjižnog upisa predmetne zgrade u idealnom suvlasništvu budući da kako navodite ZK stanje "ne odgovara pravnim prednicima upisanim u zemljisnu knjigu", odnosno kako navodite izvadak iz zemljisne knjige glasi samo na vas .  

Da bi spriječili probleme koji mogu nastati prilikom moguce prodaje vašeg dijela nekretnine, ostaje moj savjet o potrebi sređivanja međusobnih odnosa, pa vam je otvoren put ili za prodaju suvlasničkog udjela u zgradi u idealnom dijelu ili prodaju konkretnog etažiranog dijela nekretnine.

uređeno: od Antuntun56
korekcija odgovora
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Antuntun56 je napisao:

 

Prije se je još i mogla (barem u katastru) oformiti zasebna građevinska čestica u svrhu rješavanja imovinsko pravnih odnosa, ali u današnje vrijeme je to gotovo, pa nemoguće bez nekog akta iz članka 160. Zakona o prostornom uređenju (najčešće rješenja o utvrđivanju građevne čestice za postojeće građevine donešenog u upravnom postupku sukladno odredbama  ZPU) ili neposredne provebe sudskog rješenja / presude.

Vjerojatno je katastar riješio prijenos sa bivših vlasnika u svom rješenju na vas, a suvlasnički udio sadašnjih vlasnika se nije razmatrao u rješenju - to ne znači da su "posjedovni listovi vlasnika drugog dijela kuce nestali". A ako su posjedovni listovi vlasnika drugog dijela kuće stvarno nestali, u tom slučaju imate malo veći problem i sa katastarskim i zemljišno knjižnim upisom zgrade, koja se u katastru vodi kao dvojna zgrada s kbr. 15 i kbr. 16.

U krajnjoj liniji, možete vi i prodati dio kuće u idealnom suvlasničkom omjeru, samo je pitanje koji razuman kupac će htjeti preuzeti sudjelovanje (i rješavanje) u tako nedorečenom činjeničnom stanju i katastarskog i zemljišnoknjižnog upisa predmetne zgrade u idealnom suvlasništvu budući da kako navodite ZK stanje "ne odgovara pravnim prednicima upisanim u zemljisnu knjigu", odnosno kako navodite izvadak iz zemljisne knjige glasi samo na vas .  

Da bi spriječili probleme koji mogu nastati prilikom moguce prodaje vašeg dijela nekretnine, ostaje moj savjet o potrebi sređivanja međusobnih odnosa, pa vam je otvoren put ili za prodaju suvlasničkog udjela u zgradi u idealnom dijelu ili prodaju konkretnog etažiranog dijela nekretnine.

Postovana Antuntun56 , 

hvala Vam na svim ovim savjetima i objasnjenjima . Poslusat cemo Vas savjet o potrebi sredivanja medusobnih odnosa ( ovdje prvenstveno mislimo na pravne odnose jer ljudski nisu naruseni ) . Uzet cemo nekog ovlastenog i sposobnog geodetu koji ce nam ovo sve rjesiti kako sot ste rekla . 

Vidim sa se puno razumijete u ovu problematiku za razliku od nas pa Vas ljubazno molim  , ako mozete , da nam date savjet u svezi nase sljedece objave a to je PRENAMJENA KATASTARSKE CESTICE koju mozete isto tako naci na ovom portalu . 

Jos jednom puno Vam hvala na savjetima 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija