Jump to content

Prodaja četvrtine nasljedstva


AlphaGe3k

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Imam sljedeću situaciju.
Nasljedio sam 1/4 nasljedstva,  od kojih je i jedna nekretnina u kojoj nitko ne živi i cca 13ha zemlje, što šuma što oranica sto pašnjaka.

U podstanarstvu sam te mi se ukazala prilika da kupim dobru nekretninu, ali mi treba učešće pri podizanju kredita koje nemam. Izračunao sam u grubo na trk da bih mogao dobiti 20 000, samo što me ostali ne žele isplatiti nakon što sam molio doslovno godinama i pokušavao na sve ljudske načine doći do dogovora. Predpostavljam da četvrtinu nemogu prodati odnosno malo tko bi je i kupio. (Ako koga zanima dam sve ispod cijene ). 

Također sam tražio isplatu svoje četvrtine kuće koju bih danas sutra trebao nasljediti, na koju su mi se ovi doslovno narugali. Pročitao sam da je moguće kada dođe do ostavinske rasprave ne prihvatiti se 1/4 kao što sam se zeznuo prvi put nego tražiti novce te bi tim načinom kuća morala na prodaju/dražbu. Ako je itko bio u ovakvoj situaciji molim da pomogne jer nemam pojma što napraviti.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Krivo ste pročitali. Morate prvo provesti ostavinsku raspravu i prihvatiti se nasljedstva. Isplatu možete dobiti ako vas već u tom trenutku netko od drugih nasljednika pristane isplatiti i onda se radi sporazum o tome. U ostavinskom postupku ne možete nikoga natjerati da vas isplati. 

Tek nakon ostavinskog postupka, kad se upišete kao suvlasnik nekretnine, možete pokrenuti sudski postupak radi razvrgnuća suvlasničke zajednice i onda će (ako ne postoji druga mogućnost podjele) cijela nekretnina ići na dražbu i, nakon prodaje nekretnine, novac biti podijeljen svim suvlasnicima razmjerno njihovim suvlasničkim udjelima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Živim u kući pokojnih roditelja više od 30 godina i plaćam režije i ostalo. Pokojni otac nije napravio oporuku tako da je nakon njegove smrti sve podijeljeno na nas četvero djece i majku. Majka je preminula prije 17 godina također bez oporuke. Do dan danas nije riješena ostavinska rasprava. Nitko od ostalih ne brine za kuću osim mene, odnosno oni i misle da ja moram brinuti. Kako je kuća velika površine cca 120 km, ima i prizemlje. Ja živim na katu. bolesna sam imam 73 godine, osoba sam sa invaliditetom. Kuća nije legalizirana. Zatražila sam od elektroprivrede da otvorim aplikaciju za praćenje plaćanja struje, dobila sam odgovor da mjerilo mora biti samo na jednog suvlasnika te da ostali moraju potpisati i ovjeriti izjavu da su suglasni da budem vlasnik mjerila, no to nije moguće budući još nema rješenja ostavinske u kojem je i moja pokojna majka, znači ne mogu otvoriti aplikaciju. Struju redovito plaćam glasi na pokojnog oca i u zagradama je moje ime i prezime. Mislila sam da će se to davno riješiti, godine su brzo prošle i nema dokumenta o suvlasnicima. Zanima mene da li se ova kuća mora održavati od strane ostalih suvlasnika. Ima tu puno problema a ja primam zajamčenu minimalnu naknadu i inkluzivni dodatak. Htjela sam otići negdje ali nemam sredstava. Molim Vas ako imate neka slična saznanja da me savjetujete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

I ja imam sličan problem!

Iza pokojnih roditelja vlasnica sam 1/8 kuće u koju se uselio bratov sin. Brat je postao većinski vlasnik jer mu je otac prepisao svoj dio (ja imam dio koji je pripadao majci). Brat mi je ponudio mizeriju (2000 €) za kuću koja vrijedi oko 70000 €. Nisam to prihvatila, a u roditeljsku kuću se uselio bratov sin (moj nećak) sa suprugom i djetetom iako se on nigdje ne vodi kao vlasnik! Obzirom naši sudovi takve predmete riješavaju po 10 godina (znam iz iskustva), mogu li to riješiti na drugi način, recimo otići u policiju i prijaviti nećaka da živi u kući kojoj nije vlasnik?

Znam, policija neće mom nećaku narediti da mi isplati moj dio, ali s kojim pravom on živi u mojem dijelu kuće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 minuta, Antena22 je napisao:

I ja imam sličan problem!

Iza pokojnih roditelja vlasnica sam 1/8 kuće u koju se uselio bratov sin. Brat je postao većinski vlasnik jer mu je otac prepisao svoj dio (ja imam dio koji je pripadao majci). Brat mi je ponudio mizeriju (2000 €) za kuću koja vrijedi oko 70000 €. Nisam to prihvatila, a u roditeljsku kuću se uselio bratov sin (moj nećak) sa suprugom i djetetom iako se on nigdje ne vodi kao vlasnik! Obzirom naši sudovi takve predmete riješavaju po 10 godina (znam iz iskustva), mogu li to riješiti na drugi način, recimo otići u policiju i prijaviti nećaka da živi u kući kojoj nije vlasnik?

Znam, policija neće mom nećaku narediti da mi isplati moj dio, ali s kojim pravom on živi u mojem dijelu kuće?

Imate pravo na najamninu. Gleda se tržišna najamnina u tom području pa osmina od te vrijednosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, sparmajerica je napisao:

Ukoliko Vaš nećak nema dokumente na kojima piše adresa da on  tu živi hitno ga prijavite policiji. Ukoliko ima samo sud to može rješavati. moja prijateljica je na sličan način vodila spor više od 25 godina. 

Ne, nema nikakve dokumente! Većinski vlasnik je njegov otac (moj brat) koji će pretpostavljam svoj dio pokloniti tom sinu ali trenutno se nećak ne vodi nigdje kao vlasnik a živi već 5 godina u toj kući! Ako moj brat prepiše svoje vlasništvo na sina, može li on nastaviti živjeti u kući bez mog odobrenja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, TonyBob je napisao:

Imate pravo na najamninu. Gleda se tržišna najamnina u tom području pa osmina od te vrijednosti.

Znam da imam pravo na najamninu ali mi ju nećak ne želi platiti (živi u toj kući već 5 godina a nigdje nije upisan kao vlasnik)!

Ja želim da mi isplati tržišnu vrijednost mog dijela, on ne pristaje!

Znam da ga mogu tužiti ali to traje predugo poznavajući naše sudove, a bojim se i da bi me odvjetnik koštao više nego što ću dobiti za tu osminu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi se u situaciji da ćete to rješavat dogovorom ili sudski. S obzirom na to da od dogovora nema ništa jedina opcija vam je sud. Sad, u svjetlu nadolazećeg poreza na nekretnine ja bi se riješio toga makar sudski jer kad ne mogu već raspolagat s time, onda mi je samo teret eventualnog poreza još veća motivacija da se riješim toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 13. 10. 2024. u 14:29, izgubljenost33 je napisao:

Ukoliko Vaš nećak nema dokumente na kojima piše adresa da on  tu živi hitno ga prijavite policiji. Ukoliko ima samo sud to može rješavati. moja prijateljica je na sličan način vodila spor više od 25 godina. 

Bas me zanima za sto da ga prijavi i sta ocekujete da bi policajci trebali/mogli/imali ikakvu zakonsku osnovu napravit? :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa moraju provjeriti osobnu iskaznicu, da li je valjana, da li je tu prijavljen, prebivalište boravište ako nema, nema pravo biti tu. Ne bi znala ali mogao se tu prijaviti na osnovu oca koji daje svoje podatke policiji. Policija ne provjerava da li postoji taj objekt. Jedina sam od nas četvero koja tu stanuje pokazala rješenje policiji nakon ostavinske rasprave kada mi je preminuo otac. U tom rješenju bila je navedena i moja majka. Ona je preminula prije 17 godina, no rješenje do dana današnjeg nismo dobili. Međutim, nema šanse da se tu sada usele moji nećaci, nećakinje, bez valjanog dokumenta. Stara sam već, pa iskreno izgledno je da to neću dočekati za života. Troškovi održavanja kuće koja je velika i na kat je veliko, zapravo samo jedan dio mogu sa velikim naporom održavati., njih to nije briga. Oko kuće je zaraslo sve u šikaru užas jedan. Da imam na svoje ime svoj dio mogla bih dobiti neka sredstva, ovako ne mogu ništa. 

uređeno: od izgubljenost33
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , izgubljenost33 je napisao:

prebivalište boravište ako nema, nema pravo biti tu

Njegovo pravo boravka tu proizlazi iz činjenice je li mu vlasnik ili netko od njih dozvolio boravak tu, a ne je li prijavljen. Ne mogu ga istjerat iz kuće samo zato što nije prijavljen tu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija