Jump to content

Suvlasnistvo u stanu i stambeni kredit


pt123456

Preporučene objave

Pozdrav, naime cura i ja smo se nasli u situacijji kupnje stana: jako je dobra prilika i kako smo oboje kreditno sposobni, pokusavam pronaci nacin kako da oboje sudjelujemo u vlasnistvu nekretnine da uzajamno budemo osigurani i da ne bude nikakvog "disbalansa" koji bi mogao zakinuti jednog od nas dvoje u buducnosti:

  • jedno od nas dvoje digne stambeni kredit, umanjujemo kreditnu sposobnost samo jednog od nas te se ta osoba vodi kao vlasnik i kasnije ugovorom ovjerenim kod javnog biljeznika dogovorimo suvlasnistvo stana pola-pola
  • oboje sudjelujemo u stambenom kreditu pola-pola te se knjizimo oboje kao suvlasnici, no time umanjujemo kreditnu sposobnost i mene i nje


Trenutacno nismo u izvanbracnoj zajednici jer smo zajedno manje od 3 god, no planiramo brak sljedece godine. Jesu li ove opcije koje sam iznio uopce "pravno" ispravne, ili postoje jos neke opcije o kojima ne znam?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , pt123456 je napisao:

oboje sudjelujemo u stambenom kreditu pola-pola te se knjizimo oboje kao suvlasnici, no time umanjujemo kreditnu sposobnost i mene i nje

U startu imovinu i obveze podjelit pola pola i bok.

U ovoj prvoj opciji će ispast u slučaju rastave da je nekretnina vlasništvo onog na koga je uknjižena jer je kupljena prije sklapanja braka. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 minuta, Miran89 je napisao:

U startu imovinu i obveze podjelit pola pola i bok.

U ovoj prvoj opciji će ispast u slučaju rastave da je nekretnina vlasništvo onog na koga je uknjižena jer je kupljena prije sklapanja braka. 

To mi je jasno, pretpostavljam da pricate o knjizenju u zemljisnu knjigu, no jel moguce uknjiziti suvlasnistva pola-pola odmah u startu ako samo jedna osoba dize stambeni kredit, ili je preduvjet za to da obje osobe budu suduznici?

Isto tako, ispricajte me jer ne baratam uopce tim pravno/financijskim pojmovima, u ovom threadu sam vidio da ekipa kasnije putem ovjerenog zahtjeva zatraze da se u ZK upisu kao suvlasnici iako je nekretnika trenutno pod hipotekom od strane banke i stambeni kredit je dignut od strane samo jedne osobe:

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija