Jump to content

Kupnja kuće - Uporabna i zabilježba u BZP


DP1982

Preporučene objave

Bok svima.

Gledam neke kuće za kupnju i više-manje sam upoznat s detaljima oko vlasništva, suvlasništva, dozvola... No, zanima me jedna situacija na koju često nailazim kad želim pogledati detalje "u katastru" (online).

Na parceli postoje dvije građevine: npr. kuća i garaža (ili dvorišna zgrada, itd). Na mapi državne geodetske uprave (oss.uredjenazemlja.hr) na toj KČ postoje dvije "žute točkice" da postoji akt za uporabu građevine i u posjedovnici stvarno piše kuća, garaža i dvorište. U BZP koji se generira nema tereta, nema suvlasnika, sve je to OK. No, nema ni nikakve zabilježbe da je legalizacija do kraja odrađena (npr. da je priložen akt za uporabu temeljem rješenja o izvedenom stanju za građevine prije 1968..." ili slično). A jednostavnom promjenom pozadine se lako vidi da je 1968 tu bila livada... Dakle, legalizacija se morala provesti. Kod nekih nekretnina vidim takve zabilježbe pa me zanima je li nedostatak iste problem?

Može li se takva građevina kupiti bez nekih budućih posljedica (naravno, uz uvjet da prodavatelj prilikom kupoprodaje zaista ima pravomoćno rješenje o izvedenom stanju i da je sve OK)? Odnosno, smije li se ta nekretnina uopće prodavati ako nema takve zabilježbe u knjigama? Ima li ikakve druge prepreke oko kupnje takve nekretnine? Moja je pretpostavka da "taj netko" samo nije odradio zadnji korak izrade geodetskog elaborata i upisa u ZK prema rješenju o izvedenom stanju i da to mogu odraditi i ja nakon kupnje.

Hvala na pomoći. :-)

uređeno: od DP1982
greškica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo napravite izvadak iz katastarskog plana za tu parcelu da vidite šta je ucrtano, a šta nije. Ukoliko nečega nema, na vašem mjestu ja to ne bih kupio dok sadašnji vlasnici ne ucrtaju sve za što imaju rješenje o izvedenom stanju. Zadatak prodavatelja je dovesti nekretninu u stanje pogodno za prodaju.

prije 2 sati , DP1982 je napisao:

Dakle, legalizacija se morala provesti

Ne mora značit. Kod starijih građevina one su upisivane u gruntovnicu i s uporabnom bez onog B2 odjeljka kakvog mi danas znamo. Tako da ne bi bilo loše otić i do gruntovnice i vidjet na temelju čega je upisana u gruntovnicu. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 minuta, Miran89 je napisao:

Prvo napravite izvadak iz katastarskog plana za tu parcelu da vidite šta je ucrtano, a šta nije. Ukoliko nečega nema, na vašem mjestu ja to ne bih kupio dok sadašnji vlasnici ne ucrtaju sve za što imaju rješenje o izvedenom stanju. Zadatak prodavatelja je dovesti nekretninu u stanje pogodno za prodaju.

Vidi se na katastarskom planu kuća i garaža. Sve izgleda više manje kao na google maps-u (nema odjednom još jedne kuće u dvorištu). Kad se izmjere površine objekata na portalu odgovaraju onome u BZP uz sitno odstupanje zbog nepreciznosti mjerenja naravno. Po meni, to bi onda trebalo značiti da je sve ucrtano kako treba. Naravno, kad i ako budem uživo provjeravao papire od legalizacije, onda se može lako usporediti je li sve jednako u elaboratima i BZP. :-) 

prije 13 minuta, Miran89 je napisao:

Ne mora značit. Kod starijih građevina one su upisivane u gruntovnicu i s uporabnom bez onog B2 odjeljka kakvog mi danas znamo. Tako da ne bi bilo loše otić i do gruntovnice i vidjet na temelju čega je upisana u gruntovnicu. 

 

Aha. Ja sam nekako mislio da to treba biti uvijek upisano (npr. za nekretnine mog oca sve je nakon legalizacije unešeno u A - DRUGI ODJELJAK, za kuću do 1968 i ostalo iz sedamdesetih). No, rekao bih da onda nedostatak tog teksta nije presudan (jer uporabna, kakva god, postoji registrirana na portalu). :-)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija