Jump to content

Pravo na pola kuće


kovmar

Preporučene objave

Pozdrav.

U braku sam bila od 1996 do 2022

Imam 52 g

Bivši suprug i ja smo branitelji, ja Hrvi.

Kuću smo dobili od Apn--a. 2000

, uvjet je bio obitelj s najmanje dvoje djece i status branitelja.

Bivši se upisao kao nositelj prava i do danas je upisan kao vlasnik.

Tvrdi da je kuća njegova. Nisam imala primanja da angažiram odvjetnika a sada primam malu mirovinu. Nemam gdje živjeti već 4 g i ovisim o drugima.

Zanima me da li imam pravo na pola kuće i naplatiti stanarinu unazad 4g jer neki su to pravno ishodili

Iz braka sam smjela uzeti samo svoju odjeću i dokumente

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 16. 10. 2024. u 9:04, kovmar je napisao:

Zanima me da li imam pravo na pola kuće

Imate pravo na pola kuće kao stečenu bračnu imovinu za vrijeme trajanja braka, bez obzira što je kuća upisana kao (uvjetno) vlasništvo bivšeg supruga, a koji vas je očigledno uspio zaplašiti i uvjeriti u ono što ne stoji (u gotovo svim slučajevima stoji uz kuću u ZK upisani teret da se ne smije otuđiti u roku od 10 godina), pa ste još izvjesno vrijeme mirni da je bivši suprug neće moći prodati. On kuću kao samac branitelj nije mogao dobiti, nego kao branitelj koji ima obitelj s dvoje djece, pa je red da se nakon rastave kuća smatra bračnom stečevinom.

Za podjelu bračne imovine ćete stvarno trebat angažirati odvjetnika (makar se trebali zadužiti) budući da i uz odvjetničku pomoć takvi postupci na sudu mogu biti dugotrajni, odnosno trajati godinama. Ništa ne spominjete djecu - da li su ona ostala s ocem ili su postala punoljetna pa imaju svoje živote negdje drugdje osigurane? Možda da pronađete odvjetnika da vas zastupa pro bono (bez naknade).

Za naplatu pola stanarine ćete trebati podnijeti odvojeni zahtjev na sudu, jer sud treba prvo ustanoviti vaše pravo na pola vlasnišva kuće, kao bračnu stečevinu.

Ja uvijek predlažem medijaciju kao pokušaj prethodnog postupka mirnog rješavanja spora - sada u tjednu medijacije su zahtjevi za medijaciju besplatni, inače, i oni imaju svoju cijenu, daleko manju od sudskih troškova, pa probajte iskoristiti tu besplatnu mogućnost podnošenja zahtjeva (vi možete jednostrano podnijeti zahtjev, a ostalo je na medijatoru da obavijesti drugu stranu. Imajte povjerenja u medijatore, oni su u većini slučajeva ili pravne struke ili odvjetnici koji su prošli edukaciju za mirno posredovanje u sporovima). Samo, trebate požuriti, tjedan medijacije traje do petka...

Ako medijacija (mirenje) ne uspije, još uvijek vam preostaje sudski postupak. Sve o medijaciji, te podatke za kontakt možete pronaći na njihovoj mrežnoj stranici (Hrvatska udruga za medijaciju)

Dana 16. 10. 2024. u 9:04, kovmar je napisao:

Iz braka sam smjela uzeti samo svoju odjeću i dokumente

I, glavu gore 👍, nikad nije sve bezizlazno, rješenje uvijek postoji - a pola kuće je ulog za koji se valja izboriti (a i pokazati bivšem da nije njegova zadnja)... 

uređeno: od Van Gogh
korekcija odgovora
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Van Gogh je napisao:

Imate pravo na pola kuće kao stečenu bračnu imovinu za vrijeme trajanja braka, bez obzira što je kuća upisana kao (uvjetno) vlasništvo bivšeg supruga, a koji vas je očigledno uspio zaplašiti i uvjeriti u ono što ne stoji (u gotovo svim slučajevima stoji uz kuću u ZK upisani teret da se ne smije otuđiti u roku od 10 godina), pa ste još izvjesno vrijeme mirni da je bivši suprug neće moći prodati. On kuću kao samac branitelj nije mogao dobiti, nego kao branitelj koji ima obitelj s dvoje djece, pa je red da se nakon rastave kuća smatra bračnom stečevinom.

Za podjelu bračne imovine ćete stvarno trebat angažirati odvjetnika (makar se trebali zadužiti) budući da i uz odvjetničku pomoć takvi postupci na sudu mogu biti dugotrajni, odnosno trajati godinama. Ništa ne spominjete djecu - da li su ona ostala s ocem ili su postala punoljetna pa imaju svoje živote negdje drugdje osigurane? Možda da pronađete odvjetnika da vas zastupa pro bono (bez naknade).

Za naplatu pola stanarine ćete trebati podnijeti odvojeni zahtjev na sudu, jer sud treba prvo ustanoviti vaše pravo na pola vlasnišva kuće, kao bračnu stečevinu.

Ja uvijek predlažem medijaciju kao pokušaj prethodnog postupka mirnog rješavanja spora - sada u tjednu medijacije su zahtjevi za medijaciju besplatni, inače, i oni imaju svoju cijenu, daleko manju od sudskih troškova, pa probajte iskoristiti tu besplatnu mogućnost podnošenja zahtjeva (vi možete jednostrano podnijeti zahtjev, a ostalo je na medijatoru da obavijesti drugu stranu. Imajte povjerenja u medijatore, oni su u većini slučajeva ili pravne struke ili odvjetnici koji su prošli edukaciju za mirno posredovanje u sporovima). Samo, trebate požuriti, tjedan medijacije traje do petka...

Ako medijacija (mirenje) ne uspije, još uvijek vam preostaje sudski postupak. Sve o medijaciji, te podatke za kontakt možete pronaći na njihovoj mrežnoj stranici (Hrvatska udruga za medijaciju)

I, glavu gore 👍, nikad nije sve bezizlazno, rješenje uvijek postoji - a pola kuće je ulog za koji se valja izboriti (a i pokazati bivšem da nije njegova zadnja)... 

Istjerana sam u prosincu 2019. Ponjela samo odjeću i dokumente i više nikada nisam bila u kući

Razveli se u listopadu 2020 a pošto je mup podnio po službenoj dužnosti kaznenu prijavu za nasilje, prijetnjoe ubojstvom, zlouporaba policijskih ovlasti te zabrana prilaska nisam nikada ništa ni pokretala.

Imam tri odrasle kćeri a invalidsku mirovinu dobila prije 2g.  Imam još kredit koji sam digla prije odlaska od muža. Živim kod onoga tko se sažali nadamnom

Prijavljena sam kod majke ali odnosi su jako loši pa me stalno tjera iz kuć

Hvala na odgovoru, odvjetnik koji mi je vodio razvod  mi neće naplatiti ako ne budem imala dovoljno novaca

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega, da vam izrazim žaljenje zbog napuštanja svog doma u tako žalosnim okolnostima. Vjerojatno je bivšem mužu zabrana pristupa svojevrsna nagrada kojom si je osigurao da se bez opterećenja kočoperi po svom upisanom vlasništvu. Ali to je naša neslavna stvarnost našeg društva u kojoj još uvijek žene izvuku kraći kraj, umjesto da je nasilnik trebao napustiti dom, vi ste, kao HRVI, napustili kuću… nasilnik, koji bi kao predstavnik zakona trebao biti uzor zakonitog ponašanja - da li je on barem i displicinski odgovaro zbog prekoračenja  policijskih ovlasti?

Vaš strah da bi bivši muž mogao prepisati ili otuđiti predmetnu nekretninu, je neopravdan jer odvjetnik istovremeno s tužbom sudu može predati u ZK odjel prijedlog za zabilježbu raspolaganja tom nekretninom do okončanja sudskog spora.

Sada shvaćam da je postupak medijacije s takvim nasilnikom samo teoretska mogućnost - ali ispitajte sa svojim odvjetnikom da li je medijacija realno rješenje u vašem slučaju (nikad se ne zna).

uređeno: od Van Gogh
korekcija odgovora
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija