Jump to content

Molim savjet..


Jack_Bauer

Preporučene objave

Bio sam pripadnik MUP-a neprekidno od 4. mjeseca 1991., pa do 8. mjeseca 1992. godine (jedan dio proveo sam u specijalnoj policiji),

u glavnom imam dobar ratni put .

1992. godine obolio sam od psorijaze (za one koji neznaju, bolest je kronična i neizlječiva, uzrokovana stresom),

i tad sam se prvi put i javio zbog toga svojem doktoru.

Nakon svih ovih godina držanja pod kontrolom tu bolest, unazad otprilke godinu dana, osjećam probleme sa zglobovima, tj. da imam i artritis,

što je normalna pojava za ljude koji boluju od psorijaze.

 

Zanima me da li zbog ovih bolesti mogu zatražiti status HRVI ili ostvariti mirovinu, da li mogu tražiti bilo što?

Brine me što će biti samnom kad se ukočim jednog dana....

Napominjem da nikad nisam tražio nikakav status, niti sam ostvario ikakvo pravo.

Unaprijed zahvalan..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče postupka za ostvarivanje statusa HRVI-a po osnovi psorijaze & artritisa, odnosno općenito po osnovi oboljenja, rok za podnošenje takvih zahtjeva je istekao 31.12.2005. godine (pogledajte starije topice na ovu temu).

(Inače, psorijaza i s njom posljedično povezano oboljenje artritis spadaju u tzv. bolesti nepoznate, odnosno nedovoljno poznate etiologije pa se iste, po slovu Zakona, uzimaju u obzir samo ukoliko su se prve pojave takvih oboljenja pojavile za vrijeme Vašeg sudjelovanja u DR. Dakle, čak i da niste zakasnili sa podnošenjem zahtjeva za priznavanje statusa HRVI-a po osnovi bolesti, morali bi imati

ispunjen uvjet da su se prvi simptomi psorijaze i artritisa pojavili za vrijeme Vašeg sudjelovanja u DR.)

Što se tiče mirovinskog postupka, isti je jednak za sve HB: izabrani liječnik koji u dogovoru s Vama podnosi HZMO-u prijedlog za procjenu preostale radne sposobnosti, ocjena prvostupanjskog vještaka HZMO-a, ukoliko prvostupanjski vještak utvrdi nesposobnost predmet ide na reviziju Povjerenstva za reviziju, .... itd.

Iako je na Forumu to već puno puta napisano, bitno je ponoviti da Vam HZMO može priznati da je nesposobnost za rad (naravno, ukoliko je kod Vas utvrde) u cijelosti ili djelomično povezana sa sudjelovanjem u DR, neovisno o tome da li imate ostvaren status HRVI-a ili nemate (i o ovom pitanju vidjeti starije topice, sve je već rečeno).

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jack_Bauer je napisao: ....1992 godine obolio sam od psorijaze (za one koji neznaju, bolest je kronična i neizlječiva, uzrokovana stresom),

i tad sam se prvi put i javio zbog toga svojem doktoru.

Nakon svih ovih godina držanja pod kontrolom tu bolest, unazad otprilke godinu dana, osjećam probleme sa zglobovima, tj. da imam i artritis,

što je normalna pojava za ljude koji boluju od psorijaze.

 

Zanima me da li zbog ovih bolesti mogu zatražiti status HRVI ili ostvariti mirovinu, da li mogu tražiti bilo što?

Brine me što će biti samnom kad se ukočim jednog dana....

Napominjem da nikad nisam tražio nikakav status, niti sam ostvario ikakvo pravo.

Unaprijed zahvalan..

Mirovinu (invalidsku mirovinu) možete ostvariti nakon kompletne obrade od strane liječnika opće prakse i specijalista, normalno iz medicinske i ostale dokumentacije mora biti razvidna uzročno posljedična veza između Vašeg sudjelovanja u Domovinskom ratu i bolesti (u ovom slučaju psorijaze i možebitnog artritisa) i da ta bolest prouzrokuje inavlidnost - nesposobnost za rad.Nisam liječnik te mi ne pada na pamet davati prognoze: to je za ovakvu ili onakvu invalidnost-nesposobnost za rad. Također i za HRVi (ima li i koji je postotak oštećenja organizma ili ne ...) svaka prognoza je nezahvalan posao, zahtjev možete podnijet ali mislim da će ga odbiti zbog roka, a ne zbog postojanja ili nepostojanja oštećenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Dugo nisam posječivao ove stranice ali srećom pojavio se čovjek s istim oboljenem.

Moj savjet vam je da pogledate u arhivi osobnog liječnika dali ste imali kakvih zelučanih tegoba tj, probavnog trakte kao npr. bakterija helicobacter u želudcu koja izaziva jaki gastritis kao i ost.probavne smetnje a u svezi s probavom kao i da vidite dali imate čir na zeludcu ili problema s žuči ka o sto ja imam .

MEni su liječnici zaključili da to sto ima m psorijazu kao i prateći artritis u začetku da je uzročno povezano s gore navedenim oboljenjima ,datumi se poklapaju s vremenom provedenim na bojišnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija