Jump to content

Stjecanje prava n godišnji odmor


maksi
 Dijeli

Preporučene objave

Ako je osoba bila u radnom odnosu kod prethodnog poslodavca tri mjeseca, gdje nije koristio godišnji odmor, jer na njega nije niti stekao pravo, pa se potom zaposlio (nije bilo prekida radnog odnosa)kod drugog poslodavca i radi 3 mj.Da li ispunjava uvjete za korištenje punog godišnjeg odmora?

Unaprijed hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

MOLIM VAS da netko upućen odgovori na ovo pitanje! Imam istu situaciju i moj šef tvrdi da nemam opravo na GO nakon 4 mjeseca u jednoj firmi i sada već 3 mjeseca kod njega (bez prekida radnog odnosa dužeg od 7 dana). Namjeravam se izboriti za GO u 8. mjesecu, ali moram biti uvjeren da imam pravo, da mi po zakonu pripada pravo na godišnji.

POMOZITE, MOLIM VAS!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

apsolutno imate pravo na puni godišnji odmor, pozovite se na čl. 50 Zakona o radu.

Provjerite da vam u radnoj knjižici pauza između dva radna odnsa nije duža od osam dana, jer vam može biti rečeno da ste prijavljeni od tad i tad... a kad tamo situacija skroz drugačija.

Ali, u svakom slučaju ako prekid nije duži od osam dana, a skupili ste šest mjeseci radnog staža u tekućoj godini ne može vam se osporiti pravo na GO po navedenom članku.

Sretno

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

 Dijeli



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija