Jump to content

Odbijanje potpisa novog ugovora


Jethro

Preporučene objave

relativno velika tvrtka u kojoj radim mi nudi novi ugovor sa novim koeficijentom. do sada sam radio drugi posao sa većim koeficijentom vss posao, bio primljen na neodređeno.

sad mi daju lošiji posao i manje novca.

firma u kolektivnom ugovoru navodi da ima pravo raspodijeliti radnike na nova radna mjesta.

imam li pravo odbiti potpisati to?

na svoje (jos uvijek) sadasnje mjesto sam dosao potpisujuci ugovor na vece novce nego sto mi se daje sadasnjim ugovorom.

ako imaju pravo mi dati otkaz, onda na taj nacin mogu svakom dati odtkaz.

kakve su mi sanse na sudu ako dobijem otkaz ne htijuci potpisati novi ugovor?

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora

Članak 114.

 

(1) Odredbe ovoga Zakona koje se odnose na otkaz, primjenjuju se i na slučaj kada poslodavac otkaže ugovor i istovremeno predloži radniku sklapanje ugovora o radu pod izmijenjenim uvjetima (otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora).

 

(2) Ako u slučaju iz stavka 1. ovoga članka radnik prihvati ponudu poslodavca, pridržava pravo pred nadležnim sudom osporavati dopuštenost takvog otkaza ugovora.

 

(3) O ponudi za sklapanje ugovora o radu pod izmijenjenim uvjetima radnik se mora izjasniti u roku koji odredi poslodavac, a koji ne smije biti kraći od osam dana.

 

(4) U slučaju otkaza iz stavka 1. ovoga članka rok iz članka 126. stavak 1. ovoga Zakona teče od dana kada je radnik priopćio poslodavcu svoje odbijanje ponude za sklapanje ugovora o radu pod izmijenjenim uvjetima ili ako se radnik nije očitovao o primljenoj ponudi ili se očitovao nakon isteka ostavljenog mu roka, onda od dana isteka roka koji je za očitovanje o dostavljenoj ponudi odredio poslodavac.

 

A pod odredbama koje se odnose na otkaz se nalazi i otpremnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ih, nisam vičan ovoj terminologiji, no ovako sam shvatio:

oni meni daju otkaz, ali to baš i nije neki otkaz, nego otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora.

ako prihvatim izmijenjeni ugovor, onda to baš i nije otkaz, nego novi uvjeti.

eh, oni sada mogu tamo natrkeljati probna 4 mjeseca, prenošenje kašeta za 1000 kn i slično. da li je to točno?

kako se kaže u stavci 2, ja mogu njih teretiti/utužiti za raskid ugovora.

a što ako ne želim potpisati takav ugovor?

kako se to tretira?

mogu li na sudu donijeti fotokopiju ovog alternativnog ugovora i reći kako mi je ponuđeno nešto neprikladno i da sam to zato odbio?

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Jethro je napisao:

oni meni daju otkaz, ali to baš i nije neki otkaz, nego otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora.

ako prihvatim izmijenjeni ugovor, onda to baš i nije otkaz, nego novi uvjeti.

 

Ovo "nije otkaz nego izmjenjeni uvjeti" bi bilo za slučaj da se radi samo aneks postojećeg ugovora o radu.

Slična situacija je bila kod mene na poslu pred par godina, a prošle s kolegicom.

Otkaz nije samo gubitak zaposlenja u trnutnoj firmi već otkazivanje postojećeg ugovora. Zato se se odredbe koje se odnose na otkaz odnose i kad se nudi novi ugovor. Kao obeštećenje za postojeći koji se raskida.

Kod nas je to izgledalo da se pokrenula procedura obavještavanja sindikalnog povjerenika o namjeri blablabla, ponuđen je drugi (izmjenjeni ugovor) uz otkazivanje strarog, obračunata otpremnina.

Za slučaj odbijanja ide st.4.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija