Jump to content

ostavina kod biljeznika


poltergeist

Preporučene objave

pozdrav!

 

imali smo ostavinu koja je bila kod javnog biljeznika.

radi se o osobi čiji je suprug umro prije nje, te su sva njena djeca pokojna sada, tako da nasljedstvo prelazi na nas unuke.

zanima me, kakva je daljna procedura ako jedan od nasljednika izjavi u zapisnik kako ja tu nemam ništa, a zakoniti sam nasljednik? dali biljeznik donosi rješenje o nasljeđivanju ili upućuje na sudsko donošenje rješenja o nasljeđivanju?

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, ja sam isto jedan od unuka.

konkretno, moja pok. majka tj. kćer pokojnice čija se ostavina razmatra, ostavila je oporuku. medjutim, ova imovina nije obuhvaćena tom istom oporukom i koliko se razumijem dolazi do zakonskog nasljeđivanja 1/2 meni i 1/2 bratu. no, kod biljeznika brat tvrdi da je namjera pok. majke bila da sva ova imovina pripadne njemu, iako je vidljivo iz pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju da je ova imovina nedefinirana i u oporuci.

to bih tumačio na način da mi osporava činjenicu da sam nasljednik, zahtjevajući da me se liši zakonskog dijela u njegovu korist.

zašto? zloba :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ostavina - imovina vaše pokojne majke nije isto što i ostavina - imovina vaše bake.

Radi se o dva zasebna ostavinska predmeta, iza majke dolazi do oporučnog nasljeđivanja u korist vašeg brata, iza bake do zakonskog nasljeđivanja, dakle među svim unucima, ako baka nije ostavila svoju oporuku.

Jednostavno rečeno: vaša majka nije mogla oporukom ostaviti imovinu koja joj nije ni pripadala, tj.koja pripada baki.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, baka nije ostavila oporuku, a sa tom imovinom došla je u brak.

 

vaša majka nije mogla oporukom ostaviti imovinu koja joj nije ni pripadala, tj.koja pripada baki.

 

ali ako joj je kcer, zna da će baštinit barem nešto od nje.

mislim da je i mogla na način da u oporuci navede nesto kao: "... svu svoju imovinu ostavljam (bratu) kao i drugu imovinu nasljeđenu po bilo kakvoj osnovi..."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija