Jump to content

obiteljska mirovina


damjan3

Preporučene objave

Supruga sam smrtno stradalog hrv.branitelja, imam dvoje djece. Jedno dijete se redovno skoluje. Primam obiteljsku mirovinu za 3 člana. Iznosi 9400 kuna. E sada, stariji sin je zavrsio skolovanje, i sad jos za njega primam 12 mjeseci. Bilo je prevođenje, no prevođenjem mi je izračunata mirovna u iznosu od 8300 kuna, pa je ostavljena ova viša. Znači mirovina koja se dobije računanjem po starom zakonu. E sad me zanima, kada mom sinu dakle istekne ovaj rok od 12 mjeseci, hoce li se moja mirovina za mene i drugog sina racunati po ovom novom zakonu ili po starom. Jer po novom to bi ispalo oko 20% manje nego sto sada primam, a po starom samo 10%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da me niste shvatili. dakle bilo je prevođenje, mirovina mi je prevođenjem manja, pa je ostala ista. Dakle, ostvarujem mirovnu za 3 člana po starom zakonu. za starijeg sina cu ostavirvati mirovinu do ideuce godine u 8 mjesecu. a onda ce njemu prestati pravo na mirovinu i invalidninu. pa ce se morati racunati mirovina ponovo za mene i za mlađeg sina, koji se jos uvijek redovito skoluje. pa to ne znam, hoce li se onda ta mirovina racunati po ovom novom zakonu, ili po starom. ali mislim, kako ce se racunati po starom ako je on izvan snage?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam djete poginulog meni istice rok za 3 mjeseca jer sam koristio mirovinu 12 mjeseci nakon skolovanja,mirovina prelazi mami i ostaje ova stara samo sto ce biti umanjena za 20% jer ce dobivati sama na sebe,a prevođenje nam je urađeno i ispalo je puno manje tako da nam je ostala ova stara i rekli su da stalno ostaje..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

damjan3 je napisao:

mislim da me niste shvatili. dakle bilo je prevođenje, mirovina mi je prevođenjem manja, pa je ostala ista. Dakle, ostvarujem mirovnu za 3 člana po starom zakonu. za starijeg sina cu ostavirvati mirovinu do ideuce godine u 8 mjesecu. a onda ce njemu prestati pravo na mirovinu i invalidninu. pa ce se morati racunati mirovina ponovo za mene i za mlađeg sina, koji se jos uvijek redovito skoluje. pa to ne znam, hoce li se onda ta mirovina racunati po ovom novom zakonu, ili po starom. ali mislim, kako ce se racunati po starom ako je on izvan snage?

Shvatio sam vas u potpunosti zato sam i napisao da bi ponovno prevođenje bilo protivno odredbama Zakona. Kada nakon prevođenja jedno djete izgubi pravo na OM, mirovina se umanjuje za njegov sukorisnički dio (prestanak njegova prava na OM je jedina nova činjenica). Vi i drugo dijete ćete primati OM (izračunatu po starom Zakonu) umanjenu za iznos sukorisničkog dijela starijeg sina.

Ponovno računanje OM za vas i drugog sina po odredbama novog Zakona bilo bi ponovno prevođenje, a to nije moguće jer su vaša prava na OM već prevedena na odredbe novog Zakona i ostao vam je stari iznos OM kao povoljniji.

Je li sada jasnije? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija