Jump to content

narednik ili časnički namjesnik


zozef

Preporučene objave

Evo nakon mnogih peripetija u mirovinsko je stigla ispravna potvrda i to da glasi zadnja dužnost koju sam obavljao i primao plaću bila je narednik časnički namjesnik,uz to sam dragovoljac mirovina opća,60-40 rat mir ,rvi 50 posto.Tje valjda sve .Zanima me zna li ko što će se kod mene uzeti u obzir narednik ili časnički namjesnik ili možda priznati čin a koji je razvodnik.molm ako neko zna da mi bar približno odgovori jer kako vidim ovdje ima mnogo stručnjaka.Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam pravilno shvatio imate osobni čin razvodnika, a potvrda glasi na dužnost čiji je ustrojbeni čin narednik-časnički namjesnik (od narednik do časničlki namjesnik), te će vam uzeti u obzir čin narednik. Na ustrojbenom mjestu narednik - časnički namjesnik bi vam bio uzet u obzir čin časnički namjesnik samo ako imate osobni čin časnički namjesnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprosti dali uopće postoji osobni čin časnički namjesnik,bit će da je to bilo samo ustrojbeno mjesto.Zaista na mom rješenju iz 1997 ništa se nemože isčitati a osobni čin mi je razvodnik tu ptvrdu sam vidio ostalo je išlo službenim putom. Isto tako mi je poznato dami je vojni dio mirovine obračunat po plaći djelatne vojne osobe sa činom razvodnika i ustrojbenim mjestom narednika časničkog namjesnika a ako to može pomoći osnovica za izračun je bila 5539,58 kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji čin časnički namjesnik i to je dočasnički čin. A kad kažem osobni čin časnički namjesnik to onda podrazumjeva da govorimo o osobi koja ima čin časničkog namjesnika, a kad kažem ustrojbeni čin časnički namjesnik to znači da govorimo o dužnosti za koju je po knjizi ustroja predviđen ustrojbeni čin časnički namjesnik odnosno predviđena je popuna osobom koja ima čin časnički namjesnik ( ili niži). Ali da sad ne objašnjavam pojmove tipa ustroj i popuna OS i slično jer bi otišli predaleko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

treba razlikovati osnovne podjele činova i to:

1. osobni čin

2. ustrojbeni čin

3. ustrojbeno mjesto ili zapovjedno mjesto ( zap. desetine, voda...)

 

HZMO , kao i zakon o braniteljima kaže:

u obzir se uzima povoljnija varijanta između osobnog čina ili ustrojbenog mjesta.

 

Ustrojbeni čin ja samo obično postavljenje i nema zapovjednu funkciju i kao takav ne ulazi u obračun mirovine.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tektonac je napisao:

treba razlikovati osnovne podjele činova i to:

1. osobni čin

2. ustrojbeni čin

3. ustrojbeno mjesto ili zapovjedno mjesto ( zap. desetine, voda...)

 

HZMO , kao i zakon o braniteljima kaže:

u obzir se uzima povoljnija varijanta između osobnog čina ili ustrojbenog mjesta.

 

Ustrojbeni čin ja samo obično postavljenje i nema zapovjednu funkciju i kao takav ne ulazi u obračun mirovine.

 

 

POGREŠNO. Čin je čin. A njegovo vezanje u kontekstu može biti osobni, ustrojbeni, pa čak je jedno vrijeme bilo i pričuvni i djelatni, te počasni, ...Ustrojbeno mjesto se između ostalog određuje s nazivom mjesta i ustrojbenim činom (jedan ili skala). Npr. ustrojbeno mjesto savjetnik za gubljenje magle ustrojbeni čin bojnik-pukovnik ili ustrojbeno mjesto zapovjednik voda ustrojbeni čin poručnik. I uzmimo u obzir npr. osobu s osobnim činom natporučnik. Ako je raspoređena na prvo ustrojbeno mjesto ima pravo na uzimanje u obzir čina bojnik (povoljnije od osobni čin i prvi ustrojbeni čin iz skale bojnik-pukovnik jer mu je osobni čin manji od ustrojbenog) dakle po ustrojbenom činu, a u drugom što mu je povoljnije osobni čin natporučnik ili ustrojbeni čin poručnik ili naziv dužnosti zapovjednik voda. I zapovjedno mjesto je ustrojbeno mjesto ali isto kao i nezapovjedno i oba imaju ustrojbeni čin.A to stavljanje naziva dužnosti tj. naziva ustrojbenih mjesta u tabelu je blago rečeno anomalija do koje je došlo iz bog te pita kojih razloga, stavljam akcent na razloga. Valjda da ispegla razlike iz prošlosti tj. sustav plaća i dodataka na plaću koji su DVO ulazile u mirovinsku osnovicu (zapovjedni, gardijski...) kada se događalo da zapovjednik satnije iz gardijske brigade ima plaću veću nego Načelnik GS , pa da vidim kako osobu s VSS ili s magisterijem plaćati i zadržati u sustavu OS pogotovo na nezapovjednim mjestima, a imaš zapovjednike vodova s osnovnom školom ( a usput budi rečeno trebali bi imati VSS). No ponavljam ne idimo predaleko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bih se osvrtao na ispravnost tumačenja pravnika iz HZMO jer za to je ovaj cijeli forum mali i trebalo bi puno mjesta i vremena, već ću ponoviti tvrdnju da osoba koja ima osobni čin razvodnik i u potvrdi od MORH ima podatak da je prije razvojačenja bila raspoređena na ustrojbenom mjestu čiji je ustrojbeni čin: narednik - časnički namjesnik ima pravo na obračun pripadajućih prava po plaći narednika. Ako kolega ne dobije po tome nek mi se obrati s privatnom porukom ja ću mu sastaviti žalbu i dobija sigurno i to će sam HZMO ispraviti u drugom stupnju bez potrebe za tužbom.Normalna stvar govorim o žalbi na taj dio a ne o žalbi zbog omjera i uzroka nesposobnosti za rad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija