Jump to content

parking 2


malum_omen

Preporučene objave

Poštovani,

Stanujemo u “urbanoj vili” koja ima 6 stanova, 4 garaže i 5 parkirnih mjesta. U kupoprodajnom ugovoru za garažu, u cijenu iste je uključeno i parkirno mjesto. Mi vlasnici garaža smatramo da smo vlasnici i parkirnih mjesta koja bi željeli rezervirati (zaključati) samo za naše potrebe.Tu nastaje problem, zato što stanari koji nemaju garaže osporavaju nam to pravu, jer po njima parking nije “etaziran” i prema njima svatko ima pravo na parking. Napominjem da se u niti u jednom kupoprodajnom ugovoru za stanove ne spominje parkirališno mjesto ili neko pravo na njega.

Da li mi vlasnici garaža i parkinga imamo pravo rezervirati svoja parkirališna mjesta ili ne?

Što učiniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imam slicnu situaciju, ali o tome u drugom topicu

vezano za ovu temu, da li investitor smije prodavati vanjske parkinge ako nisu etazirani? Investitor je vlasnik zemljista na kojem se grade zgrade, znaci javna povrsina je njihova i mogu s njom sto hoce? Kupnjom stana sam kupio samo dio zemljista na kojem je zgrada, ne i parking?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. U Ugovoru za kupnju STANA nigdje se ne spominje parkirališno mjesto!!!!!

2. U Članku 2. Ugovora o kupoprodaji nekretnine (GARAŽE) stoji: Svakoj garaži pripada i parkirališni prostor prema projektnoj dokumentaciji.

3. Možda nisam u pravu, ali po logici etažiranja parkinga, ako mi stan nije etažiran onda takodjer svi stanari u zgradi imaju pravo nad njim??!!!

4. Cijeli problem potice od investitora koji nije oznacio parkinge nego je uz hrpu obećanja da će to napraviti nestao u vidu magle i sada se mi stanari moramo natezati izmedju sebe.

Uvjeren sam da nismo jedinstven slučaj u HR , pa ako netko ima slična iskustva da se javi.... možda nađemo rješenje...

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako nije etažirano, morate se natezati između sebe. isti problem je bio u mojoj zgradi, ali se riješilo tako kad je prolazio asfalt svatko tko je htjeo parkirno mjesto kupio je beton i prosuo tamo gdje hoće svoje mjesto, ali je to bio interni dogovor stanara i poštuje se. ili samo stavio natpis "rezervirano".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1 i 2 ako dobro tumacim vama pripada pravo na koristenje i zajednickog parkinga bez obzira kaj imate vlasnistvo i nad garazom

 

3 ako vam stan nije etaziran (ni upisan u knjigu poloznih ugovora) nije vas nego zajednicki, kaj vama pise na vlasnickom listu, visestambena zgrada od xxx stanova, xxx m2 i vlasnistvo npr 120/2000? a u A svi suvlasnici, ne kuzim?

 

4. tocno, ali ste si to morali odmah razjasniti i ako nemate upisano ili na pismeno, nemate dokaz vlasnistva, nemorate se natezati, na zajednickom svi imate ista prava, svaki na svojem svoja, a ako nema dosta parkinga ko prvi njegova djevojka, obaveza opcine je da osigura dovoljan broj javnih parkiralista, pogledajte se gup ili dup

 

jedinstven sigurno niste ali ni najbeznadniji sigurno niste

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mcgreg thanx na odgovoru

1. Mozemo zaboraviti tocku 1. jer se u ugovoru o stanu nigdje ne spominje parkiralisno mjesto niti bilo kakvo pravo na njega, kao ni obaveza investitora da ga osigura vlasnicima stanova.

2. U ugovoru o kupnji garaze stoji da se uz garazu kupuje i parkiralisno mjesto...znaci garaza + parking (ukupno za 2 auta)!!! .... uobicajena praksa u HR je da se parkirno mjesto posebno placa i u tom slucaju je ono u vlasnistvu i pravu koristenja onoga tko ga je kupio...nije zajednicko vlasnistvo svih stanara...jel tako?.... kod mene je slucaj da je parking ukljucen u cijenu garaze i zato je i cijena garaze+parkinga bila visa od tada (2003.g.) normane samo za garazu....moje je misljenje da ako sam platio i kupio garazu+parking trebao bih imati i pravo zakljucavanja parkinga i koristenja samo u svoje svrhe...isto kao sto se koristim i garazom.. DA ili NE???

Zanimljivo da mi nitko od susjeda ne osporava pravo koristenja garaze, a po Ugovoru o kupnji nekretnine garaza+parking su jedna cijelina.

 

3 i 4. Ja sam malo ismijao cijelu situaciju, ali naravno da je stan i garaza etazirana i upisana u KPU, imam vlasnicki list i za stan i garazu, odnosno sve dokumente kojima potvrdjujem vlasnistvo nekretnina

zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

2. Za daljnju raspravu očito treba ostvariti uvid u projektnu dokumentaciju. Pretpostavljam da se radi o parkirališnom prostoru ispred garaža, jer to ionako ne smije zauzeti netko drugi da ne bi onemogućio pristup garaži. No, to ovisi o samoj izvedbi koju ne poznajem.

 

Također bi trebalo vidjeti da li je prodavatelj i vlasnicima stanova koji nemaju garaže prodao i pripadajuće parkirališno mjesto.

 

3. Zakon o vlasništvu definira pojam posebnog dijela zgrade i zajedničkih dijelova. Stan je posebni dio zgrade u Vašem vlasništvu u svakom slučaju, a ako nije etažiran, to samo znači da nije utvrđeno koliki suvlasnički dio u odnosu na cjelinu čini (s obzirom na svoju vrijednost), a ne da je zajednički. ZOV ne definira detaljno što su zajednički dijelovi, ali meni se čini očiglednim da ne možete smatrati posebnim dijelom ono izvan stana što niste kupili, a po prirodi stvari može koristiti svaki stanar, i izvedeno je prema obavezi iz urbanističkih uvjeta.. Da li ste kupili ili ne - to proizlazi iz 2.

 

4. Ponovno: ako investitor nije označio parkinge, to samo znači da nije dovršio posao, ali ne znači i da je projektna dokumentacija nepotpuna. Treba povjeriti.

 

Moguće je da možete imati razloga i za spor s investitorom, ako je prodao više nego što je predao, npr. ako je prodao više parkirališnih mjesta po ugovorima nego što ih stvarno ima, ili nije opremio zgradu s dovoljno parkirališnih mjesta prema urbanističkim uvjetima.

 

Neovisno o svemu navedenom, suvlasnici uvijek mogu dogovoriti kako će koristiti zajedničke dijelove, odnosno međusobno podijeliti upotrebu.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija