Jump to content

naslijeđena imovina i dugovi/prijenos duga


heroina

Preporučene objave

Teta ie imala obrt no nakon odjave ostala je dužna HZMO-u i Poreznoj.HZMO joj uzima trećinu mirovine, a Porezna je poslala riješenje o ovrsi budući da teta ima 1/14 na obiteljskoj kući koja ima uz nju još petero vlasnika(braća i sestre).Poznato mi je da će Porezna sjesti na taj dio imovine no zanima me što nakon njene smrti jer ja(kćer) bi se odrekla svega u svoje ime i ime moje djece kako ne bih morala odplatiti dug.Da li u tom slučaju se dug prenosi na njezine sestre i braću?

Molim pomoć, hvala :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trnna je napisao:

dug se prenosi na one koji nasljeđuju, ali samo do visine nasljeđenog, dakle, ne mogu ti dirati vlastitu imovinu..

 

Ne slažem se s time. Nasljednik odgovara i svojom ranijom i naslijeđenom imovinom, ali samo do visine vrijednosti naslijeđene imovine. Radi se o tzv. sustavu kvantitativno ograničene odgovornosti.

 

u svoje ime se možeš odreći, ali u tvoje djece ne možeš.

 

Ne slažem se s time. Čl. 130 st. 2 Zakona o nasljeđivanju: odricanje vrijedi i za potomke, ako odricatelj izričito ne izjavi da se odriče samo u svoje ime. Ako se odrekne samo u svoje ime, na nasljeđivanje su pozvani potomci sukladno načelu prezentacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija