Jump to content

Ozljeda u vojarni Molim za pomoć


ambrus

Preporučene objave

BOK svim braniteljima i dečkima koji su mi već puno puta pomogli svojim odgovorima a tako znam da će biti i sada.Pitam u ime svoga dobroga prijatelja suborca.

Molim vas ako znate kako se i gdje podnosi zahtjev za ozljedu u vojarni.Napominjem da ima Potvrdu o okolnostima stradavanja,te vojnu zdravstvenu knjižicu u kojoj piše tijek liječenja kao i Otpusno pismo iz bolnice gdje je bio na operaciji zbog te ozljede.Posjeduje i dokumentaciju iz kasnijih dana gdje je išao na terapije i preglede specijalistima.Napominjem da u trenutku njegove ozljede postrojba nije bila po ustroju ratna.

HVALA UNAPRIJED I BOK

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ozljeda se prijavljuje u područnom uredu HZZO tiskanicom OR - prijava ozljede na radu. Dio te tiskanice popunjava postrojba, a dio izabrani doktor. Podnošenjem takve prijave i priznavanjem iste ostvaruje pravo na 100% nadoknadu plaće za vrijeme bolovanja i oslobođen je plaćanja participacije za svako korištenje zdravstvene zaštite u svezi glede te ozljede.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Rubens na odgovoru ali nisam sve shvatio.Da li to sada da podnese iako više nije u toj postrojbi.I zanima me jer je čuo da u zakonu ima član koji daje pravo da podnese zahtjev kao ozljeda u pripremi za odlazak na ratište.

Da li je to istina?I gdje se to podnosi ?Možda to sve nije istina????

BOK

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ambrus je napisao:

Da li to sada da podnese iako više nije u toj postrojbi.I zanima me jer je čuo da u zakonu ima član koji daje pravo da podnese zahtjev kao ozljeda u pripremi za odlazak na ratište.

Da li je to istina?I gdje se to podnosi ?Možda to sve nije istina????

BOK

Radi odgovora na ovaj dio pitanja dobro bi bilo napisati kada se i pod kojim okolnostima dogodilo navedeno ozljeđivanje (ambrus: "Napominjem da u trenutku njegove ozljede postrojba nije bila po ustroju ratna.").

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče odgovora Rubensu i Morskywuku ma to je bilo 1993 g i to je jako kasno za 100% bolovanje ili ozljedu na radu i to je bila ozljeda koljena na poligonu a on ima potvrdu od zapovjedništva da se to tamo dogodila ta povreda a njega zanima da li ima prava na hrvi ili neku drugu invalidnost na osnovu pripreme odlaska na ratište jer je odmah nakon operacije otišao na ratište.On još nije ništa Morskywuku podnesao nikome nikakav zahtjev jer ne zna kakav mora.Zanima me kakav se zahtjev mora podnesti i kome ako se to po zakonu priznaje.

HVALA i BOK

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ambrus je napisao:

Što se tiče odgovora Rubensu i Morskywuku ma to je bilo 1993 g i to je jako kasno za 100% bolovanje ili ozljedu na radu i to je bila ozljeda koljena na poligonu a on ima potvrdu od zapovjedništva da se to tamo dogodila ta povreda a njega zanima da li ima prava na hrvi ili neku drugu invalidnost na osnovu pripreme odlaska na ratište jer je odmah nakon operacije otišao na ratište.On još nije ništa Morskywuku podnesao nikome nikakav zahtjev jer ne zna kakav mora.Zanima me kakav se zahtjev mora podnesti i kome ako se to po zakonu priznaje.

HVALA i BOK

Dobro, sada kada znamo u čemu je problem, pokušat ću odgovorit na vaša pitanja, ali samo načelno jer ne znam detalje o konkretanom ozljeđivanju.

Što se tiče podnošenja zahtjeva za priznavanje statusa HRVI-a, isti se podnosi Uredu državne uprave u županiji gdje HB ima prebivalište, a koji rješava u prvom stupnju o pravima HB iz DR. Uz zahtjev je nužno priložiti potvrdu o okolnostima stradavanja (ozljeđivanja) i medicinsku dokumentaciju (odmah po stradavanju pa do nalaza koji govore o sadašnjem stanju po toj ozljedi). Naravno, uz to idu i drugi dokazi o kojima će više saznati od službenika navedenog Ureda, da sada ne idem previše u širinu.

(Ako sam dobro razumio, ima potvrdu o okolnostima ozljeđivanja i med. dokumentaciju, te je stradao u razdoblju za koje mu je priznat status HB-a - ispravite me ako griješim.)

Dalje, bitno je ono što piše u toj potvrdi, odnosno da se iz nje vidi da je eventualno stradao prilikom djelovanja u izravnoj svezi s oružanim otporom agresoru (u konkretnom slučaju - ako sam dobro razumio vaš prvi i posljednji post - da je ev. stradao prilikom obuke i pripreme za odlazak na bojište). Dakle, nije bitno da on misli da je stradao prilikom "pripreme odlaska na ratište" ("jer je odmah nakon operacije otišao na ratište" - kako navodite), već to treba pisati u potvrdi o stradavanju (ozljeđivanju) koju je izdala nadležna postrojba HV-a.

Za podnošenje zahtjeva za priznavanje statusa HRVI po osnovi ozljeđivanja Zakonom nije propisan rok, tako da zahtjev - ukoliko ispunjava sve gore navedeno - može podnijeti kada god hoće. Formular zahtjeva će dobiti u navedenom Uredu.

Kada podnese zahtjev i uz njega priloži potvrdu, med. dokumentaciju i ostale potrebne dokaze, dalje je sve u rukama liječničkih povjerenstava.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morskywuku Puno toga si mi kvalitetno objasnio i puno hvala ali još jedno samo molim te da zna konkretno da li da podnese zahtjev.

Njemu piše u Potvrdi o okolnostima stradavanja da se je navedena ozljeda dogodila u toj VP ali da ta postrojba nije bila ratna.On je nakon operacije i te obuke prebačen u drugu postrojbu koja je bila ratna i za koju ima ratni put ali ona prva postrojba gdje se mu ta ozljeda dogodila nije bila po ustroju ratna i to piše u Potvrdi o okolnostima stradavanja.Još u toj potvrdi piše da je nakon operacije i rehabilitacije poslan u postrojbu gdje je nastavio liječenje a napominjem da za tu postrojbu gdje je prebačen nakon operacije i rehabilitacije ima ratni put.Ali ja sam mišljenja da onda nema argumenata za zahtjev kada u Potvrdi ne piše konkretno da je ozljeda nastupila u obuci pred odlazak na raište.Možda grešim?

Hvala

BOK

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ambrus je napisao:

... samo molim te da zna konkretno da li da podnese zahtjev.

Njemu piše u Potvrdi o okolnostima stradavanja da se je navedena ozljeda dogodila u toj VP ali da ta postrojba nije bila ratna.On je nakon operacije i te obuke prebačen u drugu postrojbu koja je bila ratna i za koju ima ratni put ali ona prva postrojba gdje se mu ta ozljeda dogodila nije bila po ustroju ratna i to piše u Potvrdi o okolnostima stradavanja.Još u toj potvrdi piše da je nakon operacije i rehabilitacije poslan u postrojbu gdje je nastavio liječenje a napominjem da za tu postrojbu gdje je prebačen nakon operacije i rehabilitacije ima ratni put. Ali ja sam mišljenja da onda nema argumenata za zahtjev kada u Potvrdi ne piše konkretno da je ozljeda nastupila u obuci pred odlazak na raište.Možda grešim?

Hvala

BOK

Meni je teško odgovoriti na pitanje da li netko treba podnijeti zahtjev ili ne jer, ponavljam, ne znam sve o tom konkretnom slučaju.

Odluku ipak treba donijeti taj HB - bitno je što on misli.

Ako već hoćete, moje je mišljenje da bi najbolje bilo da taj HB podnese zahtjev pa će vidjeti što će mu riješiti prvostupanjsko tijelo. Ništa ga ne košta, a znat će kakav je stav prvostupanjskog tijela o okolnostima njegova ozljeđivanja pa će mu biti lakše odlučiti se (u slučaju negativnog rješenja) o pisanju žalbe i o žalbenim razlozima.

Na kraju, opet samo načelno, smisao odredbe "djelovanja u izravnoj svezi s oružanim otporom agresoru", u konkretnom slučaju, jest da je HB stradao prilikom "obuke i pripreme za odlazak na bojište", a nije težište na pitanju da li je postrojba bila ratna ili ne. U suprotnom, zakonodavac bi taj uvjet nesumnjivo ugradio u čl. 2. st. 2. ZOPHBDR (o tom članku je riječ).

S druge strane, teško je vjerovati da se netko pripremao na odlazak na bojište u postrojbi koja nije bila ratna.

Očito u njegovom slučaju još ima nejasnih pitanja, pa mi se čini najprikladnije da pokuša sa zahtjevom pa će znati što dalje.

Još samo jedna napomena: treba napisati zahtjev, bez obzira na ev. uvjeravanje službenika da neće ništa postići. Naime, ta opasnost od neuspjeha i te kako postoji (pa i kod puno "jasnijih" okolnosti stradavanja), ali neće znati je li imao izgleda za ostvarivanje statusa HRVI-a dok to ne pokuša.

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morskywuku

Najljepše se zahvaljujem na odgovoru koji je 100 % konkretan i stvarno si rekao i objasnio i povoljne stvari za njega i nepovoljne.To volim na ovom portalu iskrenost i konkretne odgovore ma koliko neke činjenice bile povoljne a tako i nepovoljne za upitanike.Najvažnija je iskrenost i da znaju kako stvari stoje u njihovim slučajevima.Ja ču mu sve objasniti za podošenje zahtjeva za HRVI jer sam to i sam prošao i kako i ti kažeš zaželiti mu puno sreće.

HVALA još jednom

BOK

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija