Jump to content

pravno mišljenje o isplati mir., molim


ginko

Preporučene objave

konačno dočekah inv. mirovinu, no problemi teku i dalje. Mirovinsko donijelo rješenje , a početak isplate veže za prestanak opskrbnine.Inače mirovina priznata od 5 mjes. 07, a opskrbninu ni jednu nisam do sada primio radi čekanja revizije. Istovremeno dolaze oba rješenja ,s pravom na opskrbninu i pravom na mirovinu. Mirovinsko ne želi ispaltiti zaostake mirovine s danom nastanka invalidnosti , jer me po rješenju pripada opskrbnina koju nisam do sada ni jednu primio.Ja se pismeno odrekao opskrbnine, ali u minist. braniotelja kažu da to nije moguće, jer po njima imam pravo na opskrbninu. Ako je opskrbnina socijalna kategorija, kako mi može uskratiti moje pravo na zaostatke mirovine. Molim odgovor ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od kojeg datuma vam pripada pravo na opskrbninu, a od kojeg pravo na mirovinu (pogledajte rješenja i navedite točne datume).

Inače, uobičajeno je (ili bi bar trebalo biti) da vas službenik prvostupanjskog tijela prilikom predavanja zahtjeva za opskrbninu upozori da jedno pravo isključuje drugo (ako je mirovina viša od 1.097,58 kn) pa bi ovakvih nesporazuma bilo manje.

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bare je napisao:

meni je opskrbnina priznata privremeno do 31.12.06 a pocetak isplate od 1.1.07,ona se isplacuje za 2006.mirovinu dobio 02.03.07.hocu li i ja imati problema,mislim da nebi trebao.razlicite su godine.pozdrav

Ne bi trebalo biti nikakvih problema u vezi isplate opskrbnine do 31.12.06. godine jer ste pravo na mirovinu ostvarili u 2007. godini.

Ukoliko ispunjavate uvjete (prihod iz 2006. godine i dr.) mogli bi nastavno ostvariti pravo na opskrbninu i za razdoblje od 01.01.2007. do 01.03.2007. godine, uz obavezno predočenje rješenja o mirovini (to ste već trebali učiniti u roku od 15 dana po zaprimanju navedenog rješenja).

Ukoliko vam je mirovina ev. niža od 1.097,58 kn mogli bi, pod uvjetima iz Zakona, ostvarivati pravo na opskrbninu i nakon priznavanja prava na mirovinu (odnosno nakon 02.03.2007.).

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opskrbnina priznata od 01.01.2007. , 3 člana domaćinstva, a mirovina od 18.04.07. problem je u papirologiji, jer ja do sada nisam primio ni jednu opskrbninu, jer je riješenje sa revizije došlo tokom 10 og mjeseca, kao i mirovinsko. Obzirom da do sada nisam primio ništa , bilo bi mi povoljnije primiti zaostatke mirovine od 18.04. , a opskrbnina mi sada ni ne treba nakon 10 mj. čekanja.Napominjem da mi je mirovina cca 3.000,00 kn, a opskrbnina 5 x manja.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ginko je napisao:

Opskrbnina priznata od 01.01.2007. , 3 člana domaćinstva, a mirovina od 18.04.07. problem je u papirologiji, jer ja do sada nisam primio ni jednu opskrbninu, jer je riješenje sa revizije došlo tokom 10 og mjeseca, kao i mirovinsko. Obzirom da do sada nisam primio ništa , bilo bi mi povoljnije primiti zaostatke mirovine od 18.04. , a opskrbnina mi sada ni ne treba nakon 10 mj. čekanja.Napominjem da mi je mirovina cca 3.000,00 kn, a opskrbnina 5 x manja.

Nije mi jasno otkud HZMO-u uopće podatak da vi primate opskrbninu. Naime, kao što ste i sami rekli, pravo na opskrbninu (vrstu socijalne pomoći) ne isključuje pravo na mirovinu već obratno, ostvarivanjem prava na mirovinu višu od 1.097,58 kn gubi se pravo na opskrbninu.

Dakle, jedino što ste bili u obvezi napraviti jest da u roku od 15 dana od dana zaprimanja rješenja o mirovini isto dostavite tijelu koje vam je u prvom stupnju riješilo o pravu na opskrbninu. Ukoliko je mirovina viša od navedenog iznosa od 1.097,58 kn navedeno tijelo će donijeti rješenje kojim će vam zaključno sa 17.04.2007. godine prestati pravo na opskrbninu .

Prema tome, u vašem slučaju, imate pravo na opskrbninu u priznatom iznosu za razdoblje od 01.01.2007. do 17.04.2007. godine, odnosno do priznavanja prava na mirovinu. Nakon toga nemate više pravo na opskrbninu jer prelazi navedeni novčani cenzus od 1.097,58 kn. U protivnom, da vam je mirovina recimo 800,00 kn, i nakon ostvarivanja prava na mirovinu imali bi pravo na (doduše manju) opskrbninu. Iz toga se vidi da pravo na opskrbninu nije a priori zapreka da bi netko ostvario pravo na mirovinu (i isplatu iste), već obrnuto, tek ostvarena mirovina viša od gore navedenog cenzusa predstavlja apsolutnu zapreku za opskrbninu.

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HZMO priikom kompletiranja mirov. spisa kontaktira ured za branitelje i traži podatak o eventualnom korištenju opskrbnine( ako se radi o nezaposlenom branitelju). Sukladno dobivenom odgovoru donosi rješenje o početku isplate, vezano za prestanak prava na opskrbninu, i ja sam mišljenja da opskrbnina ne može biti od utjecaja na početak mirovinskih primanja,te mi preostaje samo uložiti žalbu na mirovinsko rješenje. To znači da je pred menom dug i iscrpljujući put borbe za svoje pravo, ali što se može, borba s vjetrenjačama je teška .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opskrbnina priznata od 01.01.-31.12.07. Ako sam do sada preživio 10 mj. bez nje ,mogao bi i dalje. Tvoj slučaj je još gori, neshvatljivo je da ako netko podnosi zahtjev za opskrbninu da se isti rješava tako dugo, a u tvom slučaju više od godinu dana. Zar nitko nije svjestan da je to socijalno primanje i da ljudi stvarno nemaju od čega živjeti, ako se odlučuju za opskrbninu. Stvarno tragično.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve piše u Zakonu:

 

Članak 88.

(1) Osobe iz članka 87. ovoga Zakona pravo na opskrbninu mogu ostvariti pod uvjetom:

1. .... ,

2. ... ,

3. da nisu korisnici mirovine ili mirovine sa zaštitnim dodatkom veće od osnovice za određivanje opskrbnine (to iznosi 1.097,58 kn),

4. ... ,

5. da oni i članovi njihove obitelji u kućanstvu nemaju ukupno druge redovite novčane prihode mjesečno po članu kućanstva veće od 30% od utvrđene proračunske osnovice u Republici Hrvatskoj (ne znam sigurno, ali mislim da to iznosi aprox. 997 kn).

 

Dalje, ukoliko ne prijavite da ste ostvarili mirovinu pa vam opskrbnina i dalje bude stizala, iako na nju nemate pravo od dana priznavanja prava na mirovinu (jer je iznos mirovine viši od 1.097,58 kn), Zakon propisuje slijedeće:

 

NAKNADA ŠTETE

Članak 144.

(1) Osoba koja je ostvarila pravo ili su joj isplaćena novčana primanja po ovom Zakonu na koja nije imala pravo, dužna je nadoknaditi štetu za ostvareno nepripadajuće pravo, odnosno vratiti primljene iznose:

1. ako je na osnovi netočnih podataka za koje je znala ili morala znati da su netočni ili je na drugi protupravni način ostvarila neko pravo ili primanje po ovom Zakonu koje joj ne pripada ili je ostvarila u većem opsegu nego što joj pripada,

2. ako je ostvarila neko pravo ili primanje zbog toga što nije prijavila nastale promjene koje utječu na gubitak ili opseg nekog prava, a znala je ili morala znati za te promjene,

3. ako je primala novčane isplate u iznosu većem od onog koji joj je određen rješenjem nadležnog tijela uprave.

(2) Potraživanje iz stavka 1. ovoga Zakona zastarijeva kad protekne rok određen zakonom kojim se uređuje zastara potraživanja za tu vrstu prava, odnosno potraživanja. Taj rok počinje teći od dana kada je u upravnom postupku postalo konačno rješenje kojim je utvrđeno da priznato pravo, odnosno isplaćivano primanje ne pripada ili pripada u manjem iznosu (stavak 1. točka 1. i 2.), odnosno od dana kada je izvršena posljednja nepravilna isplata (stavak 1. točka 3.).

(3) Osoba iz stavka 1. ovoga članka dužna je nadoknaditi štetu za ostvareno nepripadajuće pravo i vratiti nepravilno isplaće¬na novčana primanja u iznosu primljenog najviše za posljednje tri godine računajući od posljednje isplate na koju nije imala pravo. Ako to ne učini u roku što ga odredi nadležno uprav¬no tijelo, naknada štete, odnosno povrat nepravilno primljenih iznosa ostvarit će se tužbom pri nadležnom sudu.

(4) Obveza naknade štete za nepripadajuće pravo, odnosno povrat nepravilno isplaćenih iznosa primanja postoji neovisno o tome je li rješenje na temelju kojega je priznato pravo, odnosno na temelju kojeg je isplaćen novčani iznos, poništeno ili izmijenjeno.

 

Budući da primanje opskrbnine ili bilo koje druge socijalne pomoći ne utječe na priznavanje prava na mirovinu i isplatu iste, već obrnuto (ostvarivanje prava na mirovinu, višu od zakonima propisanih cenzusa, uzrokuje prestanak prava na stalnu mjesečnu socijalnu pomoć), dužni ste prijaviti svaku promjenu u prihodima (pa time i ostvarenu mirovinu) tijelu koje odobrava i isplaćuje stalnu mjesečnu soc. pomoć (opskrbninu ili neku drugu pomoć npr. kod CzSS).

Ukoliko to u slučaju opskrbnine ne napravite, po članku 144. ZOPHBDR dužni ste nadoknaditi štetu za ostvareno nepripadajuće pravo, odnosno vratiti primljene iznose.

 

ginko je napisao:

HZMO priikom kompletiranja mirov. spisa kontaktira ured za branitelje i traži podatak o eventualnom korištenju opskrbnine( ako se radi o nezaposlenom branitelju). Sukladno dobivenom odgovoru donosi rješenje o početku isplate, vezano za prestanak prava na opskrbninu, i ja sam mišljenja da opskrbnina ne može biti od utjecaja na početak mirovinskih primanja,te mi preostaje samo uložiti žalbu na mirovinsko rješenje. To znači da je pred menom dug i iscrpljujući put borbe za svoje pravo, ali što se može, borba s vjetrenjačama je teška .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav vuče, kod mene je jedini problem u tome da su rješenja stigla istovremeno. Prijavio rješenje o mirovini, mada su ga oni u uredu već dobili (kad i ja ), međutim tvrde da mi opskrbnina pripada sve do konca 10. mjeseca, kada je došlo rješenje o mirovini, a mirovinsko određuje isplatu sa 1.11., dakle tvrde da mi ne pripada mirovina od dana invalidnosti već od dana kada prestane pravo na opskrbninu, dakle 31.10. E sad sam u dilemi , da li uopće primiti zaostatke te opskrbnine od 01.01. da 31.10 ( jer će oni doći sad u 11 mj. ) ili to vratiti, a sa mirovinskim ići u spor. U uredu za branitelje tvrde da po njima nije došlo do preužitka, te ne žele ni čut da mi opskrbninu isplate do 5 mjeseca, već tvrde da mi opskrbnina pripada do izdavanja rješenja o mirovini, a i mirovina od dana nastanka invalidnosti, Da li je to tako baš, nisam siguran, ali ne bi htjeo biti oštećen, što ću po mirovinskom svakako biti. Što misliš ti ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ginko je napisao:

... kod mene je jedini problem u tome da su rješenja stigla istovremeno. Prijavio rješenje o mirovini, mada su ga oni u uredu već dobili (kad i ja ), međutim tvrde da mi opskrbnina pripada sve do konca 10. mjeseca, kada je došlo rješenje o mirovini, a mirovinsko određuje isplatu sa 1.11., dakle tvrde da mi ne pripada mirovina od dana invalidnosti već od dana kada prestane pravo na opskrbninu, dakle 31.10. (...) te ne žele ni čut da mi opskrbninu isplate do 5 mjeseca, već tvrde da mi opskrbnina pripada do izdavanja rješenja o mirovini, a i mirovina od dana nastanka invalidnosti, Da li je to tako baš, nisam siguran, ali ne bi htjeo biti oštećen, što ću po mirovinskom svakako biti. Što misliš ti ?

E sada, i meni se ovdje teško snaći jer spominjete nekoliko datuma od kada je priznata mirovina (prvi post: "... mirovina priznata od 5 mjes. 07..."; zadnji post: "... međutim tvrde da mi opskrbnina pripada sve do konca 10. mjeseca, kada je došlo rješenje o mirovini, a mirovinsko određuje isplatu sa 1.11., dakle tvrde da mi ne pripada mirovina od dana invalidnosti već od dana kada prestane pravo na opskrbninu ...".

U vezi promjena u visini prihoda Zakon određuje slijedeće:

"Promjene u iznosu prihoda i broju članova kućanstva, o kojima ovisi pravo na opskrbninu i iznos opskrbnine, utječu na opskrbninu tako da se promjene koje uvjetuju gubitak ili smanjenje opskrbnine uzimaju u obzir od prvog dana sljedećeg mjeseca poslije nastanka, a promjene koje uvjetuju stjecanje ili povećanje opskrbnine uzimaju se u obzir od prvog dana sljedećeg mjeseca nakon podnošenja odgovarajućeg zahtjeva."

Prema ovoj odredbi pravo na opskrbninu bi vam pripadalo do konca mjeseca u kojem pada dan od kada vam se priznaje i isplaćuje mirovina (u izreci rješenja trebalo bi pisati: " ... pripada pravo na mirovinu počevši od DD.MM.YY godine u iznosu od xxxx kn.").

Međutim, kako članak 88. st. 3. Zakona (vidi moj prethodni post) određuje da je mirovina viša od 1.097,58 kn apsolutna zapreka za priznavanje prava na opskrbninu, tako se u praksi (barem do sada) utvrđivalo da opskrbnina pripada do dana kada vam se priznala mirovina i od kada počinje isplata mirovine (ako vam u rješenju piše npr.: priznaje se pravo na mirovinu počevši od 01.11.07. godine, onda pravo na opskrbninu prestaje 31.10.07. godine). Ovaj način određivanja sam vam pokušao objasniti u prethodnim postovima i ja smatram da je jedini pravilan. Suština je u tome da vam istovremeno ne može ići isplata opskrbnine i mirovine (naravno, više od 1.097,58 kn).

Datum zaprimanja rješenja o mirovini nikada nije bio bitan kod određivanja prestanka prava na opskrbninu. Međutim, pošto svaki Ured radi na neki svoj način, moguće je da su počeli i tako tumačiti Zakon.

Osim već navedenog, i dalje tvrdim da HZMO nema nikakve nadležnosti u pogledu vašeg prava na opskrbninu već je za to nadležan samo i isključivo Ured državne uprave koji vam je to pravo i priznao. Ako ste dobili kakve preužitke opskrbnine (nakon dana od kojeg vam je priznato pravo na mirovinu i od kojeg dana će vam ista biti isplaćena), upravo će taj Ured tražiti od vas vraćanje preužitaka, a ne HZMO.

Nadam se da je sada jasnije. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa i je kompicirano, ali je točno onako kako sam napisao. Opsk. priznata od 01.01.-31.12. 07. Rješenje došlo u 10-om mjesecu, dakle do sada nisam primio ni jednu opskrbninu. Rješenje za mirov. došlo isto u 10-om, a priznato sa danom obustave opskrbnine. Odlazim u ured za branitelje i tražim da mi se pravo na opskrbninu obustavi sa 01.05. dakle sa nastankom invalidnosti, a da od toga dana primam mirovinu. Međutim ne žele ni čut, tvrde da mene opskrbnina pripada sve do 10-og mj. kada sam p r i m i o rješenje za mirovinu.

Mirovinsko neda zaostatke jer tvrdi da se za isto razdoblje ne mogu primati mirovinu i opskrbninu. Dakle mirovinu će mi uspostavit tek od 1.11.. Stvarno sam već sluđen od slinih" prava" koja mi daju. Zato i pitam dali da vratim opskrbninu kad dođe, a doći će za razdoblje od 01.01-31.10. sada u ovom mjesecu, ili da vjerujem uredu za branitelje, uzmem opskrbninu jer po njima neću biti u preužitku prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još nešto, što nisam rekao do sada. Odmah po primitku rješ. o mirovini podnio sam pismeni podnesak da mi se obustavi opskrbnina sa danom nastanka invalidnostipodni, ali su me obavjestili da to neće usvojiti, jer me opskrbnina pripada do dana kada je pisano rješenje o mirovini. ovih dana očekujem rješenje ili zaključak o odbijanju zahtjeva za obustavu opskrbnine.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav.mogu se nadovezati na moj slucaj.zahtjev predan za 06.god.,potvrde iz porezne,potvrda iz mirov.da nisam korisnik mirovine isto za 06.god.ponavljam,pravo na opsk. priznato do 31.12.06.tako pise u obrazlozenju a,isplata se priznaje od 01.01.07 do 31.12.07.dobio akontaciju mirovine,rjesenje jos cekam.na miro.vjest.bio 02.03.07.da li cu ja imati problema.pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ginko je napisao:

... Rješenje za mirov. došlo isto u 10-om, a priznato sa danom obustave opskrbnine. (...) Mirovinsko neda zaostatke jer tvrdi da se za isto razdoblje ne mogu primati mirovinu i opskrbninu. Dakle mirovinu će mi uspostavit tek od 1.11..

1. Da li vam u izreci rješenja o mirovini piše "pravo na mirovinu će se priznati danom obustave opskrbnine"?

Ako piše, molim vas napišite na koji članak Zakona (i kojeg Zakona) se HZMO poziva u obrazloženju toga rješenja, a vezano za početak isplate.

2. Ili možda piše da vam pravo na mirovinu pripada od dana nastanka invalidnosti (ako sam dobro zapamtio, to je bilo 18.04.07.) - kako ste naveli u prijašnjem postu?

Ukoliko tako stoji u izreci rješenja (18.04.07), HZMO nema pravne osnove da vam obustavlja isplatu mirovine poradi opskrbnine. Mirovina se treba isplaćivati od datuma koji je naveden u izreci mirovinskog rješenja, a o ev. preužicima treba odlučivati Ured državne uprave koji vam je priznao pravo na opskrbninu, a ne HZMO.

Još ste naveli:

"Odlazim u ured za branitelje i tražim da mi se pravo na opskrbninu obustavi sa 01.05. dakle sa nastankom invalidnosti, a da od toga dana primam mirovinu. Međutim ne žele ni čut, tvrde da mene opskrbnina pripada sve do 10-og mj. kada sam p r i m i o rješenje za mirovinu. "

Ako Ured tako tumači odredbe Zakona, koje sam naveo u prethodnom postu, to bolje po vas, iako ja i dalje mislim da to nije dobro tumačenje, jer, ponavljam, ZOPHBDR ne dopušta istovremeno primanje mirovine (veće od 1.097,58 kn) i opskrbnine pa bi, po meni, pravo na opskrbninu trebalo prestati 17.04.07.

Na kraju, da se ne bi ovako dopisivali i drugima oduzimali vrijeme, najbolje je da pokušate kontaktirati pravnu službu MOBMS-a, Odjel za pravnu pomoć (ako netko ima telefon neka ga objavi), i postavit im jednostavno pitanje: kada prestaje opskrbnina, da li danom dostave rješenja o mirovini ili od dana kada je mirovina priznata (nastala invalidnost).

Ponavljam, ako su i u MOBMS-u zauzeli stav da se računa datum dostave rješenja o mirovini, a ne početak prava na mirovinu, to bolje po vas, bez obzira što ja o tome mislio. Međutim, jedno je sigurno, s tim datumom (mislim na prestanak prava na opskrbninu) HZMO nema nikakve veze.

Sretno.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija