Jump to content

van bracna zajednica


cupo9

Preporučene objave

zanima me tocan pojam vanbracne zajednice bio sam u vezi 10 godina sve sto imam je iz moje place veza je otisla k vragu bivsa sada zahtjeva pola od svega iako nije non stop zivjela samnom da pojasnim radim na terenu , i to vrijeme je zivjela kod svojih roditelja kakva ima prava ona a kakva ja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U važećem Obiteljskom zakonu izvanbračna zajednica je definirana Čl.3.

Članak 3.

Odredbe ovoga Zakona o učincima izvanbračne zajednice primjenjuju se na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenog muškarca koji ne žive u drugoj izvanbračnoj zajednici, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko

 

Čl.258 istog zakona definira imovinske odnose izvanbračnih drugova

Članak 258.

Izvanbračna zajednica žene i muškarca koja ispunjava pretpostavke iz članka 3. ovoga Zakona stvara imovinskopravne učinke na koje se na odgovarajući način primjenjuju odredbe ovoga Zakona o imovinskim odnosima bračnih drugova.

 

U sudskom postupku treba najprije utvrditi da je izvanbračna zajednica postojala,duljinu trajanja izvanbračne zajednice i vrijeme njenog prestanka.

Nakon toga se kao što je istaknuto u čl.258 Obiteljskog zakona na izvanbračnu zajednicu primjenjuju iste odredbe Obiteljskog zakona kao i na imovinske odnose u bračnoj zajednici

I. IMOVINSKI ODNOSI BRAČNIH DRUGOVA

Članak 247.

Bračni drugovi mogu imati bračnu stečevinu i vlastitu imovinu.

1. Bračna stečevina i vlastita imovina

Članak 248.

Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.

Članak 249.

(1) Bračni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici u bračnoj stečevini, ako nisu drukčije ugovorili.

(2) Nevjesta i ženik, odnosno bračni drugovi mogu bračnim ugovorom drukčije urediti svoje odnose glede bračne stečevine.

Članak 250.

Na bračnu stečevinu primjenjuju se odredbe stvarnog i obveznog prava, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

Članak 251.

Za poslove redovite uprave smatra se da je drugi bračni drug dao svoj pristanak ako se ne dokaže suprotno. Nepostojanje pristanka ne utječe na prava i obveze poštene treće osobe.

Članak 252.

Dobitak od igara na sreću bračna je stečevina.

Članak 253.

(1) Imovina koju bračni drug ima u trenutku sklapanja braka, ostaje njegova vlastita imovina.

(2) Vlastita imovina je i imovina koju je bračni drug stekao tijekom bračne zajednice na pravnom temelju različitom od navedenoga u članku 248. ovoga Zakona (nasljeđivanje, darovanje i sl.).

Članak 254.

(1) Autorsko djelo je vlastita imovina onoga bračnog druga koji ga je stvorio.

(2) Imovinska korist od autorskog prava i autorskom pravu srodnih prava ostvarena tijekom bračne zajednice bračna je stečevina.

 

To što ste vi provodili određeno vrijeme na terenu,a vaša izvanbračna partnerica za to vrijeme boravila kod svojih roditelja ne smatra se prekidom izvanbračne zajednice.Radi se samo o specifičnim životnim okolnostima..

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je moja odvjetnica rekla ovak: pa ko vam je kriv kaj niste napravili ugovor prije nego ste počeli živjet zajedno!

I dobro mi je i rekla, sad plaćam svoju grešku.Srećom, okončan je postupak u moju korist (nakon ravno 2 godine; svakog mjeseca bilo je ročište !) Želim vam puno sreće, dobrog odvjetnika i živce na hoziće !

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija