Jump to content

čl. 127., čl. 213.


aljourgensen

Preporučene objave

Štovani!

Kada nastupa apsolutna zastara kaznenog djela po čl. 127. st.2 u sv. st.1, a kada ono po čl.213. st.2 u sv.st.1?

Došlo je do prekvalifikacije optužnog prijedloga sa prvog na drugi član kaznenog zakona. Ja sam oštećena stranka i ako ne budem zadovoljan presudom, da li mogu podnijeti građansku tužbu, ako nije već prekasno za nju?

Puno hvala pravnim savjetnicima koji rade pro bono!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za čl. 127.st.2. je apsolutna zastara 10 godina od počinjenja, a za čl. 213.st.2. je apsolutna zastara 6 godina.

 

Relatinve zastare (na koje ne treba računati previše) su upola manje od onih koje sam posmenuo.

 

Isticanjem odštetnog zahtjeva u kaznenom postupku prekida sve zastare i ako slučajno izgubite imate pravo polje kaznenog postupka nastaviti/započeti građansku parnicu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Štovani!

Molio bih Vas da me ispravite ako griješim.

Relativna zastara kaznenog djela po čl. 213. st.2. u sv. st.1. je 3 godine nakon počinjenja, a bez obzira što u tom roku nisam, uz onu državnog odvjetništva, pokrenuo građansku tužbu bitno je da je pokrenem prije isteka apsolutne zastare, tj. nakon okončanja procesa kog je drž. odvjetništvo pokrenulo po službenoj dužnosti.

U slučaju gubitka procesa, okrivljenik, ruku na srce, i nema nekakvu imovinu osim jednog 20 godina starog automobila i 4 metra dugog čamca, a uz to je ii nezaposlen je. Da li on mora platiti troškove suda ili će to sud iz svojih proračunskih sredstava?

Hvala!!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što rekoh dok god traje kazneni postupak nema vam zastare.

Glede oslobađanja troškova okrivljenika, to sud čini ukoliko utvrdi da je orkivljenik lošeg imovnog stanja da ne bi mogao platiti troškove,a da pri tom ne ugrozi izdržavanje sebe ili osoba koje uzdržaje po zakonu.

U takvim slučajevima troškovi padaju na teret suda

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija