Jump to content

Prevodjenje naknada


signum88

Preporučene objave

Dnas stiglo - naknada prevedena u mirovinu

i unatoč uvjeravanju da cu nagrabusiti nije se obistinilo !!!!

 

Naime na naknadi sam od 1998 s iznosom 30% vojni 70% civilni i iznos naknade cca 5800 kn

 

a prema izračunu vojna + civilna mirovina 3300 ali prema odredbi zakona cl. 158 !!! odredjuje se povoljniji iznos s danom 1.1.2005 tako da s raznim povećanjima stiglo Rješenje na cca 6600 !!!

 

Dakle članak 158 je za nas koji smo na naknadi i koje je Pančić ostavio u 11/2001 "na miru" tj. na naknadi i nije prevo na mirovinu jer nije bila povoljnija

 

A u medjuvremnu obavio ponovo pregled na HZMO i dobio 100% iz rata sto je i dr. T potvrdio jer sam imao samo ranjavanje i nikakve druge bolesti u svezi i van rata

 

i sad čekam drugo Rješenje od 1.7.2007 100% u svezi rata, čin natporučnik i nemam dragovoljački (fali mi 4 dana :-() iz 91 i to iznosi cca 6000 kn

 

ali opet po zaštiti dobiti ću vjerovatno novo Rješenje na 100% s ovim iznosom koji je prešao s naknade...

 

Tako da ipak nije s konja na magarca ili ježa !!!!

Osim što sam u zadnjih deset mjeseci totalno posijedio :-)

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zozef je napisao:

Taj članak su ovih nekoliko godina svakako tumačili ,dokaz tome je mnogo sjedih glava,ali ga na kraju ipak ubaciše pod povoljnije .Hvala Bogu.

 

Taj članak nema utjecaja na prevođenje slučajeva koji su okončani pravomoćnim rješenjem (takav je, pretpostavljam, i onaj o kojem se pisalo) već samo govori o rokovima i predmetima koji nisu okončani pravomoćnim rješenje.(

Članak 158.

(1) Prevođenje priznatih prava iz članka 152. do 155. ovoga Zakona izvršit će Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

(2) Postupci započeti prema propisima koji su važili do stupanja na snagu ovoga Zakona, a nisu okončani pravomoćnim rješenjem okončat će se po odredbama ovoga Zakona ako je to hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata povoljnije.)

 

Tu su zanimljiviji čl. 153 i čl. 154 (

Članak 153.

Stupanjem na snagu ovoga Zakona izvršit će se prevođenje svih prava na naknadu plaće zbog nezaposlenosti hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, koji na temelju preostale radne sposobnosti primaju naknadu plaće zbog nezaposlenosti do zaposlenja na radnom mjestu koje odgovara njihovoj preostaloj radnoj sposobnosti na teret Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, a prevest će se na invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti prema odredbama ovoga Zakona.

 

Članak 154.

Stupanjem na snagu ovoga Zakona izvršit će se prevođenje svih prava na naknadu plaće hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata u iznosu razlike plaće između plaće koju prima kao zaposlenik i plaće koju bi primao kao pripadnik djelatnog sastava Oružanih snaga Republike Hrvatske, a koji su zaposleni na temelju preostale radne sposobnosti, na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad prema odredbama ovoga Zakona.)

 

jer tu nema govora o: ako je povoljnije, tako da je upitno postupanje HZMO u ovom predmetu, a pogotovo ako se pokaže da je bilo i ovako i onako (kako u kojem predmetu ili skupini predmeta). No, pričekajmo praksu i prve žalbe ili eventualne tužbe radi različitog postupanja ili čak nezakonitog postupanja.

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo napokon došla prva uplata cca 3250kn mirovina!!!

zanči 50-50 uzrok 20% trajno psihičko oboljenje,dragovoljac čin vojnik.Sad znam da sam preveden nakon točno 14godina povuci -potegni naime od 93 imam invalidnost trajno od 97 od 99g na naknadi plaće kod HZMO.Znači ipak se uzeo datum 01/01/2005 i povećanja su išla samo za onoliko kolioko ide AVM pa je to to nema dileme,nema nikakvih dodataka itd.Sve u svemu jaaako ZADOVOLJAN.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kratki je napisao:

dali su kod prevođenja raćunali 30-70 ili su ti raćunali 100% u svezi rata,zanima me jer i sam ćekam prevođenje i lagano sam kao i ti posijedio :-?

U prevođenju se ne dira u prije utvrđeni omjer uzroka invalidnosti (u slučaju signum88: 30% - 70%).

Zato je signum88 u topicu i naveo da sada čeka novo rješenje u postupku pokrenutom zbog pogoršanja (u kojem je utvrđeno da je nesposobnost 100% uzrokovana sudjelovanjem u DR).

@signum88:

Što se tiče tvrdnje da se naknada prevodi na način koji je povoljniji za stranku, mogu se samo složiti sa Durom da za to nema zakonske osnove.

Dobro pročitajte izreku & obrazloženje toga rješenja, moguće je da niste dobro pročitali ili da je riječ o (ne maloj) grešci referenta u HZMO-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grgur je napisao:

pitanje:HVO 14.9.91. do 06.96 ranjen u svibnju 95. RVI HVO 70%,hrvatski državljanin,rođen 1972 g imam li ikakva prava i ako imam otkud početi?Hvala.

Vidi o tome:

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=19492&forum=33

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=18376&forum=33

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hb XY korisniku prav na naknadu palće priznate na temelju invalidnosti 50% rat i 50% izvan toga počevši od01/01/05 prevodi se to pravo na opću invalidsku mirovinu u svoti od 2982,57kn mjesečno

od 01/07/05 iznosi 3048,08

01/07/6 iznosi 3096,58

01/07/06-------3197,36

01/01/07-------3238,94

01/07/07----3323,34kn

 

prevedena mirovina isplaćivat će se od 01/04/07.razlika mirovine koja pripada za razdoblje od 01/01/05 do 31/03/07,uz obračun ranije iplaćenih naknada plaće za navedeni period,bit će isplaćivana naknadno kad se osiguraju sredstva u državnom proračunu RH.Korisniku sa 31/12/05 prestaje pravo na naknadu plaće za vrijeme nezaposlenosti.Ovim rješenjem pobija se prethodno rješenje područne službe u Puli od 28/05/99g.Ovu mirovinu isplaćivat će HZMO iz sredstava osiguranih u državnom proračunu RH mjesečno unatrag.

Obrazloženje

Postupak za prevođenje prava na nankadu plaće temeljem prostale sposobnosti za rad na invalidsku mirovinu zbog OPĆE nesposobnosti za rad pokrenut je po službenoj dužnosti,po čl. 153 ZOPHBDR.

U prevedenom postupku utvrđeno je da

je imenovanom priznato pravo na naknadu plaće rješenjem od 30/09/98 počevši od 16/10/97

 

da je do zaposlenja na drugom radnom mjestu priznato počevši od 16/04/99 pravo na naknadu plaće

da je invalidnost nastala djelom 50 rat i 50% izvan toga

da se prema čl.153 ZOPHBDR ranije priznato pravo prevodi na odredbe ovog zakona

da je naknada plaćeodređena prema plaći čina-ustrojbenog mjesta VOJNIK

da iam status HRVI na dan 01/01/2005

da je dragovoljac DR

Osnovica z a određivanje VB u postupku prevođenja za dio invalidnosti uzrok rat iznosi 68135 članak 157 ZOPHBDR i odlukama o osnovicama za utvrđivanje VB u prevođenju prema osobnom činu i ustrojbenom mjestu za 2004g NN62/05

Od navedene osnovice utvrđuje se VB u postupku prevođenja tako da se osnovica 68135 podijeli sa prosječnom BRUTTO plaćom svih zaposlenih u RH za 2004g koja iznosi 71820,00 te iznosi 0,9487

 

Prema članku 17 ZOPHBRDR polazni faktor iznosi 1,85

 

osobni bodovi za određivanje inv. mirovine zbog opće nesposobnosti za rad za dio invalidnosti kao posljedicu rata prema čl.18ZOPHBDR iznosi 0,9487*1,85*40g staža=70,2038

ovako dobiveni OB uvećava se za 45% pa iznosi 101,7955

Svota invalidske mirovine na temelju čl.15ZOPHBDR izračunava se tako da se osobni bod 101,7995* sa 1,0 mirovinski faktor za opću i AVM 47,35 te na dan 01/01/05 iznosi 4820,02kn mjesečno

S obzirom da je uzrok rat 50% dio invalidske mirovine iznosi 2410,01kn

 

Ovaj dio oko ZOMO odnosno civlnog djela je nebitan ukratko sve vaše plaćwe djele se sa prosječnom radi PVB meni zađe cca 0,6064 što u konačnici mi dajeza 40g 1145,11kn i pola od toga je572,56kn pa

to pribrojimo onom vojnom djelu 2410,01 i dobijemo mirovinu.

 

Znači za period od 01/01/05-31/10/07 dužni su isplatit cca 45000kn razlike mirovine naravno kad budu imali love!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija