Jump to content

povećanje alimentacije


anonimno

Preporučene objave

kako utvrditi imovinsko stanje odnosno visinu plaće bivšeg supruga. trenutačno živi i radi s nevjenčanom suprugom u švedskoj. radi povećanja alimentacije(sadašnji iznos je 700 kuna), na sudu se pojavio s kopijom neakvog papirića u kojem piše da mjesečno primi oko 10,000 kuna netto. vjerujem, da je to puno više...

hvala svima unaprijed na odgovoru :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dali ste premalo podataka. da li radi stalno u švedskoj ili mozda na crno? ima li švedsko državljanstvo ili nema? da li mu je poziv na sudjenje poslan u švedsku ili na neku adresu u hrvatskoj? dali ste zaposleni? koliko imate s tim covjekom djece, koliko su stari? kolika su vaša primanja...jako bitno je čimbenika u igri...napišite malo više podataka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako mi date vise pouzdanih informacija sigurna sam da vam mogu pomoci. Izuzetno je bitno kakav je to papiric pokazao. Sretni ste sto on zivi u Evropi ili Aziji jer da on kojim slucajem zivi u Australiji ili Africi ne bi mogli nista napraviti. ;-)

je napisao:

kako utvrditi imovinsko stanje odnosno visinu plaće bivšeg supruga. trenutačno živi i radi s nevjenčanom suprugom u švedskoj. radi povećanja alimentacije(sadašnji iznos je 700 kuna), na sudu se pojavio s kopijom neakvog papirića u kojem piše da mjesečno primi oko 10,000 kuna netto. vjerujem, da je to puno više...

hvala svima unaprijed na odgovoru :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala što ste mi odgovorili!

više od 4 godine živi i radi u švedskoj. najprije na crno(sam mi je priznao), a sada živi sa švedskom državljankom. prema nekim inf. u zemljama eu nama stalnog zaposlenja, već se ugovori obnavljaju. ne znam točno njegov status, sucu je rekao da ugovor o radu traje do kraja kolovoza. vjerujem da će ga onda i obnoviti jer tamo gdje je sada, bio je od početka boravka u švedskoj. imamo sina od 5,5 godina. radim, ali mi je plaća 2.500 kuna. prijavljen je na adresi u hrvatskoj, gdje mu žive roditelji. njegov "dokaz" o visini primanja nije ovjeren kod službenog prevoditelja, niti ima pečat ili nešto slično. sudac je to uvažio kao dokaz..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Štovana,

ovlašteni prevoditelj ne može ovjeriti potvrdu o visini primanja nego samo potvrditi da li je prijevod na hrvatski ili švedski mjerodavan.

Ukazao bih Vam na činjenicu da sud na prvom mjestu procjenjuje potrebe djeteta i na osnovu toga se određuje iznos uzdržavanja. Smatram da ne trebate biti previše sumnjičavi, jer mi se čini da je prijava primanja od 10 000 kn vrlo korektan potez...jer, osoba je mogla prijaviti i manje primanja, a tesko biste to mogli dokazati. Nisam sasvim niti razumio svrhu pitanja, ako je sudac već uvažio dokaz koji je bivši suprug predočio. Koliko je uopće sudac dodijelio uzdržavanje, pa niste zadovoljni ili nešto treće?

Ukratko, koliko biste vi htjeli uzdržavanje za dijete?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u vrijeme kada smo se razvodili oboje smo bili nezaposleni. tada je czsc plaćao 1400,00kn za djecu u udomiteljskoj obitelji, pa je sud odredio da je realno da pola tog iznosa plaća i otac za djelomično uzdržavanje. okolnosti su se promijenile, a naravno i potrebe.iznos od 700 kuna pokriva troškove vrtića i glazbenog vrtića. tražim povećanje na 1.300,00kn, a bivši suprug kaže da može plaćati samo eventualno 100 kuna više, dakle 800,00 kn. u početku je čak tražio da se početni iznos smanji na 500,00kn budući da sam dobila posao na neodređeno.(plaća mi je 2.500,00 netto+165,00dječji d.) glavna rasprava je održana, ali presuda nije donesena. zapravo, može li sud bez obzira na moj zahtjev odobriti visinu alimentacije prema nekom postotku plaće...i po ovome ispada da je on mogao reći i da ne radi tamo,već da ga netko treći uzdržava i ništa se tu ne bi moglo? u svakom slučaju, hvala vam na trudu i odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoje situacije u kojima se strane dogovore i tada se definira fiksni iznos - dogovoreni. Uobičajeno je da se odredi neki postotak. Pri tome vam moram napomenuti da postoji i gornji limit - a on se odredjuje prema potrebama djeteta. To znači da ne mozete očekivati da ćete dobiti 'para ko blata', jer je svrha uzdržavanja zadovoljiti potrebe djeteta. Pri tome se procijenjene potrebe dijele i na oca i majku, a kako dijete zivi s vama, ocu ce se odrediti veci iznos. Na zalost, moram konstatirati da ima i majki sa nerealnim očekivanjima. Doslovni prijevod alimentacije je prehrana. To znači da sud ne mora uzeti u obzir nebulozne zahtjeve majke, ako postoje. Zadnje što ste rekli - da je mogao reći da ne radi je istina i teško biste dobili ikakvo povećanje. Iz tog razloga mi se čini da se možete dogovoriti sa bivšim suprugom i zaradi dobrobiti djeteta probajte se dogovoriti. Dogovorom ćete dobiti više za dijete od onoga što ćete eventualno dobiti sudski...i što je najvažnije, neće vam se desiti da se zbog novca zahladni odnos djeteta i oca. Zadnje što sam Vam napisao je napisano vrlo iskreno i dobronamjerno. A Vi postupite onako kako mislite da je najbolje. Možda je o tome trebalo razmiliti i prije tužbe. Mislim da je sada gotovo. Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Alimentacija = prehrana !!!!???

 

Da to bi bio doslovni prijevod, ali dobro se zna na sto se to odnosi. Po tome bi , znaci, dijetetu bilo dovoljno dati jesti i gotovo. Znaci dijete ne treba obuci, oprati, ne treba se socijalno druziti.

Nezamislivo !!!!!!!!!!!!!!!! Pa, iskreno receno, bolje zivi pas od moje priateljice nego dijete koje, na zalost, ovisi o alimentaciji koja podmiruje samo troskove prehrane. Ne mogu uopce zamisliti da netko moze pomisliti na doslovni prijevod te rijeci i slijepo ga se drzati kao pijan plota.

 

Zalosno je da se u vecini slucajeva odnosi izmedju roditelja i djeteta poremete, "zahlade". A zasto ????

Da li se otac ljuti na dijete zato sto mora placati uzdrzavanje za to dijete ?????? Kako jedna normalna osoba moze kriviti dijete zato sto mu placa uzdzavanje???? Da li se radi o zreloj osobi tada, jer dijete je ionako nezrelo ??? Dijete ne bi trebalo osjecati zategnuti odnos svijih roditelja.

Jedino na cega se mogu roditelji ljutiti je sudska odluka, a to njihovo natezanje ne bi trebalo biti prepreka u odnosu djeteta s oba roditelja.

Ako se odnosi oca i djeteta zahlade zato sto je ocu povecano uzdrzavanje, onda se treba zamisliti sto je tom ocu vazno : novac ili dijete ?????

 

Bolje je upotrijebiti rijec uzdrzavanje.

 

Pozdrav !

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opet pitanja...koja nisu traženje pravnog savjeta..nego zadiranje u muško-ženske odnose i preispitivanje odredbi Obiteljskog zakona kao i njegove provedbe....

 

Logika postavljenih pitanja je potpuno pogrešna jer diskriminira muški spol sumnjajući u njegove "očinske osjećaje"....i samim tim polovicu čovječanstva (večinu te polovice ) proglašava nezrelim...ili banalnije "samo" škrtim.

 

Uzrok bračnih i postbračnih sukoba su neriješeni konflikti, najčešće uzrokovani poremećajima osobnosti, ili usvojenim patološkim obrambenim mehanizmima i postupcima tipičnim za poremećaje osobnosti...(por.osob...ne kao poremećaj ponašanja i komunikacije...nego temeljna psihijatrijska dijagnoza po "novoj" DSM -IV klasifikaciji duševnih bolesti i poremećaja)

 

Nažalost, ti neriješeni konflikti, podržani i osnaženi lošim rješenjima u Obiteljskom zakonu lome se često na djeci i njihovim potrebama....

 

Sapienti sat...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

naveo sam doslovni prijevod samo da naglasim da sud ne mora i nece uzeti u obzir NEBULOZNE zahtjeve roditelja sa kojim dijete zivi. Nitko ne porice osnovne potrebe, al dajte i sami priznajte da mnoge majke namjerno prikazuju i da dijete pohadja toliko sportova kao da ce postati olimpijski prvak, pa toliko svira instrument kao da je cudo od djeteta, pa da pohadja toliko stranih jezika kao da vec radi u ministarstvu vanjskih poslova. Ja govorim samo o normalnim a ne nenormalnih zahtjeva. Bilo bi bolje da pažljivije čitate a ne da tu isipate žuč u smjeru muško-ženskih odnosa, koje ja uopće nisam spomenuo. Stalno sam koristio termine roditelj koji živi sa djetetom i roditelj koji ne živi sa djetetom, upravo da bih izbjegao tu zamku u koju ste se sami upecali. I držite se pitanja ovog posta i ne idite preširoko...nema potrebe

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na početku je tražio da se čak smanji alimenacija na 500 kuna, jer sam se zaposlila, da bi poslije velikodušno ponudio 1000 sek, odnosno nešto manje od 800 kuna. da ne bi bilo zabune u svezi onih koji pomisle da samohrane majke potroše alimentaciju na sebe, ponudila sam da razliku sadašnjeg iznosa(700kn) od traženog odnosno 600 kn uplaćuje na račun djeteta, tj.oročene štednje. plaća kako kada, čekovima,w.unionom ili kada dođe u hrvatsku(retroaktivno).zbog g.odmora nije još donesena presuda, ali je, kako sam ranije napisala, rasprava održana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija