Jump to content

Mirovina/povratak na radno mjesto


pierre-senna

Preporučene objave

Postavio bih 2 pitanja. Prvo, da li kao 30% HRVI za stalno temeljem bolesti kralježnice i PTSP-a te ranjavanjem imam pravo na opću nesposobnost. Imam 44 godine, bio pripadnik specijalne policije 90/91. godine, dragovoljac domovinskog rata, kontinuirano liječenje itd. Pitam, pošto sam navodno dobio omjer 30/70 profesionalno po prvostupanjskoj presudi. Nadovezujući se na prvo pitanje, moje drugo pitanje glasi (pošto radim u javnoj ustanovi) kada prođem ta vještačenja i ako mi mirovina ne bude odgovarala, da li ja moram prihvatiti mirovinu (nakon žalbi itd.) ako mi mirovina ne bude odgovarala, tj. ako bude manja od moje plaće koju sam imao na radnom mjestu, odnosno mogu li odbiti mirovinu i vratiti se na svoje radno mjesto? Hvala unaprijed na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega profesionalna ili opća ne ovisi o tvom postotku to određuje komisija mirovinskog, možeš dobiti opću a da nemaš utvrđenu invalidnost, što se tiče profesionalne mirovine sa njom možeš raditi samo što se od mirovine odbija jedan dio ako se zaposliš ili vratiš na posao.

Invalidska mirovina je 0.8 a opća ti je 1.0 što znači da je profesionalna u principu manja za neki 20 % od iste mirovine za opću nesposobnost..

Nadam se da ti je sve jasno ako nešto nije slobodno pitaj

pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,koliko sam ja shvatio vas je lječnička komisija za produžavanje bolovanja poslala na vještačenje o radnoj sposobnosti zbog toga što ste duže od šest mjeseci na bolovanju na teret zdravstvenog osiguranja a vašem liječenju se ne nazire kraj.Kada ste i ako ste,što se isto tako ne vidi iz vašeg napisa, putem liječnice opće prakse podnjeli zahtjev za vještačenje nadležnoj ispostavi mirovinskog osiguranja odlazite prvo na vještačenje.Na vještačenju vas pregledava liječnik i govori vam što predlaže komisiji za vještačenje.Tog liječnika koji vas pregledava zanima samo vaše zdravstveno stanje i medicinska dokumentacija.Nezanimaju ih nikakva prijašnja rješenja i mišljenja.Oni donose svoj sud.Mora Vam reći dali će predložiti opću,profesionalnu invalidsku mirovinu ili će vas ako se vidi da ćete za mjesec,dva,tri, dana ozdraviti nakon bolovanja vratiti na posao.Kad uđete u postupak za ostvarivanje prava za invalidsku mirovinu morate se pomiriti sa njihovim nalazom.Naime ako vam iz nekih razloga utvrde da ste zbog svoje bolesti

ograničeni za neke poslove i da postoji preostala radna sposobnost, dobiti ćete invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad.Ona se obračunava po koeficijentu 0,8.U toj mirovini možete raditi ako vam poslodavac kod kojega sada radite može omogućiti radno mjesto prilagodjeno vašoj preostaloj radnoj sposobnosti.Tada uz redovnu plaću dobivate još 0,333%invalidske mirovine.Ako vam poslodavac nije u mogućnosti ponuditi radno mjesto prilagođeno Vašoj preostaloj radnoj sposobnosti.Onda po sili zakona odlazite u invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad.Zašto?Zato jer sa danom kada vam rješenje o inv.mirovini postane pravomoćno doktorica opće prakse vas mora skinuti sa bolovanja zato što ste od toga dana u mirovini a nemožete u isto vrijeme biti u radnom odnosu na bolovanju i u mirovini.Kada nakon vještačenja dobijete prvo rješenje imate žalbeni rok od 15 dana.Ako ste dobili invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad trebate otići u firmu kod svoga poslodavca da se dogovorite o svom daljnjem radu ili prekidu radnog odnosa.Pazite.Nema muljanja jer rješenje dobivaju,oni,vi,i doktorica opće prakse.Morate biti i oprezni.Poslodavci ne izlaze u susret ljudima koji su stalno na bolovanjima te će sada u tom rješenju nažalost isplivati sve vaše bolesti i mane pa će vam biti teže sa njima biti sklopiti dogovor o nastavku rada kod njih.Ako vas više neće savjetujem vam da pročitate zakon o radu članke 77,78 i 79.i one ostale ispod njih što se tiču otpremnina i to.Ako vas neće i dalje držati kao zaposlenika najbolje vam se žaliti na rješenje i tražiti opću nesposobnost jer kad vam prekinu radni odnos sa invalidskom mirovinu zbog prof.nesposobnosti za rad teško ćete ponovno naći posao.Prednost invalidske mirovine zbog prof.nesposobnosti za rad je i ta da pravomoćnost rješenja ne znači automatski prekid radnog odnosa kao što je to slučaj kod inv.mirovine zbog opće nesposobnosti za rad.Vi se možete žaliti na rješenje ali neznam na što?Nažalost dok ne prođe sav taj cirkus žalbe i sve ostalo neznate kolika će vam biti mirovina.Žalba se može uložiti i ako vam daju opću a vi želite profesionalnu tako da još možete raditi i dobivati 0,333%.Tu morate biti jako oprezni jer morate znati što vaš poslodavac misli o svemu tome.Tek pošto rješenje o mirovini postane pravomoćno oni se primaju obračuna mirovina.Kada rješenje postane pravomočno nemate više mogučnost žalbe.Rješenje o iznosu mirovine i od kada počinje teći dolazi vam zadnje tako da nemožete unaprijed odlučivati hoćete li biti bolesni ili nećete ili želite li mirovinu ili ne.Kada uđete u proces gotovo je.Moj vam je savjet ako još niste podnjeli zahtjev za mirovinu da ga ne podnosite ako želite i dalje raditi,jer kada vam stave ograničenje teško ćete zadržati posao ako niste svoj gazda.Ako krenete u postupak izborite si opću nesposobnost jer sa PTSP-om imate dobru mogućnost da je dobijete jer ako sa njim dobijete profesionalnu teško da ćete zadržati posao .Još jednom napominjem da dok ne dobijete nijedno rješenje nemožete ništa znati.Nemojte se ljutiti ali sa navodno nemože nitko računati.Ja znam da to predugo traje ali to je tako.Morate čvrsto odlučiti što želite i to pokrenuti,još jedamput vam napominjem da tu nema muljanja i odbijanja.Kad vas jednom obilježe štambiljem to je to.Zato pametno,strpljivo i puno sreće jer bi na jednoj strani mogli puno izgubiti a na drugoj puno dobiti.100 puta pitajte i promislite prije nego krenete jer će vam to obilježiti daljnji život a na to nema žalbe.Sretno.I da,ja vam preporučam da se ne skidate sa bolovanja dok vam traje postupak zato što poslodavac može najušiti što mu spremate i dati vam otkaz ili vas degradirati i sl.Znam da je teško ali strpite se.Dok ste na bolovanju nitko vam ništa nemože a i dolazi dobra lovica.Pitajte za mišljenje svoju doktoricu opće prakse, jer ona o tome odlučuje.Mislim da će vam njen savjet biti da to ne radite.Strpljen spašen.U mirovinskom nemojte ni pokušavati tražiti odgovore dok ne dobijete rješenje jer vas neće ni pogledati.Vjerujte mi ja sam to prošao.Podnio sam zahtjev 21.09.na pregledu sam bio 23.10.rješenje mi je postalo pravomoćno 5.12.jer se nisam žalio,sada ćekam rješenje o visini mirovine nakon što sam 31.12.vratio radnu knjigu u mirovinsko.Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koliko sam ja upoznat.Piše se jedno rješenje u kojem je već napravljena revizija.Ono nije pravomoćno dok ne prođe rok za žalbu od 15 dana.Ako se na to rješenje ne žalite,pojeo vuk magare.Kada prođe žalbeni rok to rješenje postaje pravomoćno.O tome dobivate potvrdu iz mirovinskog.Kada rješenje postane pravomoćno više nemate pravo žalbe.Druga prilika vam je do 4.godine od pravomoćnosti tog rješenja jer moraju napraviti kontrolni pregled.Kada vas na to pozovu možete se žaliti ili tražiti obnovu postupka.Maloprije vam je kolega izračunao okvirno iznos mirovine,ali vam još jednom napominjem.Iznos mirovine neće vam biti poznat dok rješenje nebude pravomoćno a poslje toga nema žalbe.Nema drugostupanjske komisije jer vam je revizija napravljena kod g.Taborskog i on vraća vaš predmet.Nakon što dobijete odluku o pravomoćnosti rješenja dolazi posebno rješenje koje regulira visinu i iznos mirovine.Znači da sve žalbe morate obaviti u žalbenom roku.Još jedamputa Vas molim da se strpite i pričekate to kako vi kažete prvostupanjsko rješenje i biti će vam sve jasnije.Kada ga dobijete onda se javite.Teško je o tome ovako raspravljati jer svaki čovjek ima različito rješenje i slučaj je sam za sebe.Zato dolazi do ovakvih zapetljancija.Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja imam sličan slučaj i informirao sam se, situacija ti je sljedeća čekaš otprilike 5 mjeseci, nakon čega oni vrate predmet prvostupanjskoj komisiji na izračun. A kolega ti je rekao nakon 6 mjeseci imaš pravo na ponovno vještačenje, što znači moraš imati nove papire tj. moralo je doći do nekakvih promjena mislim na gore ne na bolje, što više papira veća mogućnost da dobiješ veći omjer rata..

pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija