Jump to content

izricanje kazne


Plava

Preporučene objave

Molila bih odgovor ili mišljenje na slijedeće:

Ako se nekome sudi za djelo počinjeno prije 7 godina (apsolutna zastara je 10 godina), uzima li se, prilikom izricanja kazne, u obzir i činjenica je li optužena osoba u tih proteklih 7 godina počinila kakvo drugo kazneno djelo? Ako nije bilo nikakvog drugog djela zadnjih godina, može li ta činjenica -kao pozitivna- utjecati da se osobi izrekne uvjetna kazna? (iako je tražena zatvorska)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Nažalost, da, to je još jedna od stvari koja me proganja, a vidite i sami da je tome prošlo već 7 godina! Okrivljena sam zbog nečeg što nisam učinila, prijeti mi kazna zatvora, a treba dokazati da ti to nisi učinio. Da ne govorim da sam za svaki slučaj tj. firmu koju je "prevario" čovjek koji je vodio firmu JA bila na policiji, nebrojeno puta. Jako iscrpljujuće loše iskustvo kojem, eto, još nema kraja, a bojim se da bi se isto i vama moglo dogoditi.

Ako možete, posavjetujte se s odvjetnikom o izjavi koju ćete dati istražnom sucu jer vam o toj izjavi ovisi kakva optužnica/optužni prijedlog budu (ako budu) protiv vas podignuti. Ne znam o kakvoj se to vašoj izjavi kod bilježnika radi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod odmjeravanja kazne sud sukladno odredbama Kaznenog zakona vodi računa i o kako zakon kaze: ....okolnosti u kojima počinitelj živi i njegovo ponašanje nakon počinjenog kaznenog djela...

dakle bitno je ponašanje u proteklih 7 godina, kao i ponašanje prije počinjenja djela...

Međutim, ako nisu ostvareni formalni uvjeti (visina propisane kazne, visina izrečene kazne itd...) onda bez obzira na ponašanje nakon djela ne postoji mogućnost primjene uvjetne osude.

Iako, prema roku apsolutne zastare, ne vjerujem da ne postoji formalna mogućnost.

 

No o primjeni uvjetne osude, kako su neki već rekli doista je nemoguće raspravljati temeljem ovih podataka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam, amebo, shvatila ovo što ste napisali:

 

 

Međutim, ako nisu ostvareni formalni uvjeti (visina propisane kazne, visina izrečene kazne itd...) onda bez obzira na ponašanje nakon djela ne postoji mogućnost primjene uvjetne osude.

Iako, prema roku apsolutne zastare, ne vjerujem da ne postoji formalna mogućnost.

 

Nisam pravnik pa bih molila da objasnite ovo što ste napisali tj. "formalne uvjete".

Puno hvala!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovi formalni uvjeti su neka ograničenja koja sud ima prilikom izricanja vrste i mjere kazne.

Naime, sud ne može primijeniti uvjetnu osudu bez da su ispunjene određene formalne pretpostavke... KZ propisuje da će sud moći primijeniti uvjetnu osudu ako ocijeni da se i bez izvršavanja kazne zatvora ostvaruje svrha kažnjavanja i to u slučaju ako je (to su ti formalni uvjeti):

1. ako je az djelo PROPISANA kazna do 5 godine (ili 10 ako su primijenjene odredbe o zakonskom ublažavanju) i 2. u slučaju kada je sud izrekao kaznu zatvora do dvije godine ili novčanu kaznu.

Prema KZ to bi značilo da ako imamo djelo sa propisanom kaznom do 5 godina (ili 10 + zakonsko ublažavanje), pa onda sud utvrdi kaznu zatvora do 2 godine i onda tek odluči navedenu kaznu zatvora ne primijeniti ukoliko u roku kušnje počinitelj ne počini novo djelo.

U žurbi sam pa je možda malo konfuzno ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, ak sam dobro shvatila:

Za kazneno djelo za koje mene terete propisana je po oba članka kazna do 5 godina. Optužnim prijedlogom za mene traže sve zajedno 10 mjeseci zatvora (najnižu zbrojenu kaznu za oba članka KZ-a za koja me terete). Prema vašem odgovoru je teoretski moguće promijeniti tu kaznu (ako je izreknu takvu kakva je tražena) u uvjetnu kaznu??

Puno hvala! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, ako je propisana kazna za djelo za koje Vas tereete do 5 godina onda je ispunjen prvi formalni uvjet. Sad je drugi formalni uvjet da sud odmjeravajući kaznu, izrekne kaznu zatvora do dvije godine, koju onda može uvjetovati. (jer npr. ako je propisana kazna do 5 godina, ali sud izrekne kaznu u trajanju od 2 godine i 1 mjesec, tada ju ne može uvjetovati)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija