Jump to content

Sklapanje braka u Njemackoj - odabir prezimena


mlada

Preporučene objave

Kod odabira prezimena pri sklapanju braka u Njemackoj sa Nijemcem za mene kao hrvatskog drzavljanina vazi hrvatsko pravo. Htjela bih preuzeti prezime buduceg muza i zadrzati svoje, dakle oba, ali redoslijedom "Novo prezime-Staro prezime". Da li je taj redoslijed u Hrvatskoj dozvoljen?

Dobila sam informaciju da je prema hrvatskom pravu jedino moguce prezime buduceg muza staviti nakon svoga, dakle redoslijed "Staro-Novo". Prema njemackom pravu su obe kombinacije moguce, ali samo jednom od partnera je dozvoljeno nositi oba prezimena, opet svejedno kojim redoslijedom.

Unaprijed se zahvaljujem za pomoc i saljem lijepe pozdrave iz Berlina! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepa na odgovoru!

 

Evo nasla sam i sama relevantan clanak u Obz-u: Članak 31.

(1) Prilikom sklapanja braka nevjesta i ženik mogu se sporazumjeti:

1. da svako zadrži svoje prezime,

2. da kao zajedničko prezime uzmu prezime jednog od njih,

3. da kao zajedničko uzmu oba prezimena,

4. da svaki od njih uz svoje prezime uzme i prezime bračnog druga i odluči koje će upotrebljavati na prvom, a koje na drugom mjestu.

 

Morat cu se u svakom slucaju obratiti Maticnom uredu ovdje od kojeg sam i dobila gore navedenu (pogresnu!) informaciju, sto me zacudjuje, mada sam najprije sretna da je poredak prezimena stvar izbora.

:-)

Lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija