Jump to content

Prenos automobila


application

Preporučene objave

Pozdrav,

postavio bih slijedece pitanje. Prosle godine sam prodao auto, ugovor je ovjeren kod javnog biljeznika (tablice ostaju kupcu) i javni biljeznik mi je potvrdio da kupac moze dalje obaviti papirologiju na MUP-u. Eh, sad se javlja problem, od tada je prosla skoro godina dana da bih ja dobio "razglednicu" od MUP-a da moram ili odjaviti ili registrirati automobil. Na MUP-u su potvrdili da automobil i dalje glasi na mene, dakle kupac nije napravio nista. Uspio sam iskopati broj telefona od kupca preko neta i cuo se s njim. Naravno, isprike i ostale izlike su uslijedile, kupac je ponovo obecao napraviti prijenos (p.s. dokumente sam uredno predao kupcu). Sad se javlja pitanje: sto ja mogu napraviti da kupac napravi prenos automobila pod obavezno?

U MUP-u su lukavo prebacili da ja moram rijesiti to sa kupcem, a posto se kupac bas i ne javlja na telefon, tu se javlja moja dilema...Auto ne mogu odjaviti posto vise ne posjedujem dokumente od auta, prijaviti kradju nisam siguran kako bi zavrsilo posto je auto ipak "prodan", da li mozda netko razumije te pravne zavrzlame oko toga tko je vlasnik automobila i sto napraviti da se kupac prisili da izvrsi prenos automobila u MUP-u?

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Praksa je pokazala da se prijenos automobila najcesce dogovara usmeno i da se u kupoprodajni ugovor nista ne stavlja o tome, posebno ako ste koristili obrazac iz narodnih novina u kojem samo stoji tko zadržava tablice

a ništa ne piše o tome tko plaća javnog bilježnika i troškovi odjave i prijave vozila.

 

Na MUP-u su vam dobro rekli ili odjava auta ili registracija

samim time vi ste trebali odjaviti auto kad ste ga prodavali i to nije mogao u vaše ime učiniti kupac

 

Vi sad trebate zajedno sa kupcem doći u policijsku stanicu gdje trebate napraviti odjavu, za to vam treba prometna i knjizica vozila koja bi trebal biti kod kupca

i odjaviti auto a tko ce snosti troskove te odjave trebate dogovoriti sa kupcem

 

application je napisao:

Pozdrav,

postavio bih slijedece pitanje. Prosle godine sam prodao auto, ugovor je ovjeren kod javnog biljeznika (tablice ostaju kupcu) i javni biljeznik mi je potvrdio da kupac moze dalje obaviti papirologiju na MUP-u. Eh, sad se javlja problem, od tada je prosla skoro godina dana da bih ja dobio "razglednicu" od MUP-a da moram ili odjaviti ili registrirati automobil. Na MUP-u su potvrdili da automobil i dalje glasi na mene, dakle kupac nije napravio nista. Uspio sam iskopati broj telefona od kupca preko neta i cuo se s njim. Naravno, isprike i ostale izlike su uslijedile, kupac je ponovo obecao napraviti prijenos (p.s. dokumente sam uredno predao kupcu). Sad se javlja pitanje: sto ja mogu napraviti da kupac napravi prenos automobila pod obavezno?

U MUP-u su lukavo prebacili da ja moram rijesiti to sa kupcem, a posto se kupac bas i ne javlja na telefon, tu se javlja moja dilema...Auto ne mogu odjaviti posto vise ne posjedujem dokumente od auta, prijaviti kradju nisam siguran kako bi zavrsilo posto je auto ipak "prodan", da li mozda netko razumije te pravne zavrzlame oko toga tko je vlasnik automobila i sto napraviti da se kupac prisili da izvrsi prenos automobila u MUP-u?

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetima, samo zasto je javni biljeznik potvrdio da kupac moze napraviti prenos sa kupoprodajnim ugovorom (neznanje ili nemar)?

 

Opet se javlja problem da kupca ja ne mogu "prisiliti" da se napravi prenos, preciznije ne javlja se na telefon makar je dogovoreno da napravi prijenos i javi se (prosli petak preciznije). Opcije hvatanja kupca za usi i povlacenja do MUP-a su mi malo "sirove".

 

Zanima me da li mi MUP moze pomoci u tome, posto iskustvo sa birokracijom koje sam stekao jest da "opcije" su razlicite od osobe do osobe. Jedino sto mi jos pada na pamet ako mi MUP ne moze/ne zeli pomoci, a da nije povlacenje za usi jest da mozda prijavim nestanak dokumenata od auta, ponovo ih izvadim i odjavim, ali nisam siguran da bi to proslo...

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam bas siguran da je javni biljeznik potvrdio da kupac moze napraviti prijenos auta???

 

ili se razlikujemo u tome sto je to prijenos auta?

po meni prijenos auta je da se novi kupac registrira kao vlasnik

a da bi on to mogao napraviti

prodavatelj auta mora prethodno odjaviti auto u svojoj policijskoj stanici prema mjestu prebivalista

 

javni biljeznik je ovjerio kupoprodajni ugovor

i mozda je ovjerio vasu punomoc kojom ste mozda opunomocili kupca da moze voziti vas automobil dok ga ne odjavite- to su neka moja nagadanja

jer kupoprodajni ugovor nisam vidio

 

a odjavu automobila na mup-u u pravilu radi prodavatelj

 

ali jos jedno pitanje

kazete da vam se kupac ne javlja

pa kako taj kupac misli registrirati auto ako ste jos uvijek vi vlasnik?

 

Najbolje da odete kod kupca ososbno uzmete prometnu i knjizicu vozila odjavite se i vratite kupcu prometnu i knjizicu vozila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija