Jump to content

zastara kaznenog progona


jakov8

Preporučene objave

Može li mi netko objasniti slijedeću situaciju.

23.10. 2007. nadležni tužitelj je pokrenuo kazneni postupak za kazneno djelo za koje je relativna zastara 5 godina a djelo je počinjeno 14.07.2001. Međutim u tijeku je i drugi kazneni postupak za drugo teže kazneno djelo počinjeno 2005. godine. Ovaj postupak nije okončan tj. još nije završen ni prvostupanjski postupak. Zanima me je li počinjenjem ovog kaznenog dijela prekinuta zastara kaznenog progona za djelo počinjeno 2001.godine odnosno prekida li se zastara za prvo djelo počinjeno 2001. samim osumnjičenjem za drugo djelo počinjeno 2005. ili je potrebna pravomoćna presuda za ovo drugo djelo kako bi se tek tada prekinula zastara za prvo djelo. Ne znam je li komplicirano, ali ako mi netko može objasniti je li za ovo djelo bila nastupila relativna zastara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ali u trenutku pokretanja kaznenog postupka za djelo počinjeno 2001. godine je nastupila relativna zastara za isto jer je proteklo više od 6 godina a zastara je 5 godina. Moje pitanje je je li ona mogla biti prekinuta samim osumnjičenjem za drugo kazneno djelo počinjeno 2005. godine a radi se o drugom kaznenm postupku pred drugim sudom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A u zakonu piše da se zastara prekida počinjenjem istog ili težeg kaznenog djela. Mene samo zanima što znači počinjenje kaznenog djela. Zato sam pitao je li dovoljno osumnjičenje ili treba biti okrivljen za to drugo djelo da bi se prekinula zastara za prvo. To što ti kažeš da jedan predmet s drugim nemaju veze je točno osim u ovom djelu vezano za prekid zastare. Ne pitam ništa nesuvislo jer ovaj slučaj je vjerojatno rijedak. Dosta sam čitao o kaznenom postupku i zastari ali nigdje nije objašnjen ovakav ili sličan slučaj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam zašto sam zagonetan ako sam naveo točne datume početka kaznenog progona i datume počinjenja kaznenog djela. Kako sam već rekao prilično sam upućen zadnjih mjeseci u ovu problematiku. Čitao sam brojne knjige i izlaganja o kaznenom postupku i zastari ( Petranović, Garačić..) proučavao zakon, pretraživao sudsku praksu, ali nisam našao odgovor na ovo. Pomislih da ću ga na ovim stranicama naći ali ništa od toga ,idem dalje. Tebi Perice hvala u svakom slučaju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:-o:-o Pozdrav svima !

Evo molila bi za savjet !

Dana 20.07.2007.god.sam dobila sa suda rješenje kako se moj brat uknjižio na imovinu temeljem tužbe. Presuda je donesena zbog izostanka kojom je između mrtvih tužio i mene.Poziv na sud nisam nikad dobila ali sam zato dobila pravo žalbe na pravomočnu presudu donesenu 06.2004.g.dakle nakon 3,5 god.Na državnom odvjetništvu sam pokrenula kaznenu prijavu protiv njega koja mi je odbijena jer je natupila zastara.Tjekom te tužbe je napravljeno puno kaznenih djela od sutkinje koja je donila presudu prije nego su vračene dostavnice.,do tuženih mrtvih osoba ,potpisanih poziva u moje ime. Da bih sastavila tužbu sud mi onemogučava da dođem do potrebnih dokumenata s objašjenjem da ih nemaju. Događaj se zbio na Općinskom sudu u Trogiru . Kad stavim zabranu otuđenja do okončanja spora parcele se prenesu u drugi uložak naravno bez zabrane.Sad je veći dio poklonio svojoj obitelji naravno bez plačenog poreza . Uknjižba je obavljena u par dana iako se čeka par godina.U mojoj istrazi sam pronašla da je neke nekretnine prodao sa uredno ovjerenim mojim potpisom za koje odgovorno tvrdim da nisam potpisala pa sam D O prijavila i javog bilježnika . Oni me sad kako je nastupila zastara upučuju na istražni centar županijskog suda u Splitu. Već sam potrošila puno novaca pa molim za savjet . Dali mogu tužit državu jer smatram da su me državni službenici oštetii za najmanje 5 mil. eura.?

Molim da me se svati ozbiljno jer vam ovo sigurno zvuči kao prvoaprilska šala.

Unapijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obratite se USKOK-u jer se radi o kaznenim djelima iz njihove nadležnosti. Za činjenični opis koji navodite (ako je točan) nije nastupila zastara jer se radi o kaznenim djelima za koje je kazne predviđena više od 5 godina pa se nije nastupila zastara. ODO Trogir (ili Split) je vjerojatno smatralo da se radi o krivotvorenjima, ali sam stava da se u konkretnom slučaju radi o kaznenim djelima zlouporabe položaja i ovlasti iz čl. 337 Kaznenog zakona gdje ja zastara veća

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija