Jump to content

Pravna strana peticije


Tikica01

Preporučene objave

Dva pitanja imam iz ovog podrucja:

 

1. Da li netko pouzdano zna da li za potpisivanje peticije vrijede i potpisi iz inozenstva i sto treba od podataka ostaviti uz potpis?

 

2. Kako se radi o peticiji kojem se zalaze za: - proglašenje neplodnosti bolešću (u Hrvatskoj još nije proglašena takvom iako je Svjetska zdravstvena organizacija to učinila još 1997.),

- hitno uzimanje u saborsku proceduru razmatranje prijedloga Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji iz 2004. g. (još uvijek je na snazi Zakon iz 1978.),

- da Sabor razmotri te promijeni u spomenutom Zakonu povišenje dobne granice za financiranje postupaka potpomognute oplodnje (trenutno je to 38. godina žene),

- da Sabor razmotri te promijeni u spomenutom Zakonu povećanje broja postupaka medicinski potpomognute oplodnje na teret HZZO-a (trenutno tri postupka), te

- da Sabor razmotri te promijeni u spomenutom Zakon promjenu termina “umjetna oplodnja” u “potpomognuta oplodnja”.

 

Da li bi peticija isla Vladi, Ministarstvu zdravstva ili Odjelu za obitelj?

 

Postoji li nekakav pravilnik o peticijama?

 

Hvala na odgovorima!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

ja bih isto pitanje postavio. Zanima me pravni okvir peticije,

 

 

bilo što u zakonu vezano za nju.

 

 

 

Naime,

 

kada je bila peticija o referendumu za ulazak u Nato, nevažećim su proglašavani potpisi i podaci ljudi sa novih osobnih iskaznica ( koje su legitimno sredstvo provjere identiteta )

 

jer nisu sadržavale JMBG.

 

Očito je da se radilo o opstruiranju potpisa kako bi ih što više bilo nevažećima,

 

a to je ruganje i peticiji i demokraciji.

 

 

 

zato me zanima,

 

gdje je pravni okvir peticije, kome se podnosi, što mora sadržavati,

kako se prikuplja legalno,

 

da li je potreban obrazac narodnih novina ili proizvoljno naprintan dokument sa podacima,

 

da li se nadležno tijelo mora očitovati o prikupljenim potpisima i pravilno urudžbiranim,

 

da li o tome postoji ikakav rok,

 

obaveza razmatranja, i tako dalje.

 

 

 

dakle sve konkretna pitanja.

 

 

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

panonski je napisao:

također je interesantno da nitko nije odgovorio čovjeku godinu i nešto dana :)

 

jel to neohrabrujući znak da o peticijama ne postoje nikakvi pravilnici, pravilnik ?

 

:-o

 

Bojim se da taj neohrabrujući znak doista i opstoji. Uostalom, pa osim mogućnosti izlaska na izbore, koji smo drugi oblik tzv. neposrednog odlučivanja (demokracije) koristili, ako izuzmemo prvi i jedini referendum za neovisnost. Ako tko uopće spomene participaciju u odlučivanju - odmah postane "nostalgični samoupravljač".

Ipak za ohrabrenje, koliko znam imamo nekakav, bojim se zaboravljen, Zakon o referendumu i drugim oblicima neposrednog odlučivanja (ili se tako nešto slično zove). Međutim, kada smo ga konzumirali?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hm....vidjet ćemo što će danas pronaći kolegica pravnica iz naše udruge. ..

 

Ovako,

 

taj neposredan način odlučivanja putem peticija ili potpisima za nešto

( dakle to može biti i potpisivanje za nečiju kandidaturu )

 

me zanima prije svega zbog pravilnog načina borbe sa lošim zakonima, koje su donijeli, koji se namjeravaju donijeti, ili koji se uopće ne namjeravaju donijeti,

 

a potrebni su.

 

 

Ljudi potpisuju peticije od kada ja znam za demokratsku Hrvatsku, ali isto tako znam da je njihovo potpisivanje često bilo zaobilaženo,

ta pristojna volja građana izražena u imenu, prezimenu i potpisu za nešto,

bila je čak bih rekao i bezobrazno opstruirana previše puta,

 

i zato se danas na potpisivanje peticije gleda kao na nešto neozbiljno.

 

Ljudi prolaze pored štanda sa otvorenom tekom za potpis kao pored duha, iako znaju da bi se rado potpisali.

 

 

Ipak ljudi peticije i dalje potpisuju, koliko vidim na internetu, mnogo ih je otvorenih.

 

 

 

 

Čudno da nigdje nema baš nikakva okvira u pravnim terminima.

 

 

 

 

Hvala lijepa na odgovoru,

vidjet ćemo što će reći moja pravnica danas.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Eto, ovo smo započeli bez velikog interesa, a i odgovora, a kao što napisah, ipak za ohrabrenje, koliko znam imamo nekakav, bojim se zaboravljen, Zakon o referendumu i drugim oblicima neposrednog odlučivanja (ili se tako nešto slično zove). Međutim, kada smo ga konzumirali?

 

Napokon smo pokušali, a naši vrli političari umjesto da ohrabruju građanstvo u razvoju neposrednog odlučivanja (čitaj: demokracije) iz petnih žila se bore da je zaustave.

 

Ako se ne varam po tom Zakonu o valjanosti prikupljenih potpisa može odlučivati samo Ustavni sud i to u roku 30 dana (iako je nejasno od kojeg trenutka taj rok počima teći - najlogičnije od dana predaje potpisa Saboru). :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija