Jump to content

sramota i očaj


marinero

Preporučene objave

kako ovo uopće započeti pisati od bijesa nego odmah "drito s informacijama".Moj otac je poginuo u ratu 1991.g. kao zapovjednik stožera Narodne zaštite.Noć prije pogibije bio je na fronti i cijelo sutrašnje prijepodne.Sutradan oko 16 h vraća se u stožer, podnosi izvješće i na putu kući pogine od granate. Nakon 17 godina, doslovno preko noći, ukida nam se Obiteljska mirovina s obrazloženjem da nije proveo 5 mjeseci u Narodnoj zaštiti. Na to ulažemo žalbu obzirom da se to ne može onositi na poginule jer da nije on dobrovoljno istupio, već da je nakon 3 mjeseca službe, poginuo.Pristupio je u 8 mj.1991, a poginuo u 11.mj.1991.g..tu su nam žalbu uvažili, ali nakon par mjeseci HZZMO ponovno donosi rješenje po kojem nam se sada ukida mirovina zbog okolnosti stradavanja..što nam je sad činiti? na osnovi čega se žaliti? razgovarali smo s tatinim zapovjednikom ,čovjek je zgrožen, rekao je da je spreman dati bilo kakvu izjavu i ratni put..što se sve podrazumjeva pod okolnost stradavanja da se prizna status dragovoljca? da li bi se to moglo priznati mom ocu obzirom da je poginuo u roku pola sta s povratka s dužnosti? da li je moguće ici direktno u građansku parnicu i kako bi glasila tužba?? pravnik u Mirovinskom nam je rekao da na Upravnom sudu nećemo ništa postići, da je bolje ići u građ.parnicu...kontaktirali smo s jednim odvjetnikom, on nema pojma..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije odgovora imam dva pitanja:

1. u uvodu rješenja proćitajte u kojem postupku su utvrdili prestanak prava na obiteljsku mirovinu (prevođenje prava - čl. 152. ZOPHBDR-a ili obnova postupka - čl. 121. ZOMO?);

2. da li tko od članova obitelji ima pravo na obiteljsku invalidninu iza oca (po odredbama ZOPHBDR-a), da li mu je to pravo prestalo i - ako jest - po kojoj osnovi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije svega dobar dan i hvala što ste se javili...

 

1)u rješenju piše da je postupak za obustavu prava i isplate obiteljske mirovine prema ZOPHBDR-a pokrenut po službenoj dužnosti(ne navode po kojim člancima zakona)

 

2) pravo na invalidninu smo imale moja mama i ja dok sam bila redovan student, ali nam je to ukinuto 2001.g. s obrazloženjem da ne zadovoljava uvjete iz čl.2 ZOPHBDR-a.. problem je u tome što oni u obrazloženjima stalno navode krive podatke da je on poginu kao pripadnik civilne zaštite, a ne kao pripadnik Narodne zaštite ..moj otac jest bio ujedno i pripadnik civilne zaštite, ali on 01.08. stupa u oružane odrede Narodne zaštite i pogiba kao takav..mi smo na to rješenje o invalidnini podigli tužbu upravnom sudu i to još i dan danas traje..na osnovi istih krivih podataka koje imaju u ministarstvu sad nam ukudaju i mirivinu..do pogreške je došlo jer je samo civilna zaštita proslijedila podatke ministarstvu,ali ne i narodna zaštita.. već razmišljam i o tužbi za izdavanje lažnih isprava jer u potpunosti krivo navode pripadnost i okolnost stradavanja mog oca

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marinero je napisao:

1)u rješenju piše da je postupak za obustavu prava i isplate obiteljske mirovine prema ZOPHBDR-a pokrenut po službenoj dužnosti(ne navode po kojim člancima zakona)

 

I jedan i drugi postupak se mogu pokrenuti po službenoj dužnosti (prevođenje mora, a obnova može). Zato bih vas molio da još jednom pročitate rješenje (uvod, izreku i obrazloženje) i obratite pažnju na navedeni članak 152. ZOPHBDR ili formulaciju npr.: "... u postupku prevođenja pokrenutom po službenoj dužnosti ...", odnosno članak 121. ZOMO (obnova postupka po službenoj dužnosti).

 

marinero je napisao:

2) pravo na invalidninu smo imale moja mama i ja dok sam bila redovan student, ali nam je to ukinuto 2001.g. s obrazloženjem da ne zadovoljava uvjete iz čl.2 ZOPHBDR-a.. problem je u tome što oni u obrazloženjima stalno navode krive podatke da je on poginu kao pripadnik civilne zaštite, a ne kao pripadnik Narodne zaštite ..moj otac jest bio ujedno i pripadnik civilne zaštite, ali on 01.08. stupa u oružane odrede Narodne zaštite i pogiba kao takav..mi smo na to rješenje o invalidnini podigli tužbu upravnom sudu i to još i dan danas traje..na osnovi istih krivih podataka koje imaju u ministarstvu sad nam ukudaju i mirivinu..do pogreške je došlo jer je samo civilna zaštita proslijedila podatke ministarstvu,ali ne i narodna zaštita.. već razmišljam i o tužbi za izdavanje lažnih isprava jer u potpunosti krivo navode pripadnost i okolnost stradavanja mog oca

 

To što navodite za obiteljsku invalidninu iz 2001. također je moglo biti ili u postupku prevođenja na odredbe novog Zakona ili u postupku po nekom izvanrednom pravnom lijeku (obnova, nadzor).

 

Možda vam se čini da cjepidlačim, ali jako je bitno da znate u kojem postupku vam je ukinuto pravo na obiteljsku invalidninu / mirovinu.

Ono što vam za sada mogu odgovoriti odnosi se na pitanja iz topica:

marinero je napisao:

..što nam je sad činiti? na osnovi čega se žaliti? ... da li je moguće ici direktno u građansku parnicu i kako bi glasila tužba?? pravnik u Mirovinskom nam je rekao da na Upravnom sudu nećemo ništa postići, da je bolje ići u građ.parnicu...kontaktirali smo s jednim odvjetnikom, on nema pojma..

 

1. Žalbu u svakom slučaju morate izjaviti, a o sadržaju žalbe ne može se govoriti dok se ne zna u kojem postupku su status i pravo ukinuti.

2. U ovoj fazi postupka žalba je jedino što vam je prioritet, građanska parnica može pomoći tek kada (i ukoliko) u upravnom postupku ili upravnom sporu povratite svoj status i pravo (mislim na zatezne kamate).

3. Za razliku od kolege iz HZMO-a, mislim da vam je Upravni sud jedini put ako vam žalba na prvostupanjsko rješenje HZMO-a bude odbijena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija