Jump to content

čudna situacija


devil_in_disguise

Preporučene objave

pozdrav svima..

 

zanima me da li svaki građanin ima pravo slikati službeno policijsko vozilo? iz bilo kojeg razloga.. nisam uspjela pronaći da bi se to nekim zakonom branilo.. ali ako takva zabrana postoji molim da mi onda netko napiše koji je to zakon i članak..

 

hvala unaprijed..

 

zaboravih napisati.. stvar je u tome da se policajac prijetio hapšenjem radi slikanja policijskog auta pa me zanima po kojoj to osnovi.. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KAZNENI ZAKON

 

Članak 131.

 

(1) Tko neovlašteno i kriomice snimi drugoga filmski, televizijski, videokamerom ili fotoaparatom, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

 

Dobro, ovdje se radi o policijskom vozilu ali ne bih Vam preporučio taj luksuz da slikate i vozilo bez odobrenja da ne bi na kraju zaista došli u "čudnu situaciju".

 

34yr8ra.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neovlasteno ili kriomice...

 

ocigledno nije bilo kriomice ali tko ju je mogao ovlastit da snimi policijsko vozilo?

 

a ako je policijsko vozilo u prekrsaju ili sam policajac vrsi kriminalnu radnju?

da li je onda dozvoljeno snimat i da li bi se taj dokaz uvazio na sudu?

 

ako nas sluzbena osoba legitimira,ispituje ili nam se samo obraca,na ulici ili u sluzbenim prostorijama,da li je dozvoljeno tu osobu snimat?(tonski,video ili oboje?)

 

hvala na odgovorima..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ocigledno nije bilo kriomice ali tko ju je mogao ovlastit da snimi policijsko vozilo?

2a0jh8x.gif

Pa, policija, tko drugi?

 

 

 

a ako je policijsko vozilo u prekrsaju ili sam policajac vrsi kriminalnu radnju? da li je onda dozvoljeno snimat i da li bi se taj dokaz uvazio na sudu?

vp9ead.gif

Onda snimaj, nitko ti ne brani. Dali će se "dokaz" uvažiti na sudu, možda da, možda ne (ovisi o situaciji i sucu). Tvoja kamera ili aparat nisu baš atestirani za takve poslove niti si ti osposobljen za to, a još uvijek možeš zaraditi KP jer snimaš policiju bez njihovog dopuštenja, pogotovo ako nisi 100% siguran da su oni u prekršaju..

 

 

ako nas sluzbena osoba legitimira,ispituje ili nam se samo obraca,na ulici ili u sluzbenim prostorijama,da li je dozvoljeno tu osobu snimat?(tonski,video ili oboje?)

2ah61zp.gif

Ne, bez njihove dozvole.

 

 

 

 

hvala na odgovorima..

Nema na čemu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dvije su stvari bitne kod snimanja uopće

 

1. Svatko može snimiti drugu osobu, pa i policajca u slučaju da razgovara s njim i da mu to jasno kaže da ga se snima. Čak ovo zadnje i nije potrebno... Dakle, ako ste sugovornik, možete snimati.

 

2. Ako želite snimiti policajca u prekršaju, samo tvrdite da ste "turistički" snimali ulicu, zgradu, ili bilo što, a da ste naknadnim pregledom uvidjeli "čudnu situaciju".

 

U članku 131. KZ također stoji

 

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje ili snimi razgovor ili izjavu koji mu nisu namijenjeni ili tko omogući nepozvanoj osobi da se upozna s razgovorom ili izjavom koja je neovlašteno prisluškivana ili snimana ili tko neovlašteno prisluškuje ili snimi tuđe poruke u računalnom sustavu.

 

A što ste to snimili ?????

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. pa i meni se čini da je to tako.. jer ako ja snimam razgovor u kojemu ja sudjelujem to nije KD jer je taj razgovor namijenjen meni..

 

2. zar ne?? jer ja ne moram imati ovlaštenje za svaku osobu koju slučajno uhvatim na slici..

 

slikala sam policijsko vozilo sa hrv. zastavicom na prozoru. jer mi je zgledalo fora.. s obzirom da to slovenci zabranjuju zakonom kod sebe.. :-D mislim, znam da je mutav razlog, al svejedno.. i još je lik bio jako bahat.. :vrti: jer vjerojatno ne bi smio ni imati tu zastavicu.. ali opet.. mogla sam ga i slikat sa ceste pa kaj bi onda mogao napraviti??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija