Jump to content

Prevara ili izbjegavanje placanja poreza i niz ostalih pitanja....molim pomoc.


Kyuji

Preporučene objave

U "xxxx", xx.xx.2008.

Mi, vlasnici posebnih dijelova zgrade svojim potpisom potvrđujemo da smo suglasni s donesenim odlukama:

Za predstavnika suvlasnika je izabran "ja", "xxxxx", "xxxxx", "xxxx", br. os. isk. "xxxxxxxxxx", PU Zagreb.

Za upravitelja zgrade je odabrana tvrtka "xxxxx" d.O.o. Zagreb.

Mjesečna visina uplate zajedničke pričuve iznosi 2,30 kn/m2 stana.

"ja predstavnik" iznajmljuje zgradi "xxxxx", "xxxxx", stambeni prostor veličine 12 m2 za potrebe stambene zgrade u "xxxxxx", po cijeni od 1xxx,00 kn mjesečno.

Ove odluke stupaju na snagu 01.07.2008.

 

 

pa jos malo nebuloza.

 

U G O V O R

 

o zakupu prostora

 

 

Članak l.

 

Zakupodavac daje, a Zakupac prima u zakup prostor u stanu veličine 12,00 m2.

 

Članak 2.

 

Zakupac će u prostoru iz članka 1. odlagati potrebnu dokumentaciju koja će se koristiti za potrebe stambene zgrade XXXXXX, XXXXXX, XXXXX. Zakupac ima pravo i dužnost pri korištenju prostora postupati sa svom potrebnom pažnjom.

 

Članak 3.

 

Ugovorne strane ovaj ugovor o zakupu sklapaju na neodređeno vrijeme i svaka od ugovornih strana ga može jednostrano otkazati uz otkazni rok od 30 dana.

 

Kao datum početka otkaznog roka smatra se datum primljene preporučene pošiljke kojom jedna od strana daje otkaz ovog ugovora drugoj strani, ili datum potpisa odluke o otkazu ugovora više od 50 % suvlasnika.

 

Članak 4.

 

Ugovorne strane određuju visinu mjesečne zakupnine bruto s porezom od 1XXX,00 kn. Obvezu plaćanja poreza preuzima zakupodavac. Ugovorna zakupnina plaćat će se do 30. u mjesecu za tekući mjesec na žiro račun broj XXXXXX, otvoren kod XXXXXXX banka.

 

Članak 5.

 

Sve sporove rješavat će ugovorne strane sporazumno, a ukoliko to ne bude moguće, podvrgnut će se pravorijeku nadležnog suda u Zagrebu.

 

Članak 6.

 

Ovaj ugovor je sklopljen u 3 (tri) primjerka od kojih 1 (jedan) pripada zakupodavcu, a 2 (dva) zakupcu. U znak prihvata prava i obveza iz ovog ugovora, ugovorne strane isti vlastoručno potpisuju.

 

 

Moje je pitanje dali je po zakonu dopustivo na ovakav nacin,vrsit isplatu meni kao predstavniku.

 

Ja nisam vlasnik tog stana nego roditelji pa me zanima dal uopce takav ugovor moze biti valjan s obzirom da po mom misljenju ako nisam vlasnik necega kako mogu onda to nesto dat u zakup u ovom mom slucaju "dio" stana.

 

Najvise me zanima onaj dio o porezu,jer sam nasao jedan dio koji kaze sljedece

"visinu naknade ovlastenom predstavniku odreduju sami suvlasnici.Potrebno je istaknuti da se visina naknade moze utvrditi u netto ili brutto iznosu,s time da je uobicajeno da upravitelj vrsi uplatu poreza i prireza za i u ime ovlastenog predstavnika"

nadovezano uz postojece pitanje smatram da je upravitelj duzan platit porez i prirez tj.da napravim sa njim ugovor o djelu.

 

Jednom rijecju zelim znati tko sa ovim gubi a tko dobiva tj.dali upravitelj izbjegava placanje poreze i dali se ono gore o placanju poreza i prireza smatra da to snosi upravitelj ili se placa iz pricuve.

 

u zakonu pise da sam duzan "ovjeravati radne naloge kao potvrde izvrsenja odredenog posla"

dali uz to i spada potpisivanje nekakvog papira firmi koja nam cisti zgradu ili ne.

 

pricuva nam je bila 2,oo kn/m2 do povecanja pricuve na 2,30 kn/m2 je doslo sto sam trazio da nam se dostave protupozarni aparati,kupnja ljestava,kupnja kosilice ili da nadjemo nekog tko ce kosit travu,i izradu stalaka za reklame.

 

Uz duzno postovanje upravitelja dobio sam odgovor da je neophodno da se pricuva poveca jer nemamo novaca,jer kad se odbiju svi troskovi necemo imat za one gore navedene stvari i plus moja naknada.

 

naime sa vecinskom odlukom su suvlasnici odlucili mi dignut naknadu na 1000 kuna "plus" porez znaci oni su odlucili da bude tako,u biti na tom sastanku zadnjem sam ih okupio da dam ostavku i nitko se nije htio prihvatit tog posla pa su predlozili da ostanem ja predstavnik uz povecanje duple naknade uz dizanje jednoglasnih ruku u zrak da se slazu i uz po izrazu lica negodovanje upravitelja na tu njihovu odluku tako je uslo u zapisnik.

 

i bez obzira na odluku suvlasnika on meni uvali nekakvi ugovor u zakupu prostora.

 

ljut sam,i suosjecam sa ljudima koji imaju slicne probleme sa upraviteljima,mene su izabrali da im budem predstavnik dajem maksimum od sebe da sve bude kako treba i sa svakim stanarom sam jako dobar i upozoravam i obavjestavam ih o svakoj radnji isto tako,znaju za ovaj slucaj njih od danas popodne tek 30% rekli su da sam pravi i da radje izaberu drugog upravitelja nego da mene izgube koji se trudim da bude sve po propisima.

 

zar nije logicnije da uzmemo neki manji kredit i nabavimo sve potrebne stvari i postepeno vracamo taj kredit ali cemo barem imati ono sto moramo imati.

aparate moramo imati,a trava i ljestve neka pricekaju onda bolje dane i molim se bogu da se ne izgubim u travi kad naraste i da mi nece trebat ljestve za mjenjanje zarulja isl.

 

i nasao sam i ovaj podatak na jednoj stranici

 

"4. Račun zajedničke pičuve

 

Zaseban žiro račun koje je isključivo vlasništvo suvlasnik te stambene jedinice i na koji suvlasnici uplaćuju mjesečnu pričuvu. Zajednička pričuva iz članka 85. stavak 2. ovoga Zakona je namjenski vezana zajednička imovina svih koji su vlasnici nekretnine, namijenjena za pokriće troškova održavanja i poboljšavanja nekretnine. Žiro računa je organiziran tako da za svako plaćanje mora potpisati i Predstavnik suvlasnika i Upravitelj na uplatnicu FINA-e (supotpis). Tako je onemogućeno bilo kakvo samostalno plaćanje od strane samo Upravitelja ili Predstavnika suvlasnika"

 

Dali se to odnosi i na placanje firme koja nam cisti ili je to za nesto drugo.

 

Mene upravitelj nije o nicemu o ovakvim zakonima obavjestio ili mi ih uopce dao,nisam ni znao da neke ovakve stvari postoje dok nisam pronasao na internetu.

mislim da njima ide u korist ako je predstavnik neinformiran.

 

Eto puno pitanja,puno problema nadam se da ce mi netko moci pomoci barem na ona bitnija pitanja.

 

P.S.

sjetio sam se da sam negdje procitao da bi mi sad trebali mjenjat i meduvlasnicki ugovor jer se promjenila naknada predstavnika znaci da je onaj stari nevazeci i treba napraviti novi.

no naravno ni to mi nije upravitelj spomenuo nego sam osobno isao provjeravat na internetu.

 

 

Neznam dali je moguce na vasem forumu da se otvori neki posebni dio za ovakva stambena pitanja tj.sve vezano uz upravitelja,suvlasnike itd.

jer gledam po razno raznim forumima ima jako puno problema izmedju upravitelj-suvlasnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija