Jump to content

Nepropuštanje pješaka


beee

Preporučene objave

Uručen mi je prekršajni nalog po kojem sam kriv za nepropuštanje pješaka (čl.134). Situacija se odvijala na slijedeći način: vozio sam brzinom od oko 40km/h i nisam primjetio niti jednog pješaka na dotičnom prijelazu, 500tinjak metara dalje zaustavio me policajac i rekao da je dobio dojavu kolege da nisam propustio pješake. Kako da napišem prigovor, uzima li se dojava policajca kao dokaz i kada nastupa apsolutna zastara za ovaj prekršaj?Molim pomoć, hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hm.. hm, pošto riječ policije na sudu vrijedi kao vaši 100 riječi, oni će uvijek naći "corpus delicti" koji možda ni ne postoji.

Međutim možete se braniti na način kako ste opisali. osobno, ne vjerujem baš da su vas zaustavili bez argumenta, ako velim moguće je.

 

Ako Policija veli jesi, vi tvrdite nisam, pa nek vam dokažu.

 

Eventualni dokaz je snimka, iako osobno ne vjerujem da takva uopće postoji. Možda policijski radar na kojem se vidi pješak koji je zakoraknuo na prijelaz.

 

Good luck!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hm.. hm, pošto riječ policije na sudu vrijedi kao vaši 100 riječi, oni će uvijek naći "corpus delicti" koji možda ni ne postoji.

Međutim možete se braniti na način kako ste opisali. osobno, ne vjerujem baš da su vas zaustavili bez argumenta, ako velim moguće je.

 

Ako Policija veli jesi, vi tvrdite nisam, pa nek vam dokažu.

 

Eventualni dokaz je snimka, iako osobno ne vjerujem da takva uopće postoji. Možda policijski radar na kojem se vidi pješak koji je zakoraknuo na prijelaz.

 

Good luck!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, opet reket na cesti.

 

Ćim se policajac pozvao na "dojavu", budite uvjerenei da je htio samo ispuniti normu i naplatiti vam nepostojeći prekršaj.

 

Bit će toga sve više. Neki dan sa pretekao "presretača" na autocesti sa 137 Km/h, a tako su vozili i 95% ostalih. On, jadan, besposlen. A kako će onda opravdati svoje postojanje??

 

Ako i onih 5% kazne sa 15.000 Kn to je puno manje neo prije. Dakle, ajmo malo "izmisliti", za normu,

 

Vozači su svi u strahu od ekstremnih kazni, i svi "mile" po cestama i koče ko ludi pred semaforima, mada bi morali proći na žuto, jer se početak raskršća računa prema brzini pred raskršćemi uvjetima na cesti.

 

KOd nas ne nedostaje znakov "40", "50" i "60" na županijskim cestama, te ako hoćete po staroj cesti doći do mora, treba vam 6-7 sati za 300 Km po "propisima". Da ne govorim o znakovima na autocesti "80" na diplayu, 100 metara iza 100 fiksni znak, u tunelu opet 100, a iz atunela nema prestanak ograničenja, pa se lijepo vozite sljedećih 10 Km 100.

 

Dakle, za očekivati je naplaćivanje nepostojećih prekršaja, zbog norme, koju naravno, policija ne priznaje da postoji, ali mi je jedan kolega komunalni redar potrvrdio da otekako postoji, te mu o tome ovisi i plaća (bodovi za izračun).

 

Uvijek tražite od policajca značku i ISKAZNICU na uvid, tako ćete moći vidjeti tko je napisao prekršajni nalog.

 

On, ako se poziva na dojavu, mora navesti i podatke kolege koji je dojavio, ako to ne navede, ne postoji njegovo opažanje, pa nema niti dokaza da je prekršaj počinjen.

 

Ali, po novom Prekršajnom zakonu, slabe su vam (nam) nade. Možda dođete do nekog neovisnog suca kojem se fućka za normu, ima morala i sudi po zakonu, ali to je možda. U pravilu su suci za prekršaje samo insrument naplate, čast inimkama, kojima skidam kapu, ali niti ja niti itko od mojih kolega i prijatelja na takvog nije naletio.

 

Treba se udružiti i krenuti s pritiscima da napokon kod nas zavlada razum i poštenje, ako ne za nas, barem za našu djecu i unuke.

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

dobar dan. prvo da vam velim da je vaš forum kao i stranica od koristi mnogim građanima naše države koji imaju pravnih problema (a tko ih danas nema?). htjela bih se nadovezati na ovu temu i zatražiti misljenje,prijedlog ili bilo što. prije više od 4 mjeseca snimila me kamera kako vozim cestomk koja se sastoji od po dvije trake u svakom smjeru i između njih je otok. pješaci su prelazili cestu ali još nisu stigli do otoka koji razdvaja te po dvije trake u svakom smjeru, a ja sam vozila skroz denom trakom. vozač pored mene, sa moje lijeve strane, je usporavao kako bi propustio pješake a ja sam prikočila ali se nisam zaustavila. nakon mjesec dana stiglo je priopćenje neka se javi u dotičnu policijsku postaju tko je upravljao navedenim automobilom. to sam i učinila no nisam htjela popuniti obrazac dok mi ne pokažu snimku jer nisam ni znala što sam napravila. malo sam prošvrljala zakonom i uočila da oni moraju u medijima najaviti gdje i kad snimaju. ovih dana mi je došla kazna od 2 000kn. a prema zakonu to je, kao, minimalna kazna, a uz to mogu dobiti i 2 kaznena boda i 3 mjeseca bez vozačke. na tu odluku se, naravno, namjeravam žaliti pošto sam student uz potporu ministarstva, nemam primanja te nisam zaposlena. zanima me dali su to dovoljni argumenti, šta nek napišem u žalbi, na šta nek se vadim i da li postoji mogućnost da mi smanje kaznu ili zamjene korisnim radom?također nisam kažnjavana.mama mi također ima mala primanja te ih ubrzo namjeravaju zatvoriti tako da će završiti,kao i dosta ljudi u Hrvatskoj, na burzi. jel bi mi mogli mailati primjer te žalbe?pošto na netu nema ili nisam našla. jer sve postoji osim te. unaprijed se zahvaljujem.lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko ja znam novi ZSPC predviđa za ograničenje do 100 km/h umanjenje za 10 km od one kojom ste vozili,a iznad 100 km/h umanjenje za 10 %. Dakle,ako je na autocesti ograničenje 130 km/h smijete voziti 143 km/h a da ne budete kažnjeni. Ako je ograničenje 50 km/h smijete voziti 60 km/h. Naravno,ako ste te vrijednosti prekoračili oduzima vam se taj koeficijent. Npr.,ako ste kod ograničenja 50 km/h vozili 75 km/h umanjuje se 10 km što znači da ste vozili 65 km/h i da odgovarate za prekoračenje od 15 km/h.

Prema tome,sa brzinom od 137 km/h niste prekoračili ograničenje brzine na autocesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

scamar je napisao:

Koliko ja znam novi ZSPC predviđa za ograničenje do 100 km/h umanjenje za 10 km od one kojom ste vozili,a iznad 100 km/h umanjenje za 10 %. Dakle,ako je na autocesti ograničenje 130 km/h smijete voziti 143 km/h a da ne budete kažnjeni. Ako je ograničenje 50 km/h smijete voziti 60 km/h. Naravno,ako ste te vrijednosti prekoračili oduzima vam se taj koeficijent. Npr.,ako ste kod ograničenja 50 km/h vozili 75 km/h umanjuje se 10 km što znači da ste vozili 65 km/h i da odgovarate za prekoračenje od 15 km/h.

Prema tome,sa brzinom od 137 km/h niste prekoračili ograničenje brzine na autocesti.

 

Tolerancija odnosno dopuštena greška prilikom mjerenja brzine nije regulirana ZSPC-om, ni novim ni starim ni bilo kojim drugim zakonom, nego internim naputkom Ministarstva unutarnjih poslova na osnovu tehničkih podataka proizvođača uređaja koji iznose +/- 3% ali je MUP zbog sigurnosti povećao to na 10 km/h i 10%. Ako se ne slažete s ovim, slobodno navedite član i stavak ZSPC-a gdje to piše.

Na autocesti je ograničenje 130 km/h određeno prometnim pravilom, ali je na nekim mjestima autoceste ograničeno i prometnim znakom na 100km/h. Pošto izvan naseljenog mjesta, što je i autocesta, nema sankcija za prekoračenje od 10 km/h, znači da možete voziti 140km/h sa odbijenom tolerancijom, dok sa neodbijenom toleracijom to iznosi 156 km/h, 156-10%=156-16=140km/h.Kada se doda greška sata u vozilu pri toj brzini, brzina kojom se smijete kretati autocestom gdje je ograničenje 130km/h je 160 km/h a da niste počinili prekršaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija