Jump to content

Molim Vas pomozite mi


BOLAN

Preporučene objave

Nakon smrti majke nije bila ostavinska rasprava. Ona je umrla 1992. godine. Sva zajednička imovina majke i oca je glasila na tatino ime. Otac je ubrzo nakon majčine smrti darovnicom svu tu zajedničku imovinu darovao sinu, odnosno mom bratu. Otac je umro 2003. godine. Nakon njegove smrti bila je ostavinska rasprava koja me šokirala i tada nisam reagirala. Da li bi sada mogla nešto učiniti u odnosu na mamin dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz vašeg pisma ima nekoliko nejasnih stvari.

Iza smrti vaše majke trebala je biti ostavinska rasprava. Ili je bila pa niste bili pozvani.

Po smrti majke, imovina je prema nasljednom pravu trebala pripasti vašem ocu i djeci u jednakim dijelovima, bez obzira što je ista glasila na tatino ime.

Otac nije mogao podijeliti imovinu bez vašeg pristanka.

Pitanje:

Što ste vi čekali tako dugo??

Ostavina vas je šokirala jer je imovina pripala vašem bratu.

kako? na koji način, kojim Ugovorom, darovnicom, . Dakle, dosta nejasnih stvari da bi se moglo nešto više reći o vašem problemu.

Budite malo detaljniji u iznošenju činjenica ako ih znate.

Good luck

Mike

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja ne znam da je bila ostavinska rasprava poslije smrti majke. Mislim da nije.Ja nisam bila pozvana na nikakvu ostavinsku a u to vrijeme nisam ni bila svjesna da bi eventualno trebala biti.Otac je vjerovatno darovnicom imovinu dao bratu bez mog znanja. Ja sam imala u to vrijeme obiteljskih problema a i nisam vjerovala da bi to otac napravio. Nakon očeve smrti je bila ostavinska na kojoj se spominjala samo grobnica. Kuća i stan koji je posjedovao moj otac i majka nisu bili na popisu. Tek neki dan kad sam bila na ostavinskoj pok. ujaka i ujne shvatila sam da ostavinska moje mame nije ni bila.

Interesira me da li se je ostavinska 1992. godine morala provesti i da li je sada kasno za sve.

Svih ovih godina se osjećam zakinuto i često proživljavam noćne more,

hvala

Jadranka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, vaš otac i brat su vas izvlastili iz oporuke, odnosno, otac je bratu vjerojatno oporučno ili nekim od Ugovora dao vašem bratu svoju imovinu.

Bez obzira na sve, vi STE MORALI biti pozvani na raspravu po vašoj pokojnoj majci, bez obzira imala majka kakvu oporučnu imovinu ili ne.

Jedino ako je prilikom sastavljanja rodoslovlja kod suda vas namjerno otac izostavio iz nasljednog reda.

On je to potpisao na sudu i dao izjavu da je pod kaznemom i materijalnom odgovornošću dao istinite podatke.

Nažalost sud se orjentira po datom rodoslovlju, jer sud nezna tko je tko kome u obitelji, zato se i sastavlja rodoslovlje.

Možda vas je otac i "zaboravio" navesti kao majčinu prvu nasljednicu.

Ima i toga..

Pošto vam je i otac preminuo, nemate koga tužiti za kazneno djelo lažnog davanja iskaza.

Vaš brat je vjerojatno to isto znao, ali mu nemožete ništa.

 

Iz vlastitog slučaja u obitelji, ja nisam bio izvlašćen iz nasljedstva ali je pokojni otac još prije 25 godina sve dao bratu a meni ništa.

Prema zakonu o nasljeđivanju nisam imao prava na nužni dio, jer je napravljen Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, koji isključuje pravo na nužni dio.

 

Žao mi je, ali tu ste bili izigrani, i nijedan zakon vam tu više nemože pomoći.

 

Ipak, provjerite kojim dokumentom je vaš brat naslijedio očevu imovinu, pa ako je Darovnim , možda ga možete pobijati, iako, imate jako male šanse.

 

Sretno

Mike

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je grozno :-(

Upravo zato sam postavila pitanje u drugom postu kako se utvrđuje tko su sve nasljednici preminule osobe.

Mike, znači li to da se nasljednik može sam ići prijaviti sudu (općinskom ili kojem?) da je nasljednik, nakon što je ostavitelj preminuo, a da bi izbjegao ovakvo izigravanje od strane drugih nasljednika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mike, niste me shvatili. U ovom slučaju o kojem ja govorim nije se još ništa loše dogodilo, ali da se ne dogodi ovakvo zatajivanje jednog nasljednika od strane drugih, može li se ovaj jedan nasljednik ići sam se prijaviti na sud da je nasljednik, pa da bude pozvan na ostavinsku raspravu? Možda je ovo offtopic, za što se ispričavam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

.. može li se ovaj jedan nasljednik ići sam se prijaviti na sud da je nasljednik, pa da bude pozvan na ostavinsku raspravu?

 

Može.

Sud i javni bilježnik ne mogu znati rodoslovlje svake obitelji. Njima je polazište smrtovnica i osobe koje su navedene u smrtovnici. A podatke kod sastava smrtovnice daje obično netko od bližnjih. No, ti podaci u smrtovnici nisu konačni.

Javni bilježnik poziva te osobe u smrtovnici, te ih upozorava da pod kaznenom i materijalnom odgovornosti daju podatke o rodoslovlju.

Jb je vezan onime što mu vele nasljedici.

Stoga svatko tko smatra da je nasljednik može bez problema doći na sud ili javnom bilježniku koji vodi ostavinu te se prijaviti i tražiti da dođe na raspravu. Javni bilježnik će ga pozvati, te će po davanju svih podataka utvrditi da li je ta osoba doista nasljednik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

Mike, niste me shvatili.

 

Ne da on Vas nije shvatio, nego Vi (po običaju) niste jasno i precizno postavili upit. Stoga, ubuduće budite precizniji jer nemamo čarobnu kuglu kako bismo iz nje iščitali što ste htjeli pitati (a s obzirom na činjenicu da kontinuirano izražavate nezadovoljstvo dobivenim odgovorima na Vaše brojne (nejasne, višesmislene, neprecizne) upite.

Hvala i lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.
  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija