Jump to content

Raskid DVS i socijalno


Kuna

Preporučene objave

Dobio sam raskid djelatne vojne službe temeljem ocjene zdravstvene komisije MORH-a o nesposobnosti za DVS, s pravom na invalidsku mirovinu. E sad, uručeno mi je to Rješenje o raskidu DVS, no nisam dobio svoju radnu knjižicu. Iskaznica zdravstvenog osiguranja istekla mi je ovaj mjesec, novu nisam dobio, niti ću, obzirom da spomenuto rješenje.

Zakonski rok za prijavu na HZZO je 30 dana od dana prestanka radnog odnosa, kako bih mogao ostvariti prava iz Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, a za to mi je potrebna radna knjižica, bez koje se ne mogu prijaviti na HZZO.

Podnio sam pisani zahtjev MORH-u da mi se u tu svrhu dostavi radna knjižica, kao i odjava zdravstvenog, ali kako neslužbeno čujem to traje najmanje mjesec dana, što mi je predugo i izgubit ću sva prava iz Zakona.

 

Što da činim? Kakva su vaša iskustva po tom pitanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podnesi prijavu HZZO, ona će biti zaprimljena u zakonskom roku i nikakva prava nećeš izgubiti. Knjižicu možeš donijeti naknadno, važno je da si se osobno javio u područni ured HZZO i da je ovlašteni radnik tamo to potvrdio pečatom i potpisom na tiskanici prijava - datum zaprimanja, (nije dovoljno samo fizičko pojavljivanje).........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rubens je napisao:

Podnesi prijavu HZZO, ona će biti zaprimljena u zakonskom roku i nikakva prava nećeš izgubiti. Knjižicu možeš donijeti naknadno, važno je da si se osobno javio u područni ured HZZO i da je ovlašteni radnik tamo to potvrdio pečatom i potpisom na tiskanici prijava - datum zaprimanja, (nije dovoljno samo fizičko pojavljivanje).........

Ma bio sam u HZZO, na urudžbenom sam predao zahtjev na naknadu za bolovanje temeljem čl 42 st 2 Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju i priložio im doznaku za bolovanje od liječnika. Ali na šalteru za prijavu/odjavu lik mi je odbio primiti one tiskanice za prijavu/odjavu bez radne knjižice, iako sam mu priložio i presliku Rješenja o raskidu DVS.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako vam je DVS prekinut (častan otpust s pravom na invalidsku mirovinu,...) i sada sljedi faza ostvarivanja prava iz mirovinskog osiguranja (pravo na invalidsku mirovinu: profesionalna ili opća,...) ne vidim temeljem čega ćete primati bolovanje i biti osigurani kod HZZO-a a istovremeno potraživati mirovinu s danom prestanaka DVS-a (dakle dva prava: novac i zdravstveno kao umirovljenik), po meni bi trebali ostvarivati prava iz zdravstvenog temeljem HZMO-a i moj je prijedloga nazovite mirovinsko i raspitajte se oko navedenog. Ne tvrdim da sam u pravu ali raspitajte se u PS HZMO-a kojoj ćete pripasti (po meni PS Zagreb-Tvrtkova 5).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, znači to su dva prava. A koji je moj status trenutno? Koliko čitam ovdje, ta faza ostvarivanja prava iz mirovinskog traje prilično dugo. Po kojoj osnovi i na koji način ostvarujem pravo na zdravstvenu zaštitu? Već sam upozoravan u zdravstvenim ustanovama da mi je zdravstvena iskaznica istekla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što navedoh u prijašnjem postu kontaktirajte PS Zagreb i kratko objasnite: dobio u HV prestanak DVS s pravom na invalidsku mirovinu, još nisam pozvan na vještačenje i nije doneseno rješenje o pravu na mirovinu kako da ostvarim pravo na zdravstveno osiguranje. Tete su po tom pitanju strpljive i sve će objasniti (ja sam bio prvo vještačen od HZMO pa tek onda dobio prestanak DVS i u moje doba umirovljenja to je išlo ovako: ja kupio tiskanicu 2 /prijava i odjava na zdravstveno osiguranje/ a teta iz HZMO-a ispričavala da je baš jučer zadnju dala jednom gospodinu, teta u mirovinskom popunila, ja odnio na HZZO -oni opalili pečate i potpise - rekli iskaznicu dobijete za dva mjeseca a ovaj papir /jedan primjerak te tiskanice 2/ u međuvremenu koristite kao zdravstvenu. Ako vas referent u HZZO gnjavi i ne želi ništa objasniti (objasniti i pomoći, a ne samo otpiliti...) a niti u HZMO ništa ne rješite tada pokušajte razgovarati s šefom ureda HZZO u vašem gradu i objasnite o čemu se radi i da vam pomogne da ostvarite pravo na zdravstveno osiguranje. Ali sve u svemu požurite jer trideset dana brzo prođe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jedno pitanje. Ta "faza ostvarivanja prava na mirovinu", što to konkretno znači? Točnije, da li se ja računam u mirovini od dana prestanka radnog odnosa, odnosno raskida DVS i hoću li po završetku "faze" dobiti retroaktivno isplaćeno mirovinu od dana raskida DVS ili sam do rješenja o mirovini u zrakopraznom prostoru bez prava na bilo kakva primanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kuna je napisao:

Još jedno pitanje. Ta "faza ostvarivanja prava na mirovinu", što to konkretno znači? Točnije, da li se ja računam u mirovini od dana prestanka radnog odnosa, odnosno raskida DVS i hoću li po završetku "faze" dobiti retroaktivno isplaćeno mirovinu od dana raskida DVS ili sam do rješenja o mirovini u zrakopraznom prostoru bez prava na bilo kakva primanja?

 

To znači da će te HZMO pozvati na vještačenje i da će donijeti rješenje o tome, odrediti će je li to profesionalna ili opća nesposobnost za rad te je li i koliko u svezi DR, pravo na mirovinu imaš na dan poslije prestanka DVS i dobiti ćeš mirovinu retroaktivno obračunatu i isplaćenu i to možda prvo samo akontaciju (pa razlike kasnije).To će potrajati ali zato si dobio otpremninu; razdoblje tipa "kunapraznina" će nastati, ali biti će akontacija i/ili razlika mirovina sve od dana prava pa do dana početka isplate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja iskustva kaj se tiče zdrastvenog osiguranja,nakon prestanka DVS.

Najkraći put je slijedeći:nazoveš MORH(odjel za časnike ,dočasnike ili vojnike-zavisi kaj si bio,tj personalnu službu)

dogovoriš sa njima da ti hitno spreme odjavu sa zdrast.osiguranja.Kada to oni učine (meni za par dana)odeš direkno u MORH,po te odjave (uzmi i sve zdrasw.iskaznice,od sebe i od onog tko je osiguran preko tebe bio,uzmi i stare rodne listove)

Tada će te poslati sa tim odjavama u JUkićevu 12 (HZZO).Tamo dobiješ prijavu,temeljem odjave,koju nosiš u HZZO prema mjestu prebivališta,gdje sve predaješ,te čekaš da ti na kućnu adresu pošalju nove zdr.iskaznice.

 

Za vrijeme dok to ne riješiš stare istekle Morhove zdr.iskaznice,možeš slobodno koristit,te nečeš imati problema.

 

BTW:-sa sobom uzmi i rješenje o prestanku DVS.

-Ja sam sve riješio u 1 danu,samo moraš 1. uraditi ,navedene predradnje...sretno i oburužaj se sa strpljenjem

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija