Jump to content

Trajanje alimentacije


vitamino

Preporučene objave

Pa...što se tiće trajanja uzdržavanja....

 

Članak 210. Obiteljskog Zakona

(1) Dijete koje se redovito školuje roditelji su dužni uzdržavati i nakon punoljetnosti.

(2) Punoljetno dijete koje je završilo školovanje, a ne može se zaposliti roditelji su

dužni uzdržavati godinu dana nakon školovanja.

(3) Punoljetno dijete koje zbog bolesti, mentalnog ili tjelesnog oštećenja nije

sposobno za rad, roditelji su dužni uzdržavati dok ta nesposobnost traje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 210. mijenja se i glasi:

»(1) Roditelji su dužni uzdržavati punoljetno dijete koje se školuje u srednjoj školi odnosno pohađa sveučilišni ili stručni studij u skladu s posebnim propisima, te redovito i uredno ispunjava svoje obveze.

(2) Punoljetno dijete koje je završilo obrazovanje iz stavka 1. ovoga članka, a ne može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon prestanka obrazovanja.

(3) Punoljetno dijete koje zbog bolesti, mentalnog ili tjelesnog oštećenja nije sposobno za rad, roditelji su dužni uzdržavati dok ta nesposobnost traje.

(4) Roditelj djeteta iz stavka 1. ovoga članka ima pravo od djeteta, nadležnih tijela i pravnih osoba tražiti i dobiti podatke o djetetovom obrazovanju odnosno zaposlenju.

(5) Smatra da se da učenik, odnosno student redovito i uredno ispunjava svoje obveze i kad zbog opravdanih razloga (trudnoće, bolesti i sličnih razloga) nije uspio ispuniti obveze tekuće školske, odnosno akademske godine.

 

Ostatak pitanja:

Članak 212. a

(1) Ako je pravo na uzdržavanje djeteta iz članka 210. ovoga Zakona utvrđeno ovršnom ispravom, roditelj može tužbom tražiti da se utvrdi prestanak njegove obveze uzdržavanja na temelju te isprave čim prestanu pretpostavke za uzdržavanje djeteta.

(2) U presudi kojom prihvaća tužbeni zahtjev iz stavka 1. ovoga članka sud će po službenoj dužnosti kao dan prestanka prava na uzdržavanje utvrditi dan podnošenja tužbe ili koji drugi dan poslije toga dana ako nađe da je ona prestala toga dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Imam identičan problem kao i vitamino i odgovor kojeg je dao newbie daje pravno rješenje i mojeg problema.

 

Poznavajući notornu sudsku praksu gdje od tužbe do presude prođe i više godina, molim rješenje i ovog problema:

 

1. Koji je rok i da li postoji rok u kojem sud po službenoj dužnosti treba odnosno mora donijeti presudu u ovakvom slučaju?

 

2. Pošto se radi o ovrsi, isplata alimentacije traje sve dok presuda suda ne stigne do onoga tko isplaćuje alimentaciju (u mojem slučaju, Hratski zavod za mirovinsko osiguranje).

 

3. Da li sud u svojoj presudi regulira i vraćanje preplaćene alimentacije, jer očito postoji vremenski prostor od "...roditelj može tužbom tražiti da se utvrdi prestanak njegove obveze uzdržavanja na temelju te isprave čim prestanu pretpostavke za uzdržavanje djeteta" do "...sud će po službenoj dužnosti kao dan prestanka prava na uzdržavanje utvrditi dan podnošenja tužbe..." pa dok to postane izvršno u HZMO u mojem slučaju?

 

4. Nije li opet pravno rješenje - građanska tužba i tako u krug?

 

Znam iz dvadesetipetogodišnjeg iskustva da je dogovor s majkom nemoguć!

 

Svako mišljenje i prijedlog postupanja može mi pomoći. Hvala vam unaprijed!

 

cvilidretar

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija