Jump to content

Nasljedstvo nećakinja


suabhiz

Preporučene objave

Najprije pozdrav svima,

Imam strica (očev brat) kod kojega živim od svoje 12 godine života, a on nije bio oženjen i nema djece. On se brinuo o meni,a već dugo godina ja o njemu (od svoje 15 godine - punih 40 godina i svo vrijeme živimo u istom domaćinstvu - kući.

Sada je bolestan i bojim se da ću ostati bez kuće koja je u njegovom vlasništvu jer neću imati s čime platiti porez kod nasljeđivanja. Ustvari nemam poima koliko % iznosi taj porez.

 

Da li postoji neki ugovor koji bi sklopili pa da ja postanem nasljednik prvog reda i izbjegnem eventualne probleme sa svojim bratom (iako mi je usmeno rekao da će se odreći nasljedstva u moju korist)

 

Unaprijed hvala na sugestijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,i kod mene je slična situacija,naime ja sam potegla ostavinu iza ujaka mojeg svekra i od porezne uprave dobili da moramo prijavit porez.Znam da možda i neću biti od velike pomoći ali pročitajte si malo zakon o pp nekretnina članak 13,možda pomogne.

Ujedno bih i ja imala pitanjce oko toga oslobođenja od plaćanja poreza:kakve to dokaze treba priložiti ,pa ako netko pročita ovo i zna odgovore molila bih da se javi.radi se ostavini iza čovjeka koji je rođen 1896????,a umro 1950 .!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

sklopi sa stricem ugovor o dosmrtnom uzdržavanju. nakon potpisivanja i ovjere kod javnog bilježnika možeš zatražiti da se odmah u zemljišnim knjigama upiše vlasništvo kuće na tvoje ime.

 

Hajdmo opet svi zajedno na kruške i jabuke: kod bilježnika solemnizacija, a ne ovjera! Ovjera jedino na sudu. :frajer:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarica je napisao:

Floki je napisao:

sklopi sa stricem ugovor o dosmrtnom uzdržavanju. nakon potpisivanja i ovjere kod javnog bilježnika možeš zatražiti da se odmah u zemljišnim knjigama upiše vlasništvo kuće na tvoje ime.

 

Hajdmo opet svi zajedno na kruške i jabuke: kod bilježnika solemnizacija, a ne ovjera! Ovjera jedino na sudu. :frajer:

 

Thanks na ispravku :namiguje:

 

Dakle, ovjera ugovora o dosmrtnom uzdržavanju na sudu vas košta nekih 400 kn, solemnizacija istog ugovora kod javnog bilježnika oko 1500 - možda malo manje.

 

Možeš li nam ti, Notarice, reći točnu cifru, budući to znaš iz prakse? :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki, molim da ne daješ pogrešne informacije, pogotovo u vezi poslova za koje nisi izdao ni jedan račun.

Cijena ugovora je propisana u Pravilniku o privremenoj javnobilježničkoj tarifi (da, da i jb, imaju tarifu, možeš je usporediti s odvjetničkom, moglo bi ti biti zanimljivo).

Cijena ugovora ovisi o vrijednosti svakog pojedinog pravnog posla, u ovom slučaju o vrijednosti imovine. Tako da ugovor može koštati od 250,00 kuna do 40.000,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija