Jump to content

porez na nekretnine na temelju prava o dosmrtnom uzdržavanju


glory

Preporučene objave

mike06 je napisao:

Potpisom i solemnizacijom Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju ODMAH stječete pravo na nekretninom i ne plaćate porez.

 

U pravu je Željka, ova tvrdnja nije točna.

 

Plaćanja poreza na promet nekretninom oslobođeni su stjecatelji nekretnine koju istu stječu na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju (ne dosmrtnom!) i to samo ako se radi o nasljednicima prvog nasljednog reda u odnosu prema davatelju nekretnine.

 

U suprotnom, ako se nekretnina stječe na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju, obveznik poreza na promet nekretnina je stjecatelj nekretnine, s tim da se pri stjecanju nekretnina prema opisanom, porez na promet nekretnina smanjuje za 5% za svaku godinu trajanja uzdržavanja proteklu od dana sklapanja ugovora o doživotnom uzdržavanju ovjerovljenog kod suda ili drugoga nadležnog tijela do smrti uzdržavanog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

mike06 je napisao:

Potpisom i solemnizacijom Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju ODMAH stječete pravo na nekretninom i ne plaćate porez.

 

U pravu je Željka, ova tvrdnja nije točna.

 

quote]

 

Floki?..ej Floki Floki!!

 

Opet ti na napis o jabukama pišeš o kruškama???

 

Di je Željka uopće napisala neku konstatciju, točnu ili netočnu?

Ona je samo postavila pitanje!

Dakle, tek da nešto napišeš

I tvoja tvrdnja nije točna!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mike, nemoj svojim nestručnim savjetima dovoditi upitopostavljača u zabludu. :no-no:

 

Ja nikad ne pišem "samo da nešto napišem", to si mogao primijetiti u mojih 1333 posta.

 

Moji su odgovori kvalitetni i točni (u 99% slučajeva), za razliku od ovakvih "dobronamjernih" savjeta nestručnih forumaša koji o pravu pojma nemaju. A ako kojim slučajem nekad i pogriješim (to je onih 1%), prihvatim ispravak i ispričam se. Za razliku od nekih koji konstantno trube da su u pravu, iako nisu. Ne može nikad nitko sve znati, zato par nas piše u onim područjima za koje su specijalizirani i daju odgovore na pitanja na koja se zna odgovor.

 

Za razliku od druge kategorije, koja se petlja svugdje, iako pojma o pravu, a kamoli o točnom odgovoru nema.

 

Nisi li nedavno tvrdio "ma kakva šteta, nema štete" kada sam osobi koja je pitala što može učiniti jer je suprotna strana raskinula ugovor o kupoprodaji, ja napisao da može tražiti naknadu štete zbog raskida ugovora, odnosno neispunjenja.

Možda ti kao laik tu ne vidiš štetu, ali ja je kao pravnik vidim.

 

A sada tvrdiš mike, da se na temelju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju ne plaća porez na promet nekretnina.

 

E vidiš, to nije točno :no-no: Plaćanja takvog poreza se može osloboditi stranka samo na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju, i to pod uvjetima koje sam dolje naveo.

A te uvjete nisam izmislio ja, već sam citirao Zakon o porezu na promet nekretnina. Slobodno ukucaj u Google, izbacit će ti link na navedeni zakon pa pročitaj imenovani članak, da ubuduće više ne pišeš gluposti po forumu.

 

Jednako tako, istim Zakonom nije predviđeno pravo izvanbračnog druga na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretninama kod nasljeđivanja i drugih pravnih osnova.

 

Znaš, mike, zakone treba znati čitati, a osim čitanja, treba ih znati i razumjeti.

 

Zato nije poželjno da svaka šuša daje pravne savjete o nečemu o čemu pojma nema. :no-no:

 

 

Good Luck sa sljedećim odgovorom :belji:

 

A ako i dalje tvrdiš da ja nisam u pravu, a ti jesi, onda to izvoli potkrijepiti pozivom na relevantne zakonske odredbe. Na način ja-mislim-nije-tako-pijem-kavu-i-komentiram- (copyright by Newbie :-D) se nećemo više dopisivati. Svaku svoju tvrdnju (ukoliko budeš ustrajao u istoj) izvoli argumentirati.

 

 

 

Pozdrav! :mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija